REKLAMA

Dom wysokiego ryzyka

Według statystyk, prawie co piąty wypadek zdarza się nam w domu. Niestety, czasem bywają one równie brzemienne w skutkach jak wypadki na drodze czy boisku. Zobacz, co może Ci się przytrafić po przekroczeniu progu domu i jak sobie z tym radzić.
mangostock 2011/shutterstock.com
Kochanie, nie obieraj ziemniaków. Obiad zjem w szpitalu. (fot. mangostock 2011/shutterstock.com)
 4.


Głęboki wdech

REKLAMA

Sytuacja: malujesz podłogę, ale nie przeczytałeś na opakowaniu, że zawiera związki trujące i nie otworzyłeś okien. Dodatkowo, by ułatwić sobie czyszczenie pędzla, postawiłeś na podłodze otwartą butelkę z rozpuszczalnikiem.

Uraz: zatrucie chemiczne. Objawy mogą być różne, w zależności od związków, które wdychałeś. Najczęściej najpierw występują zawroty lub bóle głowy, czasem mdłości. Przede wszystkim musisz pooddychać świeżym powietrzem. Nie pij mleka, nie jedz tłuszczów i nie prowokuj wymiotów. Jeśli występują objawy narkotyczne (np. czujesz się pobudzony albo wręcz przeciwnie, ogarnia cię senność) - idź do lekarza, zatrucie jest poważne.

 5.


Niepewny krok

Sytuacja: właśnie leżysz w wannie, czytasz i nagle dzwoni telefon. Żwawym skokiem wydobywasz się z wanny i padasz jak długi na mokrej podłodze.

Uraz: zwichnięty staw ramieniowy. Ręka bardzo boli, wydaje się dłuższa, nie możesz jej podnieść, bark po uderzonej stronie ciała wygląda inaczej niż zdrowy. Spróbuj unieruchomić rękę na temblaku. Jeśli sprawia Ci to trudność, trzymaj rękę w dół, weź tabletkę przeciwbólową i włóż luźne, wygodne ubranie (bo za chwilę będziesz musiał się rozebrać), a potem gnaj do lekarza, który w znieczuleniu nastawi Ci staw.

 6.


Błyskawiczna akcja

Sytuacja: postanowiłeś naprawić wszystko w mieszkaniu i zacząłeś grzebać w gniazdku, zapominając, że nie znasz się na instalacjach. Efekt? Padasz jak rażony piorunem.

Uraz: zostałeś porażony prądem - jeśli lekko, czujesz tylko odrętwienie i nie będziesz miał większych obrażeń. Może boleć Cię całe ciało, ale to stan przejściowy. Jeśli czujesz kołatanie serca, idź do lekarza. Bardzo ciężkie porażenia prądem mogą powodować silne poparzenie.

 7.


Ostre cięcie

Sytuacja: przyrządzasz sałatkę, ale nóż zamiast po pomidorze, wędruje po Twoim palcu, precyzyjnie go przecinając.

Uraz: rana cięta - krwawi dość mocno, ale takie rany (o gładkich, równych brzegach) goją się dobrze, a ryzyko zakażenia jest niewielkie. Żeby krwawienie szybciej ustało, potrzymaj palec wysoko nad głową. Potem załóż opatrunek. Jeśli skaleczenie jest głębokie i krwawienie nie ustaje, mogło dojść do przerwania ścięgna i trzeba będzie założyć szwy.

 8.


Obuchem po głowie

Sytuacja: przed wyjazdem w delegację szukasz walizki. Z najwyższej półki w szafie spada Ci na głowę ogromna torba z książkami.

Uraz: jeśli tylko boli, a na głowie rośnie guz, wystarczy zimny okład. Jeśli jednak odczuwasz silny niepokój albo wręcz przeciwnie, senność, a także nudności (możesz też wymiotować), najprawdopodobniej doszło do wstrząśnienia mózgu. Prawie zawsze towarzyszy temu utrata przytomności i możesz nie pamiętać tego, co się zdarzyło bezpośrednio przed wypadkiem. Jego objawy mogą wystąpić od razu lub kilka, kilkanaście godzin później.

 9.


Z nudów

Sytuacja: siedzisz dziesiątą godzinę przed komputerem i ziewasz bardzo, bardzo szeroko. Nagle czujesz, że nie możesz zamknąć ust.

Uraz: zwichnięcie żuchwy. Nie możesz zamknąć ust ani niczego powiedzieć, z ust sączy Ci się ślina. Żuchwa wystaje w stronę, która nie jest uszkodzona, a przy zwichnięciu obustronnym - żuchwa jest wysunięta do przodu. Na pogotowiu czeka Cię nastawianie żuchwy.

 10.


W potrzasku

Sytuacja: uprawiasz seks ze swoją dziewczyną, kiedy słyszysz dźwięk klucza w zamku - niezapowiedziana wizyta Twojej mamusi. Błyskawicznie wciągasz spodnie - na bokserki nie ma czasu, zresztą i tak gdzieś się zapodziały.

Uraz: przytrzasnąłeś penisa zamkiem błyskawicznym. Najpierw musisz uwolnić się - posmaruj zamek mydłem lub oliwą i spróbuj rozsunąć jego ząbki. Jeśli nie uszkodziłeś skóry - wystarczy zimny okład (jak przy stłuczeniu), jeśli się skaleczyłeś - zdezynfekuj (spirytus salicylowy) i zrób opatrunek z jałowej gazy. O innych bolesnych rzeczac, które możesz zrobić swojemu najlepszemu kumplowi, przeczytasz w artykule "O jeden ząbek za daleko".

MH 11/2003

STRONA 2 z 2

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA