Sine usta, blade powieki, rzednące brwi... niepokojące objawy, które możesz zauważyć w łazience

Łazienka to miejsce, w którym zadbasz nie tylko o to, żeby dobrze wyglądać i nie odstraszać ludzi zapachem. To także domowy gabinet diagnostyczno-leczniczy. Zobacz, jak wykorzystać toaletę do tego, żeby wcześnie wykryć chorobę, wyleczyć niektóre dolegliwości i zapobiegać innym. 

stetoskop Shutterstock.com
fot. haveseen, 2015, shutterstock.com

Objawy widoczne w lustrze

Codziennie podczas porannej toalety oglądasz się w lustrze. Nie ograniczaj się do prostego podziwiania muskulatury i wynajdywania pryszczy. Przypatrz się uważnie, czy przypadkiem coś Ci nie dolega.

• Blade wnętrza powiek

Odchyl dolną powiekę oka i popatrz do środka. Jeśli jest bardzo blada, może to oznaczać, że masz anemię lub brakuje Ci żelaza.

• Biała obwódka w źrenicy

Może świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu. Zbadaj go przy okazji.

ZOBACZ TEŻ: Czy pijawki leczą? Testujemy.

• Siwe włosy

Jeśli pojawiają się dużo wcześniej niż u Twojego ojca i dziadka, możesz mieć niedobór witaminy B12. Jeśli jednocześnie jesteś stale zmęczony, uzupełnij tę witaminę.

• Sine usta

Jeśli zauważyłeś, że Twoje usta przybierają niebieskawy kolor, a nie ssałeś wcześniej długopisu i nie jadłeś koloryzowanych słodyczy, to czym prędzej idź do lekarza, bo taki kolor może świadczyć o poważnych problemach z sercem lub układem oddechowym.

ZOBACZ TEŻ: Siedzenie szkodzi tak jak palenie.

• Przerzedzone brwi

Jeśli widzisz wyraźne ubytki po zewnętrznej stronie brwi, może to świadczyć o kłopotach z tarczycą.

• Pieprzyki

Skóra ze skłonnością do znamion wymaga regularnego sprawdzania. Raz w miesiącu obejrzyj dokładnie wszystkie znamiona i jeśli któreś zaczyna się powiększać, zmienia kolor, ma nieregularne granice lub krwawi, wybierz się do dermatologa.

mężczyzna myjący zęby, pasta do zębów Shutterstock.com
fot. 2M media, 2015, shutterstock.com

2. Szczoteczka do zębów

Oczywiście, zęby myjemy głównie po to, żeby były białe, nie bolały i by nie zabijać oddechem. Ale jest też dodatkowa korzyść z mycia zębów. Badacze z University College w Londynie przeanalizowali dane 11 tysięcy pacjentów z badania Scottish Health Survey i odkryli, że Ci, którzy myli zęby rzadziej niż dwa razy dziennie, aż 70% częściej chorowali na serce.

ZOBACZ TEŻ: Między nami, facetami. Jak prawidłowo robić "dwójkę".

• Tradycyjna czy elektryczna szczoteczka do zębów?

Wg dr. Michaela Sesemanna, szefa American Academy of Cosmetic Dentistry, rodzaj szczoteczki nie ma większego znaczenia. Ważniejsze jest to, żeby używać jej prawidłowo.

• Jak często myć zęby?

Ideałem byłoby myć zęby po każdym posiłku, co najmniej trzy razy dziennie. Najważniejsze jest mycie wieczorem, bo w czasie snu wydziela się mniej śliny i bakterie mają używanie.

• Jak długo myć zęby?

Dwie minuty. Nie krócej. A jeszcze lepiej trzy. Uwaga! Podczas szczotkowania czas płynie wolniej, więc przez tydzień sprawdzaj na zegarku upływ czasu. Później już się przyzwyczaisz. 

waga Shutterstock.com
fot. Kitch Bain, 2015, shutterstock.com

3. Waga diagnostyczna

Wprawdzie prawdziwy macho nigdy się nie waży, co najwyżej przed walką o mistrzowski pas WBA, jednak waga w łazience może Ci podpowiedzieć szybciej niż widok w lustrze, że coś się dzieje nie tak. Waga nie musi być wypasiona i "inteligentna". Zwykła mechaniczna wystarczy, żeby wykryć, że coś jest nie tak.

• Ważysz za dużo

Tłuszcz na brzuchu i pośladkach przyrasta podstępnie, bo stopniowo, i bardzo trudno go zauważyć. Ale waga jest bezwzględna, bo bezwględną ma skalę. Jeśli obliczysz, że Twoje BMI niebezpiecznie zbliża się do 25, zmień dietę i zacznij uprawiać sport, bo otyłość to przyczyna dziesiątek groźnych chorób.

• Ważysz za mało

Na pierwszy rzut oka nie ma nic złego w tym, żeby zrzucić parę kilo. Jednak jeśli tracisz więcej niż 10% masy swego ciała w miesiąc (a przecież wcale się nie odchudzasz), natychmiast zgłoś to lekarzowi, bo może to być objaw poważnej choroby. 

sedes Shutterstock.com
fot. Thanaphat Somwangsakul, 2015, shutterstock.com

4. Muszla klozetowa

Diagnoza: Odkąd zobaczyliśmy książeczkę dla lekarzy o frapującym tytule „Bostońska skala uformowania stolca”, niewiele jest nas w stanie zdziwić. Ale istnienie tej bogato ilustrowanej publikacji jest dowodem na to, że oglądając wnętrze muszli klozetowej, można się sporo dowiedzieć o swoim zdrowiu.

• Krew w kale

Wprawdzie odkąd muszle z tzw. półką trafiły do lamusa, nie jest łatwo przyglądać się temu, co zostało z wczorajszej kolacji, ale możesz spojrzeć na papier, którym się wycierasz. Jeśli znajdziesz na nim ślady krwi, idź do lekarza. Doktorzy nazywają krew w stolcu „sygnałem czerwonej flagi”, co oznacza, że problemu nie można bagatelizować.

Jednak nie popadaj w panikę - krew w muszli może oznaczać poważną chorobę, również nowotworową, ale na szczęście także drobne i dużo mniej groźne dolegliwości, najczęściej hemoroidy. Z tym też lepiej zgłosić się do specjalisty.

• Kolor moczu

Prawidłowy kolor moczu to jasnożółty i przejrzysty. Rano może mieć ciemniejszy, bursztynowy kolor, ponieważ w ciągu nocy zebrały się w nim barwniki (urochrom i urobilinogen). Ciemnożółty kolor moczu może też świadczyć o odwodnieniu. Jeśli zauważysz coś takiego po południu lub wieczorem - uzupełnij płyny.

Bezbarwny, prawie tak przejrzysty jak woda mocz, zwłaszcza jeśli sikasz bardzo często, może być oznaką cukrzycy. Sprawdź to przy okazji, robiąc test na poziom glukozy we krwi. Mętny mocz oznacza zaś najczęściej zakażenie bakteryjne układu moczowego. Lepiej skonsultować się z lekarzem.

• Zapach

Intensywny, nieprzyjemny zapach też może być oznaką infekcji bakteryjnej. Jeśli wyczuwalny jest zapach acetonu (zmywacz do paznokci), zbadaj poziom cukru.

doktor, łazienka Shutterstock.com
fot. nata-lunata 2015/shutterstock

5. Mydło

Zwykłe mydło jest Twoją najlepszą obroną przed i przeziębieniem, grypą oraz wszelkimi innymi chorobami zakaźnymi. Wbrew pozorom bowiem zakażenie drogą kropelkową nie odbywa się bezpośrednio, tzn. kropelki rozpylane przez chorego podczas kichnięcia czy kaszlu nie dostają się od razu do Twojego organizmu.

Najczęściej najpierw osiadają na różnych powierzchniach, stamtąd trafiają na Twoje dłonie i dopiero z dłoni do... oka, przez oko bowiem najłatwiej jest się zarazić – znacznie łatwiej niż np. przez usta. Dlatego właśnie najskuteczniej jest odciąć drogę wirusom, często myjąc ręce. Myj je zawsze po przyjściu do domu i do pracy. W Nie musisz od razu sięgać po specjalne mydła antybakteryjne.

• Jakie mydło? 

Nie musisz od razu sięgać po specjalne mydła antybakteryjne. Zwykłe mydło też skutecznie usuwa wirusy, a jednocześnie nie wysusza tak skóry. Antybakteryjne przydadzą się wtedy, gdy spodziewasz się wyczerpującego wysiłku. Takie mydło dłużej będzie trzymało w ryzach bakterie i Twój pot nie będzie wyczuwalny z dwóch metrów. 

• Kostka czy dozownik

Mydło w płynie w dozowniku jest w tym sensie bezpieczniejsze i wygodniejsze, że nie musisz co chwila przecierać mydelniczki. W tej bowiem, zwłaszcza jeśli gromadzą się w niej mydliny, bardzo chętnie rozwijają się bakterie.  

 

facet prze lustrem w łazience Shutterstock.com
fot. g-stockstudio, 2015, shutterstock.com

6. Szampon

Zapobieganie i leczenie: W magiczną moc szamponów na porost włosów nie wierzymy, jednak to, jakim specyfikiem myjesz włosy, nie jest tak zupełnie bez znaczenia.

• Czego unikać

Unikaj szamponów, które bardzo intensywnie pachną. Najbezpieczniejsze są te dla dzieci – ilość dodatków w nich zawartych jest bowiem najmniejsza, a więc najmniejsze ryzyko, że coś wywoła reakcję alergiczną.

• Jak często myć głowę

Myjesz włosy codziennie? Wcale nie musisz. Dr Paradi Mirmirani , specjalizująca się w chorobach włosów, twierdzi, że codzienne mycie wcale nie jest włosom potrzebne. Wystarczy je myć co drugi dzień.

Długie włosy można myć nawet rzadziej, dotarcie od skóry do połowy włosa zajmuje bowiem łojowi dłużej niż 24 godziny. I pamiętaj o dokładnym spłukaniu, żeby resztki szamponu nie zostały na skórze i na włosach.

Zwalcz łupież: Zwykły łupież skutecznie zwalczysz szamponem zawierającym ketokonazol (kupisz go w aptece) lub pirytionian cynku. 

REKLAMA