1. |
Mocne przyłożenie
Sytuacja: niby łatwizna - wbijasz gwóźdź w ścianę, zamierzasz się młotkiem i... trafiasz idealnie w swój palec.
Uraz: najczęściej stłuczenie. Skóra nie jest przerwana, w miejscu uderzenia czujesz silny ból. Palec sinieje, puchnie, jest bolesny. Na lekkie stłuczenie przyłóż zimny kompres, a kiedy ból zelżeje - okłady z roztworu Altacetu. Bardzo rozległe stłuczenia wymagają leczenia szpitalnego. Na pewno musisz iść do lekarza, gdy mocno uszkodziłeś płytkę paznokciową.
2. |
Krótki lot
Sytuacja: jesteś tak zajęty malowaniem ścian, że zapominasz o wysokości. W pewnym momencie tracisz równowagę i spadasz z drabiny na podłogę.
Uraz: może być tylko stłuczenie, ale czasem zdarzają się złamania obojczyka (zwykle właśnie w czasie upadku na wyciągniętą rękę). Jeśli doszło do złamania, okolica obojczyka jest bolesna i obrzmiała, nie możesz swobodnie ruszać ręką. Pierwszym krokiem powinno być unieruchomienie - najlepiej przez podwieszenie ręki na temblaku - ponieważ odłamki kości mogą uszkodzić tętnicę podobojczykową i spowodować groźny dla życia krwotok wewnętrzny. Później musi zająć się Tobą lekarz.
3. |
Płomień na skórze
Sytuacja: smażysz rybę. Z rozmachem kładziesz ją na patelnię i gorący olej pryska Ci na ręce.
Uraz: oparzenie. Potencjalnie najbardziej niebezpiecznym miejscem w domu jest kuchnia (tam właśnie możesz oparzyć się wrzątkiem, gorącym olejem czy uchwytem garnka). Pierwszy stopień oparzenia to zaczerwieniona skóra, pieczenie i lekki obrzęk. Takie oparzenie goi się kilka dni, zniszczony naskórek sam się złuszcza i nie pozostawia blizny.
Gorsze oparzenie, drugiego stopnia, poznasz po tym, że oprócz obrzęku i zaczerwienienia, pojawiają się pęcherze wypełnione żółtawym płynem. Mocno bolesne. Gojenie trwa ok. 2 tygodni. Trzeci stopień następuje, gdy skóra ulega zniszczeniu na całej grubości. Jest biaława lub powstają czarne strupy - niebolesne.
Pierwszym krokiem po oparzeniu powinno być natychmiastowe chłodzenie skóry - intensywnie polewaj ją zimną wodą. Możesz to robić nawet przez kilka godzin. Naprawdę pomaga! Nigdy przy oparzeniu nie stosuj maści lub płynów (nie dolewać oliwy do ognia!). Po schłodzeniu najlepiej przemyć skórę w okolicy oparzenia alkoholem i założyć suchy opatrunek z gazy.
Jeśli oparzenie jest rozległe, niech Twoja dziewczyna gorącym żelazkiem (żeby wyjałowić!) wyprasuje duży kawałek płótna (np. prześcieradło) i z niego zrobi opatrunek. Absolutnie nie przekłuwaj pęcherzy - są idealnym opatrunkiem biologicznym. Oparzenia trzeciego stopnia trzeba leczyć w szpitalu, bo niezbędny będzie przeszczep skóry.
Komentarze
Mens Health, 2011-07-27 11:42:32
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?