Domowa apteczka: szybkie patenty na drobne dolegliwości

Skaleczenie, poparzenie, ukąszenie komara. Co to dla Ciebie, samca alfa. Wiedza jak sobie radzić w różnych sytuacjach jest jednak wiedzą uniwersalną. Czasami skuteczne lekarstwo na drobne dolegliwości znajdziesz... w kuchni. Zobacz, jak sobie pomóc, gdy apteka jest zamknięta. 

| Data aktualizacji: 2020-05-07
miód shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Poparzenie słoneczne

Lekarstwo: kefir

Umocz ligninę w zimnym kefirze i zrób z tego okład na zaczerwienione miejsca. Zimno przyniesie ulgę i zmniejszy ryzyko opuchlizny, a zawarty w kefirze kwas mlekowy złagodzi stan zapalny. Następnie spłucz kefir chłodną wodą. Uwaga: jeśli pojawiają się pęcherzyki, nie przekłuwaj ich ani nie zrywaj!

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

2. Skaleczenie

Lekarstwo: miód

Miód odcina bakteriom dostęp do wody, której potrzebują, żeby się namnażać. Drobne skaleczenia i otarcia posmaruj cienko warstewką miodu i zaklej plastrem lub zawiń bandażem. 

3. Łuszcząca się skóra

Lekarstwo: cukier

Jeśli skóra na Twoich dłoniach jest sucha i się łuszczy, na wilgotne ręce nasyp trochę cukru i rozetrzyj, tak jakbyś chciał nim umyć ręce. Kryształki usuną martwy naskórek i Twoje ręce będą jak nowe. Najlepszy jest do tego cukier kryształ.

4. Sucha skóra i usta

Lekarstwo: oliwa z oliwek

Oliwa jest bardzo podobna do warstewki tłuszczu, jaka naturalnie pokrywa Twoją skórę, a którą łatwo zmyć lub wysuszyć w klimatyzowanym pomieszczeniu. Żeby ponownie natłuścić skórę, weź kilka kropli oliwy na dłoń i rozprowadź po najbardziej przesuszonych miejscach.

5. Ukąszenie komara

Lekarstwo: ocet jabłkowy

Zaczerwienione miejsce przetrzyj papierowym ręcznikiem zmoczonym w occie. Kwaśny odczyn octu zmniejszy opuchliznę i złagodzi swędzenie, dzięki czemu nie rozdrapiesz ranki. 

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie leki do domowej apteczki?

skórka pomarańcza, pomarańcz fot. kovtynfoto 2015/shutterstock
fot. shutterstock

6. Grzybica stóp

Lekarstwo: ocet jabłkowy

Mieszanka octu z wodą w proporcjach 1:3 zabija grzyby wywołujące swędzenie między palcami. Żeby zlikwidować problem, po prostu przez kilka dni po kilka minut mocz stopy w misce z takim roztworem.

7. Pryszcz

Lekarstwo: soda oczyszczona

Jeśli masz kłopot z trądzikiem, możesz spróbować zrobić własną pastę na pryszcze. Nasyp 4 łyżeczki sody na dłoń i dodaj łyżeczkę wody. Tak sporządzoną pastą pocieraj twarz przez minutę, a potem dokładnie ją spłucz. Możesz to robić codziennie.

Soda to niemal panaceum – świetnie sprawdza się nie tylko w usuwaniu zaskórników, ale także jako środek do usuwania brzydkiego zapachu ze starych trampek czy adidasów. Wsyp trochę sody do butów i zostaw na noc – soda pochłonie nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj tylko, żeby wysypać ją (albo najlepiej odkurzyć), zanim włożysz do butów stopy. 

8. Przebarwione zęby

Lekarstwo: skórka pomarańczy

Obierz pomarańczę ze skórki i wetrzyj w zęby jaśniejszą stroną skórki. Odczekaj chwilę i wyczyść zęby zmoczoną szczoteczką do zębów, tak by usunąć wszelkie pozostałości. Nie rób tego zbyt często, bo możesz uszkodzić szkliwo. 

ZOBACZ TEŻ: Wybielanie zębów - prawdy i mity

Zobacz również:
REKLAMA