Domowa apteka: wyhoduj sobie zioło

Wyhoduj sobie zioło. Legalne, skuteczne, naturalne, oszczędzające czas i pieniądze. Nie masz czasu ani dobrej ręki do grzebania w ziemi? Nie musisz mieć. Te zioła zatroszczą się o Ciebie, nie wymagając specjalnej opieki. Domowa apteka w domowym ogródku. 

aloes fot. iravgustin 2015/shutterstock
fot. iravgustin 2015/shutterstock

Przeziębienie i grypa

Rozwiązanie: Jagoda goji

Jak przygotować? Wydaje Ci się, że na grypę najlepszy jest rosół? Wypróbuj tym razem te jagody. W czasie przeziębienia jedz kilka razy dziennie po kilka owoców. Nie zaniedbasz siebie ani partnerki – jagody Goji wzmacniają organizm i potencję.

Jak uprawiać? Możesz kupić nasiona lub kilkucentymetrowe krzaki, które są odporne i na suszę, i na mróz. Nie musisz zatrudniać ogrodnika, jadąc na wakacje. Cena od kilku zł za nasiona do 30 zł za doniczkę. Tyle mniej więcej wydasz w aptece, gdy dopadnie Cię grypa. Roczna oszczędność: ok. 90 zł.

Stopa atlety i grzybica

Rozwiązanie: Czosnek

Jak przygotować? Dwa ząbki czosnku zalej 100 ml octu winnego. Porwij liście szałwii i dodaj kwiatki lawendy. Wrzuć 5 łyżek do miski i mocz stopy 3 razy w tygodniu. Czosnek zawiera allicynę, która jest świetnym naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym.

Jak uprawiać? Czosnek można uprawiać, sadząc poszczególne ząbki. Wybierasz te większe. Najlepszy czas na sadzenie to jesień albo wczesna wiosna (najpóźniej marzec). Roczna oszczędność: ok. 30 zł.

Pokonaj bezsenność

Rozwiązanie: Sałata

Jak przygotować? Zielona sałata zawiera lactucarium – sok o działaniu podobnym do opium, lecz o wiele słabszym. Dzięki temu działa tylko uspokajająco i nasennie, a nie halucynogennie. Spróbuj zjeść świeże liście przed snem lub dodać je zmiksowane do ciepłej zupy.

Jak uprawiać? Przed zasadzeniem potrzebny jest odpowiedni nawóz. Nasiona muszą być sadzone niezbyt blisko siebie. Pierwsze liście pojawią się po około 7 tygodniach. Roczna oszczędność: ok. 170 zł. 

Ulżyj żołądkowi

Rozwiązanie: Pokrzywa

Jak przygotować? Porwij kilka umytych liści pokrzywy i dodaj do gorącej herbaty rumiankowej. Pokrzywa doskonale poprawia trawienie i ma działanie moczopędne. Po 5 minutach odcedź i dodaj miód.

Jak uprawiać? Najlepiej po prostu wyjść z domu i rozejrzeć się dookoła. Pokrzywa rośnie wszędzie. Znajdź tę o małych pędach i przesadź do doniczki z ziemią podlaną nawozem. Roczna oszczędność: ok. 20 zł.

Unikaj poparzeń

Rozwiązanie: Aloes

Jak przygotować? Sok z tego kaktusa jest idealnym antidotum na oparzenia słoneczne. Przełam jeden gruby liść i zbierz sok, który będzie się z niego sączył. Tym sokiem smaruj delikatnie poparzoną skórę. Składa się on w 96% z wody – pozostałe 4% zawierają m.in. aminokwasy.

Jak uprawiać? Doniczka powinna stać w pełnym słońcu. Na zimę trzeba przenieść ją do środka. Roczna oszczędność: ok. 100 zł.

Dbaj o skórę

Rozwiązanie: Lawenda

Jak przygotować? Zerwij garść kwiatów lawendy i wrzuć je do gotującej się w małym garnku wody. Taki napar pomoże naprawić to, co niechcący zepsułeś ostrzem maszynki w czasie golenia. Lawenda ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Zacięcia na twarzy nie będą tak bolesne.

Jak uprawiać? Ta roślina jest odporna na suszę i uwielbia słońce. Umieść ją w mniejszej doniczce z dobrym drenażem wody. Roczna oszczędność: ok. 50 zł. 

MH 09/2012 

REKLAMA