Długa trasa samochodem - 6 zasad bezpieczeństwa

Wielu ludzi panicznie boi się wsiąść na pokład samolotu, ale nie ma oporu przed nonszalanckim prowadzeniem samochodu. Tymczasem do na drodze ginie zdecydowanie więcej osób. Najczęściej z powodu własnej głupoty. Dlatego przed dłuższą trasą warto znać zasady, które pozwolą bezpiecznie dotrzeć do celu.

jazda samochodem shutterstock.com

Ekspert

ITS i dr Ewa Tokarczyk, psycholog transportu, ekspertka akcji „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie”.

1. Trzymaj się z dala od miast

Wybierając się w podróż, tak zaplanuj trasę, żeby jak najrzadziej przejeżdżać przez miasta. Z danych KG Policji wynika, że jedynie 27% wypadków miało miejsce poza obszarem zabudowanym. Jeśli jedziesz przez wioskę, zwolnij. Wioska to również teren zabudowany i mieszkają tam dzieci oraz zapaleni, czasami nietrzeźwi rowerzyści na antycznych rowerach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak nie zachowywać się jak kretyn za kółkiem?

2. Ogranicz zaufanie do innych kierowców

Wprawdzie na kursie na prawo jazdy na pewno słyszałeś o zasadzie ograniczonego zaufania, jednak kto by tam o tym pamiętał, gdy jedzie po głównej. Od dziś bądź mądrzejszy i zbliżając się do skrzyżowania z drogą podporządkowaną, uważnie obserwuj zachowanie innych kierowców. Skrzyżowania nierównorzędne to miejsca, w których do wypadków dochodzi najczęściej – w zeszłym roku aż 11 tysięcy razy.

3. Unikaj weekendowych popołudni i wieczorów

Z policyjnych statystyk wynika, że właśnie wtedy jest największe ryzyko spotkania na drodze pijanego kierowcy. Najniebezpieczniejsze są godziny 16-23.

ZOBACZ: Bezpieczna jazda zimą

4. Nie wsiadaj nawet po małym piwku

Wprawdzie polskie prawo nie przewiduje kar za jazdę po alkoholu, jeżeli jego zawartość we krwi nie przekracza 0,2 promila, jednak bardziej niż prawem kieruj się swoim dobrze pojętym interesem. Badania Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wskazują, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na zmianę sprawności i zachowania – może to być początkowo wpływ nieznaczny, którego sobie zupełnie nie uświadamiamy.

W różnym zakresie zaburzeniu może ulegać percepcja wzrokowa, koordynacja ruchowa itp. Zmianie ulega też zachowanie, np. przy niewielkiej ilości alkohol działa euforyzująco, co utrudnia realną ocenę sytuacji, sprzyja zachowaniom ryzykownym. Nie daj się namówić innym do picia alkoholu, jeśli jedziesz autem. Badanie przeprowadzone na zlecenie Dliageo pokazało, że aż co czwarty Polak często znajduje się w takiej sytuacji. Ty powiedz krótko: nie, dziękuję.

5. Zmieniaj opony

Według międzynarodowych organizacji bezpieczeństwa ruchu i producentów opon, opony należy zmieniać po maksymalnie 10 latach użytkowania, nawet jeśli bieżnik jest jeszcze w dobrym stanie. Opony nieużywane, ale starsze niż 6 lat, nie powinny być zakładane na koła. Oprócz zdartego bieżnika, zaniepokoić powinny Cię też drobne, „pajączkowate” mikropęknięcia. To znak, że guma opony traci swoje właściwości. Przed dłuższą trasą sprawdź opony i w razie potrzeby wymień. Sprawdź też datę produkcji opony na kole zapasowym. Jeśli ma więcej niż 6 lat, zmień ją. Stare opony są bardziej narażone na pęknięcie, gdy np. jadąc 80 km/h, wpadniesz w dziurę.

6. Przed wyjazdem

Idealnie byłoby przed daleką podróżą sprawdzić stan auta w stacji kontroli pojazdów. Jeśli nie masz już na to czasu, koniecznie sprawdź poziom oleju i płynu hamulcowego, stan oświetlenia, zwłaszcza światła stop (jeśli jesteś sam – dojedź tyłem do ściany i wciśnij hamulec).

REKLAMA