Nawet większe tragedie życiowe nie są chyba w stanie wywołać aż tak przewlekłego rozwolnienia. Aleks, grafik freelancer, określa siebie jako absolutnie przeciętnego faceta. Miał zawsze 179 cm wzrostu i od liceum ważył około 77 kg. Jednak miesiąc spędzony w toalecie zmienił go nie do poznania. Twarz mu wychudła i zbladła, energia wyciekła, zupełnie jakby był elektryczną zabawką, z której ktoś wyjął baterie. Zawsze uwielbiał jazdę na desce, ale teraz w ogóle nie miał ochoty wyjść do skateparku. Ledwo starczało mu energii na wykonywanie codziennych obowiązków.
Lekarz rodzinny, do którego oczywiście się zgłosił, próbował wszystkiego: od zmiany diety po tygodniową terapię antybiotykiem. Nic nie pomogło. Lekarz odesłał go więc do specjalisty – gastroenterologa, który postanowił zacząć od wykluczenia trzech potencjalnych przyczyn złego stanu Aleksa: zakażenia HIV, nowotworu i zakażenie bakterią Clostridium difficile.
Ta bateria występuje dosyć powszechnie. Ocenia się, że żyje w jelitach 8% ludzi i nie czyni im żadnej krzywdy. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zaczyna się namnażać ponad miarę. Aleks miał nadzieję, że taki właśnie będzie wynik testów. W końcu bakteria lepsza niż rak czy HIV. Jego nadzieje się spełniły – nowotwór i HIV zostały wykluczone, na placu boju zostały bakterie.
Niestety, Aleks nie zdawał sobie sprawy, że ciężkie zakażenie Clostridium difficile to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla medycyny. I że często walkę z nimi medycyna niestety przegrywa. Liczba zgonów spowodowanych zakażeniem tą bakterią w USA wzrosła z ok. 4000 w roku 2000 do około 15 tysięcy obecnie – ofiar Clostridium difficile jest więcej niż ofiar AIDS.
Lokatorzy
Spójrz na siebie w lustrze. To, co widzisz, to człowiek – nieprawdopodobna liczba pojedynczych komórek, zorganizowanych w struktury zwane tkankami, które z kolei tworzą to, co widzisz – wypełnione organami wewnętrznymi ciało. Jednak Twoje ciało ma lokatorów. Na każdą z miliardów komórek przypada 30 mikrobów – grzybów, bakterii i wirusów.
Wciąż nie znamy wszystkich gatunków zamieszkujących nasze organizmy drobnoustrojów. Wiemy jedynie, że jest ich bardzo, bardzo dużo. Ocenia się, że samych bakterii jest w ludzkim organizmie około 100 trylionów. Są wszędzie: w śluzówce nosa, na skórze, w ustach, a także w wyściółce moczowodu. Dosłownie wszędzie. I tylko nieznaczna, naprawdę niewielka ilość tych bakterii to żyjątka, które są dla nas groźne.
Te warto trzymać pod kontrolą. Nieco większa grupa to tzw. bakterie przejściowe – ich populacje zwiększają się i zmniejszają w zależności od okoliczności. Największa grupa to bakterie rezydujące, które mają w Twoim organizmie „prawo stałego pobytu”. Towarzyszą one człowiekowi od niepamiętnych czasów.
Razem z nim ewoluowały i dostosowywały się do zmieniających się warunków. Wszystkie te mikroorganizmy tworzą tzw. ludzki mikrobiom. Żeby sobie uzmysłowić, jak liczne jest towarzystwo, wyobraź sobie, że na jednym centymetrze Twojej skóry żyje około 10 000 bakterii. Jeśli lekko podrapiesz się w tym miejscu, odsłonisz kolejną kolonię – tym razem pięciokrotnie liczniejszą. Jednak skóra to nędzna pustynia w porównaniu do bardziej atrakcyjnych dla bakterii okolicami Twojego ciała.
"Większość mikrobów wybiera do życia miejsca, gdzie jest pod dostatkiem jedzenia – wyjaśnia dr George Winestock z Genome Instiitute przy Uniwersytecie Waszyngtona. – Najwięcej jedzenia jest oczywiście w brzuchu". Szacuje się, że ludzki przewód pokarmowy (od ust przez żołądek i jelita aż do drugiego końca) zaludnia, a właściwie "zabakteriowuje" około 4 kilogramów drobnoustrojów.
Komentarze
~snape, 2018-02-25 21:14:30
~Pit, 2017-12-28 10:23:01
~tacos, 2017-02-22 16:46:31
Salata, 2015-11-26 17:01:13
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?