Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Dom, który straszy

Mój dom to moja twierdza – brzmi znane powiedzenie. Sprawdź jednak, czy na pewno jesteś w nim bezpieczny. I w razie potrzeby bez zbędnej zwłoki zneutralizuj zagrożenie.

fot. © Jill Battaglia 2008/shutterstock.com
1. Zagrożenie: monitor CRT

Jest wielki, ciężki i zużywa mnóstwo energii. Ale ważniejsze jest to, że obraz na jego kineskopowym, szklanym ekranie nieustannie migocze i choć jest to niedostrzegalne dla naszych oczu, to poważnie je męczy.

Antidotum: Monitor LCD. Nie mruga, a jednocześnie obraz na jego płaskim ekranie jest jaśniejszy i ma lepszy kontrast. Poza tym dobrej jakości panele ciekłokrystaliczne emitują dużo słabsze promieniowanie elektromagnetyczne niż monitory CRT, co też nie jest obojętne dla Twego zdrowia.

2. Zagrożenie: wysłużone, sztywne krzesło

Jest niedopasowane do Twojego wzrostu, przez co Twój kręgosłup cierpi katusze za każdym razem, gdy na nim siadasz.

Antidotum: Ergonomiczny fotel z regulacją wysokości siedzenia, kąta nachylenia oparcia i szerokimi podłokietnikami. Jeśli pracujesz przy biurku dłużej niż 6 godzin dziennie, kup fotel z wysokim oparciem lub zagłówkiem, byś mógł od czasu do czasu oprzeć o niego głowę, dając odpocząć kręgosłupowi. Pamiętaj, że kiedy siedzisz przy komputerze, Twoje przedramiona i dłonie powinny tworzyć linię prostą i być równoległe do połogi.

3. Zagrożenie: standardowe drzwi

I to z jeszcze bardziej standardowymi zamkami. Chcesz nimi zniechęcić do w łamania filigranową sześciolatkę czy dwumetrowego faceta?

By pozbyć się zbędnego tłuszczu, postaw w salonie zamiast jednego z foteli lub kanapy rower stacjonarny. Jeden odcinek ulubionego serialu to ok. 450-500 spalonych kcal.

Antidotum: Solidne drzwi antywłamaniowe  z atestowanymi zamkami nie zapewnią stuprocentowego bezpieczeństwa, ale odstraszą większość amatorów cudzego mienia. Stosowanie półśrodków mija się z celem - założenie drogiego zamka szyfrowego na tanie, zwykłe drzwi jest jak wymiana tylko jednej z czterech łysych opon w aucie: teoretycznie poprawi bezpieczeństwo, ale praktycznie nic nie zmienia.

4. Zagrożenie: hałas

Być może mury i szyby w Twoim domu wytrzymają uderzenie dźwięku z tysiącwatowych głośników, ale dla Twoich uszu będzie to tortura nie do zniesienia.

Antidotum: Przede wszystkim rozsądek – nie daj się ponieść szaleństwu kupowania najmocniejszego zestawu kina domowego, jaki znajdziesz w sklepie. Zamiast do elektromarketu, który sprzedaje wszystko od szczoteczek do zębów po lodówki, idź do salonu, który specjalizuje się w systemach audio-wideo. W takim miejscu uzyskasz fachową radę, jaka moc wystarczy.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij