13 domowych sposobów na choroby

Nie z każdym problemem musisz zaraz pędzić do lekarza. Nie musisz też tracić czasu na wyprawy do apteki, kiedy masz pod ręką te sprawdzone sposoby.

Domowe sposoby na choroby fot. shutterstock.com

1. Grzybica stóp

Posyp stopę sodą oczyszczoną i nie zapominaj o miejscach między palcami. Możesz też zmieszać łyżkę stołową sody z letnią wodą. Poczekaj 15 minut, spłucz wodą i dokładnie wytrzyj. A tak na przyszłość: nie chodź nigdy boso po szatni, a już broń Boże pod prysznic – to właśnie tam najłatwiej złapać grzyba.

2. Oparzenia na podniebieniu

Jeśli poparzyłeś sobie podniebienie gorącą zupą, kup dostępne bez recepty pastylki do ssania na ból gardła. Szukaj takich zawierających przeciwbólową benzokainę. Jeśli apteka jest daleko, spróbuj possać kostkę lodu lub cukier.

3. Afty w jamie ustnej

Przyłóż do afty wilgotną torebkę z herbatą – tanina z herbaty działa jak środek ściągający. Całkiem nieźle działają też żele dla ząbkujących dzieci. A na przyszłość - jedz więcej warzyw i owoców - awitaminoza sprzyja powstawaniu aft.

4. Skurcz łydki

Wygnij palce stóp w kierunku ciała i masuj łydkę. Zacznij pod kolanem i przesuwaj się w dół mięśnia w kierunku pięty, potem wielokrotnie powtórz. Masuj wzdłuż mięśnia, nie w poprzek. Gdy już puści, idź do kuchni i zrób sobie kubek gorącego kakao - magnez Ci się przyda.

5. Zgaga

Żuj gumę bez cukru – pod wpływem żucia wydzieli się więcej śliny, która rozcieńczy kwas żołądkowy i pokryje przełyk warstwą ochronną. Możesz też wypić szklankę mleka lub kefiru. Doraźnie możesz rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody i wypić, co zobojętni kwasy. A na przyszłość jedz mniej, ale częściej, bo często przyczyną zgagi jest zbyt obfity jednorazowy posiłek. Oczywiście, jeśli zgaga prześladuje Cię często, idź do lekarza, bo to może być choroba refluksowa.

6. Chrypka

Twoje struny głosowe potrzebują odpoczynku – spróbuj nie mówić przez jakiś czas. Żeby jak najszybciej pozbyć się dolegliwości, weź 5-minutowy gorący prysznic i wypij ciepłą herbatę ziołową z plasterkiem cytryny. Unikaj kofeiny, dymu papierosowego i alkoholu. Uwaga: czarna herbata również zawiera kofeinę, dlatego wspomnieliśmy o ziołowej.

Z wieloma dolegliwościami organizm radzi sobie świetnie sam. Trzeba mu tylko nie przeszkadzać, a więc unikać alkoholu, nie palić i – w miarę możliwości – wziąć wolne. Im mniej stresu, tym lepiej.

7. Ból brzucha

Gdy boli Cię brzuch, wypij małymi łyczkami mocną herbatkę miętową. Mięta ma działanie rozkurczające, a to właśnie skurcze mięśni jelit są najczęściej powodem bólu brzucha. Uwaga: nie pij mięty, gdy masz zgagę/refluks, bo to tylko pogorszy sytuację.

8. Wrośnięty paznokieć

Mocz stopy w ciepłej wodzie, żeby zmiękczyć paznokieć. Potem zroluj mały kawałek waty, żeby otrzymać wacik o grubości knota świecy, nasącz go jodyną i wsadź między skórę a koniuszek paznokcia. Owiń palec gazą, zaklej plastrem i zmieniaj opatrunek codziennie, aż paznokieć odrośnie. Lepiej jednak iść do podologa – będzie szybciej.

9. Poparzenie słoneczne

Wykąp się w płatkach owsianych. Zapakuj filiżankę płatków w pieluchę z tetry lub inny przepuszczalny materiał i zawieś na kranie, tak żeby woda płynąca z kranu obmywała płatki. Nikt dokładnie nie wie, dlaczego płatki owsiane łagodzą ból, ale na pewno poczujesz się lepiej.

10. Swędzące oczy

Winna jest prawdopodobnie alergia. Połóż na powieki nasączoną zimną wodą ściereczkę – zimno obkurczy naczynia krwionośne, zmniejszając opuchliznę i zaczerwienienie.

11. Wysypka

Wetrzyj w skórę pokruszoną witaminę C roztartą z wodą.

12. Krwawienie z nosa

Nie pochylaj się cały, tylko usiądź prosto, tak żeby grawitacja zmniejszyła ciśnienie w naczyniach krwionośnych w nosie. Lekko pochyl głowę do przodu, żeby krew nie ściekała Ci do gardła. Uciśnij na dwie minuty nozdrza. 

13. Obolałe stopy

Wsyp garść niegotowanej fasoli do kapci i pospaceruj kilka minut. Turlające się fasolki wymasują stopy. Potem włóż stopy pod kran i oblewaj ciepłą wodą przez minutę, a później zimną – i tak na zmianę przez 10 minut. Na koniec oblej stopy zimną wodą. Żeby uniknąć bólu w przyszłości, rozsyp na podłodze kamyki, szklane kulki albo klocki i podnoś je palcami stóp.


Artykuł pochodzi z książki „Gentleman. Kodeks nowego mężczyzny".

REKLAMA