Domowa apteczka: leki bez recepty na drobne problemy

Gdy dolega Ci coś poważnego, idziesz do lekarza i on mówi, co powinieneś wziąć. Ale jak sobie poradzić z drobnymi dolegliwościami? Można iść do apteki i kupić leki bez recepty. Sprawdź, co wziąć gdy przydarzy Ci się ból głowy, zgaga, biegunka, alergia czy opryszczka.

leki bez recepty - tabletki Thirteen, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zanim weźmiesz, przeczytaj, czyli instrukcja obsługi leków

W każdej reklamie leków słychać obowiązkową formułkę: przed użyciem zapoznaj się z ulotką bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą... Słyszysz to tak często, że właściwie przestajesz już zwracać uwagę. Jednak to jest jeden z tych truizmów, które pod uwagę brać należy.

Zanim weźmiesz lek, zwłaszcza taki, którego wcześniej nie zażywałeś, przeczytaj ulotkę, bo być może tego akurat nie powinieneś brać. Zwróć uwagę na interakcje, jeśli to niejedyny lek, który przyjmujesz. I koniecznie sprawdź datę ważności. Przeterminowane leki nie tylko mogą nie zadziałać, ale również poważnie zaszkodzić.

Potraktuj to ostrzeżenie poważnie, bo w skrajnych przypadkach doczytanie tego drobnego druczku może Ci uratować życie.

1. Na ból głowy ibuprofen

(np. Ibuprom, Ibum, Nurofen). Uczeni z Wake Forest University dokonali metaanalizy prawie stu dostępnych badań i obwieścili, że w zwalczaniu bólu ibuprofen jest nieco skuteczniejszy niż popularny paracetamol, a jest równie bezpieczny.

Najlepsze tabletki na męskie dolegliwości r.classen 2014/shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Na alergię loratadyna

(np. Loratan, Claritine, Aleric). Większość środków przeciwalergicznych dostępnych bez recepty równie skutecznie znosi objawy alergii, ale wg prof. Lauren Schlesselman z University of Connecticut, Claritine ma najsłabsze działanie usypiające.

3. Na zapchany nos ksylometazolina

(np. Otrivin, Sudafed, Xylorin). Krople z ksylometazoliną obkurczają śluzówkę i powodują niemal natychmiastową ulgę. Ale coś za coś. Nie wolno ich stosować dłużej niż kilka dni, bo można się uzależnić

4. Na opryszczkę acyklowir

(Np. Aciclovir Jelfa, Hascovir, Zovirax). „Gdy tylko poczujesz swędzenie w okolicy ust, czym prędzej posmaruj się maścią. Później, gdy tworzy się rana, nie ma to już sensu” – mówi dr n. med. Paweł Piszko, specjalista chorób zakaźnych.

5. Na ból zęba ibuprofen

Działa nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie. „Żeby ukoić ból zęba, trzeba zażyć 400 mg 3 razy dziennie” – radzi dr Agata Weksej, stomatolog ze Sfery Zdrowego Uśmiechu.

Odradza też leczenie bólu alkoholem lub przykładanie wacika nasączonego spirytusem. Alkohol zwiększa ukrwienie i tylko pogarsza sprawę. Na dodatek może wypalić dziurę w dziąśle. Boli? Idź jak najszybciej do dentysty. Ból jest sygnałem, że coś jest nie tak.

leki - tabletki shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Na przeziębienie paracetamol + dodatki

(np. Coldrex, Fervex, Gripex). Paracetamol w tych preparatach obniży gorączkę i złagodzi ból, a dodatki zmniejszą obrzęk śluzówki, ułatwiając oddychanie. Uwaga! Te środki nie leczą – one tylko zmniejszają objawy.

7. Na chorobę lokomocyjną dimenhydrynat

(np. Aviomarin). Aviomarin to lek przeciwhistaminowy i przeciwwymiotny. Jest skuteczny, ale jeśli nie chcesz być senny w podroży, sięgnij po łagodniejsze ziołowe środki, np. Lokomotiv.

8. Na kaszel mokry gwajafenezyna

(np. Guajavis, Guajazyl, Vicks MedExpecto). Rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest odkaszlnąć. Prof. Steven Pray z Oklahoma State University radzi, by stosować przez 3-4 dni, nawet jeśli objawy ustąpią.

9. Na stłuczenia lód

(np. Icemix lód w aerozolu). Oczywiście, żeby schłodzić stłuczony mięsień, możesz skorzystać z lodu z zamrażarki. Jednak najczęściej lód „akurat wyszedł”. Aerozol chłodzący w apteczce rozwiązuje ten problem. Bierz go też na trening.

facet łykające tabletki wavebreakmedia, shutterstock.com
fot. wavebreakmedia, 2015, shutterstock.com

10. Na biegunkę węgiel lekarski lub loparemid

Zacznij od węgla. Jest on zdecydowanie bezpieczniejszy od leków zawierających loperamid. Po tę ostatnią substancję sięgnij w sytuacjach awaryjnych, np. w podroży, gdy dostęp do toalety jest utrudniony.

11. Na zgagę omeprazol

(np. Agastin, Bioprazol, Gasec, Losec). Leki zawierające omeprazol nie tylko powodują zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego, ale zmniejszają też ilość bakterii Helicobacter pylori, która jest obwiniana o powodowanie tzw. refluksu, czyli głównej przyczyny zgagi.

12. Na gazy symetykon

(np. Espumisan, Gastrosil, Manti Gastop, Ulgix wzdęcia, Simet). Leki z symetykonem zmniejszają napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, tym samym ułatwiając im wydostanie się na zewnątrz. Gdy dopadnie Cię problem napompowanego brzucha, nie krępuj się, tylko zapytaj babcię, czy nie ma przypadkiem espumisanu. Raczej ma.

13. Na ból brzucha drotaweryna

(np. No-Spa, Galospa). No-Spa zapewne kojarzy Ci się z bólami miesiączkowymi, ale zapewniamy, że działa też na inne bóle brzucha. Drotaweryna działa rozkurczowo na mięśnia gładkie jelit, a to właśnie ich skurcz jest przyczyną bólu brzucha.

MH 07/13

Zobacz również:
REKLAMA