Czy można wyleczyć raka prostaty?

W internecie można natknąć się na opinie, że raka lepiej jest nie ruszać. Że terapia jest bardziej niebezpieczna niż sam rak. Czy wobec tego warto badać prostatę? Zapytaliśmy prof. Piotr Chłostę.

Profesor nie waha się ani chwili. „Warto się badać - mówi zdecydowanym głosem. - Twój los jest w Twoich rękach”. Jeśli zagrasz w tę grę z nowotworem - możesz ją wygrać. Jeśli nie zagrasz i poddasz się walkowerem - przegrana jest nieuchronna. 

Jasne. Walkę z rakiem można też przegrać. Nie będziemy udawać, że ni widzimy tych wszystkich tragedii, rozpaczliwych apeli o pomoc i doniesień o śmierci ludzi. Tak, niektórym się nie udaje. Ale szanse, że wygrasz są naprawdę duże. W przypadku raka gruczołu krokowego szansa zwycięstwa wynosi nawet 90%. 

Warunek wyleczenia raka

 Jest jednak pewien warunek - musisz odpowiednio wcześnie wykryć chorobę. Wtedy masz przewagę. Z rakiem trzeba postępować jak z najgroźniejszym przeciwnikiem. Im wcześniej będziesz wiedział, w co jest uzbrojony i jak zamierza atakować, tym łatwiej będzie Ci go pokonać. Pamiętaj - wcześnie wykryty rak prostaty daje się wyleczyć w około 90% przypadkówTo niemal pewność sukcesu. Głupotą byłoby tego nie uwzględniać.

 Operacja nie krzywdzi

Boisz się, że operacja zrobi Ci krzywdę? To kolejny przesąd. „Pamiętaj, nie ma operacji okaleczających. Okaleczające sa jedynie przenoszone choroby - podkreśla prof. Chłosta. Przenoszone, czyli takie, którym pacjenci dali zbyt dużo czasu na koncentrację sił i atak. Gdy zgłosisz się do lekarza dopiero, gdy naprawdę nie będziesz już w stanie funkcjonować, cena uratowania Ci Życia może faktycznie być wysoka. Jeśli zdusisz płomień raka w zarodku - leczenie będzie prostsze, szybsze i skuteczniejsze. To dlatego lekarze z takim maniakalnym uporem namawiają do badań profilaktycznych. Bo to oni muszą czasami patrzeć, jak cierpią ludzie, którzy wcale tak cierpieć nie musieli. Wystarczyło dać się zbadać wcześniej.

REKLAMA