[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Dlaczego zęby sportowców psują się szybciej? Zaskakujące odkrycie

Gdy dentyści podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie zajrzeli sportowcom w usta, okazało się, że stan uzębienia znacznej części olimpijczyków jest daleki od ideału.

Mężczyzna z medalem z ciastek na szyi Cukier krzepi? Może i tak, ale przy okazji sprawia, że wstyd się uśmiechnąć do kamer, odbierając medale.
Kiedy patrzysz na olimpijskich sportowców - szybkich, zwinnych, umięśnionych - myślisz sobie pewnie, że tych nadludzi nie imają się żadne choroby. W końcu to najlepsi z najlepszych, często wspierani przez całe sztaby trenerów i dietetyków, a ich menu jest idealnie dobrane pod kątem zawartości makro i mikroelementów. Niespodzianką może być więc dla Ciebie informacja, że wielu z tych bohaterów ma problemy z zębami.

W czasie Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku dentyści zajrzeli w usta aż 278 sportowców z 25 dyscyplin, mężczyzn i kobiet, pochodzących z Europy, obu Ameryk i Afryki. Efekt był zaskakujący. Okazało się, że aż 55% z nich cierpiało na próchnicę, 45% na erozję szkliwa, a 76% miało problemy z dziąsłami.

Naukowcy obliczyli, ze ryzyko wystąpienia tych problemów rośnie wraz z każdą kolejną godziną treningu. Przy okazji wyszło, że da się pogodzić palenie tytoniu i uprawianie sportu na najwyższym poziomie, bo 5% przebadanej grupy było czynnymi palaczami.

Wytłumaczeń tego, że sportowcy zjedli zęby na swoich dyscyplinach, może być kilka. Po pierwsze ich organizmy poddawane są przez wiele lat dużym obciążeniom, a pod profesjonalną opiekę często trafiają niestety dopiero wtedy, gdy uda im się odnieść sukces. Wcześniej, zwłaszcza gdy są młodzi, sami dbają o dietę. Zdarzają się więc wśród nich niedobory różnych składników pokarmowych, np. wapnia, który ma duży wpływ na stan zębów.

Po drugie zagrożeniem są często same dyscypliny, które uprawiają. Wśród zawodników sztuk walki, czy dyscyplin kontaktowych, takich jak hokej czy koszykówka, uszkodzenia zębów zdarzają się o wiele częściej niż przeciętnie.

REKLAMA

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij