Długość snu a geny

To, ile godzin snu potrzebujesz, zależne jest nie od Twoich preferencji, a od genów. Zobacz dlaczego niektórym wystarczy go zaledwie kilka godzin.

sen, geny Shutterstock.com

Chociaż dzisiejsza nauka nie jest jeszcze w stanie jednoznacznie stwierdzić, dlaczego w ogóle śpimy, to naukowcy są pewni co do jednego: sen pozwala na zaoszczędzenie zasobów energetycznych organizmu i pomaga mu się zregenerować. Kilka lat temu w magazynie "Science" można było znaleźć wyniki badania profesor Ying-Hui Fu z University of California, która udowodniła, że czas, jaki poświęcamy na sen zależy od genu DEC2. Z analizy Fu wynika, że średnio 3 osoby na 100 posiadają ten gen zmutowany, co przejawia się tym, że potrzebują znacznie mniej snu niż pozostali. Często mówi się o 7-9 godzinach snu, jako o zdrowej normie. Tymczasem osoby z mutacją genu DEC2 czują się tak samo wypoczęte czasami po zaledwie 3-4 godzinach.

Zespół profesor Fu badał rodziny, w których część członków potrzebowało mniej snu niż reszta. Wynik? U wszystkich śpiących krótko odnotowano mutację genu, a u reszty - nie.

Naukowcy wciąż pracują nad metodami skrócenia snu u człowieka. Niestety, na rezultaty musimy jeszcze trochę poczekać. Póki co, jeśli czujesz się wciąż zmęczony, senny i bez energii - musisz spać odpowiednio długo. Tak długo, aż się w końcu wyśpisz. Najlepiej spróbuj już dziś.

MH news: Według najnowszych doniesień, odpowiednia dawka snu może zatrzymać rozwój Alzheimera. Jak to możliwe? Dowiesz się tutaj: Sen lekarstwem na Alzheimera?

Zobacz również:
REKLAMA