Domowe sposoby na alergię

Wraz z nadejściem wiosny dla wielu takie symptomy jak kichanie, katar czy swędzenie gardła stają się przykrą codziennością i oznaczają jedno – alergię na pyłki. Czy alergicy mogą sobie jakoś ułatwić życie? Mogą. Poznaj 7 metod, które pomogą Ci się zmierzyć z objawami alergii.

alergia, alergeny shutterstock.com

Wraz z nadejściem wiosny dla wielu takie symptomy jak kichanie, katar czy swędzenie gardła stają się przykrą codziennością i oznaczają jedno – alergię na pyłki.

REKLAMA

Co prawda ostatnio dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przyznał w rozmowie z PAP, że alergicy przyjmujący sterydy wziewne rzadziej zakażają się koronawirusem, a nawet jeśli się to dzieje, to choroba ma lżejszy przebieg.

ZOBACZ: Prawy i mity o alergiach

Jednak same objawy alergii mogą być na tyle uciążliwe, że potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście są domowe sposoby, które pozwalają złagodzić ten trudny okres w ciągu roku. I nie mamy tu na myśli babcinych rozwiązań wymagających rozcierania szałwii i rozmarynu, tylko całkowicie współczesne metody o skuteczności potwierdzonej wynikami badań naukowych. Oto one:

Probiotyki

Zgodnie z metaanalizą opublikowaną w 2015 roku na łamach „International Forum of Allergy & Rhinology” bakterie wspierające mikroflorę jelit mogą przyczyniać się od zmniejszenia objawów nieżytu nosa. Do takich wniosków doszli badacze po przyjrzeniu się uważnie 23 badaniom na 1919 pacjentach. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy naukowcy wskazali m.in. ogólną tendencję probiotyków do łagodzenia objawów chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Lepiężnik

Jeśli masz problemy z podrażnionymi oczyma, rozwiązaniem Twoich kłopotów może okazać się ekstrakt z lapiężnika. Takie wnioski płyną z artykułu opublikowanego na łamach „Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology“. Jego skuteczność ma być porównywalna do efektów leków przeciwhistaminowych. Na jakiej zasadzie działa? Gdy organizm wchodzi w kontakt z alergenem, uwalnia leukotrieny, które wywołują reakcję alergiczną. Lapiężnik potrafi natomiast osłabiać ten proces, a w konsekwencji zmniejszać nieprzyjemne symptomy.

Spirulina

Chociaż szczyt popularności spiruliny miał miejsce kilka lat temu, wyniki badań potwierdzające pozytywne efekty jej stosowania pozostały. Zgodnie z analizą opublikowaną przez „Journal of Medicinal Food” przyjmowanie 2000 mg ekstraktu z alg przez 12 tygodni o 32% ograniczyła produkcję cytokin u pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Kuracja suplementem określanym dawniej jako „zielone złoto” zajmuje trochę czasu, ale mimo wszystko warto jej spróbować.

Olejek miętowy

Badanie opublikowane w „European Journal of Medical Research” dowodzi, że kuracja olejkiem miętowym ma wystarczające działanie przeciwzapalne, aby ograniczyć objawy astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa. Naukowcy twierdzą, że za taki stan rzeczy ma być odpowiedzialny zawarty w nim mentol. Podobne działanie, zgodnie z pracami badaczy z Chung-Ang University z Korei Południowej, ma mieć również olejek eteryczny z kadzidłowca.

PRZECZYTAJ: Odczulanie - czy alergię można wyleczyć?

Sól fizjologiczna

W walce z konsekwencjami alergii warto również skorzystać z pomocy soli fizjologicznej. Skuteczność tej metody dowodzi metaanaliza opublikowana w „American Journal of Rhinology & Allergy”. Trzech niezależnych naukowców wybrało 10 badań, które zostały przeprowadzone na grupie ponad 400 uczestników. Wynika z nich, że oczyszczanie zatok z pomocą roztworu o 27,66 % zmniejsza symptomy alergii, o 62,1% ogranicza spożycie leków, o 31,19% przyspiesza oczyszczanie nosa i 27,88% poprawia jakość życia. Gdy katar sienny daje się we znaki, takie 27,88% może być na wagę złota.

Filtry HEPA

Jak donosi „National Jewish Health” jednym ze sposobów na poskromienie objawów alergii jest korzystanie z wysokowydajnych filtrów cząstek stałych (HEPA). Są one stosowane w oczyszczaczach do powietrza oraz odkurzaczach. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup drogiego urządzenia, zwróć uwagę na jego ograniczenia, które opisał dr James L. Sublett w magazynie „Allergy & Asthma Today”. Oczyszczacze mają swoją wydajność, przez co często są w stanie poprawić jakość powietrza tylko w danym pomieszczeniu a nie w całym domu, a na ostateczny efekt ich działania ma wpływ także szczelność okien czy obecność zwierząt domowych.

Akupunktura

Jak wynika z artykułu, który ukazał się w 2015 roku na łamach „American Journal of Rhinology & Allergy” pochodząca z Dalekiego Wschodu sztuka udrażniania kanałów energetycznych przekłada się na znaczące zmniejszenie kłopotów z nosem w czasie alergii. Do takiego wniosku doszli naukowcy po przenalizowaniu 13 badań opublikowanych w latach 1980 – 2013. Chociaż w tym przypadku musimy dodać, że jeśli nie masz doświadczenia z akupunkturą, nie próbuj tego w domu, tylko raczej skorzystaj z pomocy specjalisty.

REKLAMA