Przekrwione oczy
Jeśli swędzą Cię oczy, prawdopodobnie masz alergię. Namocz w zimnej wodzie kawałek miękkiej szmatki i połóż sobie na powiekach. Zimno obkurczy naczynia krwionośne i oczy przestaną być czerwone jak u królika. Jeśli przekrwieniu nie towarzyszy swędzenie, zapewne oczy są przekrwione ze zmęczenia lub masz gorączkę.
Niewyraźny obraz na monitorze
Najpierw spytaj kolegę, czy on też widzi niewyraźnie, bo może trzeba wymienić lub wyregulować monitor. Jeśli on widzi dobrze, przyczep do ściany stronę z gazety około 2 metrów od swojego krzesła. Co 15-30 minut podnieś wzrok, skup go na tytułach i wróć do monitora. Powtórz to ćwiczenie pięć razy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kontuzje oka - instrukcja postępowania
Zmęczone oczy
Potrzyj dłonie o siebie, żeby je rozgrzać i połóż je na zamkniętych oczach. Ciepło przynosi ulgę.
Krople do oczu nie działają
Mruganie wypłukuje krople z oczu, więc po zakropleniu oczu zamknij je i nie otwieraj przez trzy-pięć minut. Wbrew pozorom, to dosyć długo, więc nie daj się zwieść, tylko policz powoli do 400.
Słabo widzisz w ciemności
Po wejściu do ciemnego pomieszczenia (lub po wyjściu z oświetlonej knajpy na ciemną ulicę) przez pięć sekund mrugaj najczęściej, jak potrafisz. Mruganie pozwala źrenicom szybciej dostosować się do zmiany oświetlenia.
Jęczmień (grudka na powiece)
Gdy na powiece pojawi się jęczmień, połóż na oku gorący (tylko nie za gorący, żeby się nie poparzyć!) kompres, np. z naparu rumianku, na 20-30 minut. Jeśli na czubku jęczmienia pojawi się ropna "główka", wyrwij sobie rzęsę, przy której pojawiła się grudka. Ropa wycieknie, a Ty poczujesz ulgę.