REKLAMA

Dlaczego zęby sportowców psują się szybciej? Zaskakujące odkrycie

Gdy dentyści podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie zajrzeli sportowcom w usta, okazało się, że stan uzębienia znacznej części olimpijczyków jest daleki od ideału.

Mężczyzna z medalem z ciastek na szyi shutterstock.com
Cukier krzepi? Może i tak, ale przy okazji sprawia, że wstyd się uśmiechnąć do kamer, odbierając medale. (Shutterstock.com)
Po trzecie w czasie intensywnego wysiłku często bywają odwodnieni, więc organizm produkuje mniej śliny. Sam zapewne doświadczyłeś tego niejednokrotnie, czując w czasie treningu suchość w ustach. Ślina chroni zaś przed próchnicą i erozją szkliwa.

REKLAMA

Za największe zagrożenie lekarze uznają jednak fakt, że sportowcy są na wysokokalorycznych dietach i jedzą częściej niż przeciętni ludzi. Ich posiłki przeważnie są bogate w węglowodany, zwłaszcza te pochodzące z cukrów.

W te obfitują najbardziej napoje izotoniczne i energetyczne, nie mówiąc już o gazowanych, a także soki owocowe, których sportowcy używają wyjątkowo często. I to właśnie je - choć, jak zastrzegają, bez niepotrzebnego demonizowania - badacze obwiniają najbardziej.

Sprawdź: Czym może grozić niedbanie o zęby?

A jest o co, bo oczywiste konsekwencje problemów z zębami, takie jak np. ból, czy brzydki zapach z ust, to nie wszystko. Powodowane przez nie stany zapalne mogą wywrzeć negatywne efekty na cały organizm, zakłócić sen (czytaj: regenerację), czy najzwyczajniej w świecie utrudnić jedzenie (czytaj: regenerację). Dlatego aż 18% przebadanych zawodników deklarowało, że problemy z zębami pogorszyły ich wyniki sportowe.

Pamiętaj, że w wielu wypadkach woda w zupełności wystarczy do nawodnienia organizmu podczas wysiłku. No, chyba że zasuwasz długo i naprawdę intensywnie. Tylko w takich wypadkach, albo na zawodach - gdy najbardziej zależy Ci na wyniku - sięgaj po kolorowe butelki z niemniej kolorową zawartością. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój trening kwalifikuje się do tej kategorii, ten tekst powinien je rozwiać

STRONA 2 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA