Dlaczego warto zadbać o siebie? Fakty i liczby

Potraktuj swoje ciało jak najważniejszą inwestycję w życiu. Prawdziwe zyski pojawią się za kilkadziesiąt lat, ale już dziś możesz pobierać drobne dywidendy. Zobacz, jak zadbać o ciało i jak na nim, hm... zarobić.

facet w formie Shutterstock.com
Shutterstock.com

Wyobraź sobie, że Twoje ciało to samochód. Z tą różnicą, że tego akurat auta nie możesz wymienić na nowy model. Musi Ci służyć od narodzin aż do śmierci. Jeśli będziesz o ten swój osobisty wehikuł dbał od nowości, to, po pierwsze, odsuwasz moment wylądowania na złomowisku, a, po drugie, sprawisz, że nawet po kilkudziesięciu latach nie będziesz się bał pojechać nim dalej niż do kościoła czy wyprzedzić zawalidrogę. Jak dbać o ciało? Tak jak o samochód – regularnie uzupełniać płyny, karmić tylko dobrej jakości paliwem, nie narażać na niepotrzebne ryzyko i używać z głową. Ale nawet najbardziej zadbane auto jednak z czasem się zużywa.

(Jak żyć długo? Oto potwierdzone naukowo rady)

I tu dochodzimy do kwestii najważniejszej – obsługi serwisowej. Jeśli nie wymienisz w porę oleju – możesz zatrzeć silnik, jeśli olejesz zmianę opon na zimowe – możesz wylądować na drzewie, jeśli nie naprawisz sparciałej uszczelki – za chwilę blacha złapie rdzę itd. Kapitalny remont silnika czy wizyta u blacharza po wypadku są dużo droższe niż drobna opłata za naprawę, nawet jeśli nie jest tak zupełnie drobna.

Z ciałem jest dokładnie tak samo. Zaplombowanie małej dziurki jest sto razy tańsze niż implanty, karnet na siłownię kosztuje mniej niż rehabilitacja, a prawidłowa dieta może uchronić Cię przed wydaniem fortuny na prywatne wizyty u dietetyków i gastroenterologów. O kosztach poważniejszych zabiegów i terapii przeciwnowotworowych nie piszemy, bo tutaj może się udać leczyć „na NFZ”, ale nie zawsze się udaje – co chwila widzimy zbiórki horrendalnych kwot na leczenie.

Zapamiętaj: drobne inwestycje w ciało, gdy jesteś młody, pozwolą Ci uniknąć sporych kosztów w przyszłości. Akurat jesteś w finansowym dołku? Zobacz, jak zarobić parę groszy na swoim ciele. Nie, nie mówimy o prostytucji.

Zarób na sobie

Osocze

W Polsce krew oddaje się jedynie honorowo, ale już w innych krajach można na oddawaniu osocza zarobić. Najbliżej w Niemczech: tam są firmy, które płacą za oddane osocze.

Kasa: 50 zł

Krew

W Wielkiej Brytanii znaleźliśmy ośrodek, który za oddanie 400 ml krwi do badań naukowych wyselekcjonowanym ochotnikom płaci 65 funtów.

(Dawno nie robiłeś morfologii? Zbadaj krew jak najszybciej i uchroń się przed dziesiątkami chorób.)

Kasa: 300 zł za 400 ml

Nasienie

Procedura oddawania nasienia jest nieco bardziej skomplikowana niż Ci się wydaje, bo trzeba przejść szereg badań. Ale wynagrodzenie jest sowite.

Kasa: 2000 zł

Włosy

Wyrosłeś ze słuchania metalu i postanowiłeś ściąć włosy? Możesz na tym zarobić. Zdrowe, mocne, niefarbowane włosy, najlepiej blond, są w cenie! I to jakiej!

Kasa: Nawet 10 000 zł za kilogram

Spokój

W niektórych krajach, m.in. w UK, można się zgłosić do badań klinicznych, np. nowych leków. Wiąże się to z ryzykiem, ale jesteś pod opieką lekarzy.

Kasa: 15 000 zł/17 dni

Wszystko

Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. A co Ci po ciele, gdy umrzesz? Podpisz online deklarację dawcy, a być może ocalisz komuś życie (www.dawca.pl).

Nagroda: Częściowa nieśmiertelność

Koszty naprawy

Zobacz, ile może Cię kosztować usunięcie skutków lekkomyślnej młodości (gdy na NFZ nie ma co liczyć).

Implant zęba (gdy zapominałeś o szczoteczce) - 3500 zł

Chirurgiczne leczenie otyłości (gdy za bardzo polubiłeś jedzenie) - 10 000 zł

Operacja przy dyskopatii lędźwiowej (gdy przykułeś się na lata do fotela) - 12 000 zł

Angioplastyka wieńcowa z wszczepieniem stentu (gdy lubiłeś sobie popalić fajki) - 7000-13 000 zł

Wszczepienie rozrusznika serca (gdy nie chciało Ci się robić kardio) - 8000 zł

Rekonstrukcja ACL (bo zapominałeś o rozgrzewce) - 10 000 zł

2 miesiące odwyku (bo lubiłeś się napić) - 11 000 zł

Zobacz również:
REKLAMA