Dlaczego faceci boją się lekarza?

Faceci nie chodzą do lekarza i znajdują dziesiątki wymówek, żeby się usprawiedliwić. A jak już nie mają wyjścia, to zwykle jest za późno. Zobacz, jak poprawić swoje kontakty z medycyną, żeby cieszyć się zdrowiem do późnej starości.

lekarz 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ironiczni jak zwykle Żydzi reklamują wycieczki do Izraela sloganem: odwiedź Izrael, zanim Izrael odwiedzi ciebie. Podobne hasło, skierowane do mężczyzn, mogłyby wywiesić przychodnie lekarskie. Jeśli będziesz unikał lekarza, to on w końcu i tak do Ciebie przyjedzie, z tym że najprawdopodobniej na sygnale.

REKLAMA

Albo przykład nieco bliższy naszym realiom: Przychodzi baba do lekarza... Wiesz, dlaczego bohaterem tych dowcipów jest baba, a nie facet? Bo faceci nie przychodzą. Wolą udawać, że nic im nie jest, a gdy już w końcu idą, często na skuteczne leczenie jest już za późno i nawet najlepszy lekarz może tylko bezradnie rozłożyć ręce.

Strategia unikania lekarzy jest bardzo niebezpieczna, bo większość poważnych chorób jest łatwiejsza do wyleczenia, jeśli się je szybko wykryje.

W ciągu ostatniego roku u lekarza było 74% Polek i tylko 60% Polaków. Rezultat? Wyniki badań populacyjnych wskazują, że to one częściej chorują, ale też - i to jest ta druga strona medalu - żyją dłużej niż my. W raporcie GUS czytamy: "Mężczyźni prawie dwa razy częściej niż kobiety szukają pomocy lekarskiej z powodu urazów lub wypadków, częstszym dla nich powodem jest też konieczność wykonania badań okresowych lub załatwienia spraw urzędowych".

Do odwiedzin u lekarza zmusza nas dopiero ból, ewentualnie krew. Na co dzień łudzimy się, że choroby trafiają się tylko innym. Taka strategia jest bardzo niebezpieczna, bo większość poważnych chorób jest łatwiejsza do wyleczenia, jeśli się je szybko wykryje. Inne, te, których wyleczyć się nie da - np. cukrzyca - jeśli są leczone, czynią mniejsze spustoszenia w organizmie. Zobacz, jakie są najczęstsze wymówki facetów i dlaczego są one fałszywe.

 1.

Bo badanie lekarskie jest takie krępujące

Jeżeli uważasz, że badanie prostaty przez odbyt to szczyt upokorzenia, zastanów się, jak nazwać mycie Twoich zwłok, w które zamienisz się, kiedy wykończy Cię nowotwór tego gruczołu. "Dla mnie, jako lekarza, to też nie jest specjalnie przyjemne - mówi dr Sheldon Marks, autor książki »Rak prostaty - jak go rozpoznać, jak leczyć i jak przetrwać«. - Ale robię to, bo wiem, że takie banalne badanie może uchronić Cię od bolesnej śmierci, której naprawdę można uniknąć".

REKLAMA

REKLAMA

lekarz 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Faceci wstydzą się też badania penisa - a trzeba go pokazać, by wykryć przenoszone drogą płciową choroby weneryczne. "To śmieszne, ale mężczyźni prawie zawsze wiedzą, kiedy cierpią na chorobę weneryczną - mówi dr Marks. - Zwykle bowiem towarzyszy jej swędzenie, pieczenie i ropne wycieki z penisa, które trudno przegapić".

REKLAMA

Z jakichś powodów jednak, prawdopodobnie ze wstydu, faceci, którzy złapali jedną z tych chorób, długo zwlekają z wizytą u doktora. Bez sensu - samo nie przejdzie. Im wcześniej się zgłosisz do specjalisty, tym szybciej poczujesz ulgę i tym szybciej będziesz mógł znowu korzystać z uroków seksu.

Zmień to: Pamiętaj, że lekarze na co dzień muszą oglądać owrzodzenia, blizny, zepsute zęby, cuchnące rany... Oni naprawdę inaczej patrzą na człowieka i o ile dla Ciebie badanie czyjegoś odbytu lub członka byłoby przeżyciem, o tyle dla proktologa, dermatologa czy urologa jest to codzienna rutyna. Badanie pacjenta budzi w nich tyle emocji, co w mechaniku samochodowym wymiana klocków hamulcowych.

Z naszej niechęci do chodzenia do lekarzy cieszy się chyba jedynie NFZ. Leczenie facetów jest bowiem jednostkowo droższe niż leczenie kobiet.
 2.

Jestem zdrowy, to po co mam robić jakieś badania?

A skąd wiesz, że jesteś zdrowy? Wiesz, że co trzeci zawał serca atakuje bez żadnego ostrzeżenia zauważalnego dla pacjenta? Pierwszym objawem jest właśnie atak.

Zmień to: Nie trzymaj się kurczowo przychodni, do której zapisała Cię jeszcze mama. Czujesz się u swojego lekarza pierwszego kontaktu jak petent? Zmień go. Być może z racji omijania gabinetów lekarskich szerokim łukiem nie wiesz jeszcze, że od ponad 10 lat możesz już wybrać przychodnię, do której chcesz należeć, oraz lekarza pierwszego kontaktu, który będzie się Tobą opiekował.

Popytaj znajomych o ich lekarzy rodzinnych. Spytaj, który zadaje najwięcej pytań, który wykonuje dodatkowe badania, a nie ogranicza się do wypisania recepty. Gdy masz do wyboru kilku, możesz sprawdzić ich reputację temat na stronach internetowych, które gromadzą opinie pacjentów. Rejonizacja już nie obowiązuje i możesz wybrać nawet tego, który jest daleko od Twojego domu. Lepiej mieć dobrego lekarza na drugim końcu miasta niż kiepskiego tuż pod domem.

REKLAMA

lekarz 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

 3

Mam nadzieję, że w końcu samo przejdzie

REKLAMA

Taka taktyka nie jest zupełnie pozbawiona podstaw. Wiele chorób, zwłaszcza błahych infekcji wirusowych, rzeczywiście przechodzi samo. Dlatego wcale nie namawiamy, żebyś pędził do lekarza za każdym razem, gdy masz katar. Ale z drugiej strony, nawet tak banalna rzecz jak pieprzyk na twarzy może być sygnałem śmiertelnego zagrożenia. Czerniak - złośliwy nowotwór skóry - atakuje w Polsce co roku około 800 mężczyzn. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdą zmianę w wyglądzie znamion powinno się pokazać lekarzowi. Szczególnie powinny Cię zaniepokoić znamiona o nieregularnym kształcie, takie, które nagle zmieniły kolor lub mają powyżej 7 mm średnicy.

Zmień to: Obserwuj swoje ciało i nie lekceważ sygnałów ostrzegawczych, które Ci wysyła. Każda nietypowa zmiana w wyglądzie Twojej skóry, oczu, paznokci, włosów i jamy ustnej, każdy trwający dłużej niż kilka dni stan bólowy powinny być dla Ciebie bodźcem do pójścia z wizytą do lekarza. Lepiej usłyszeć od niego uspokajające "Dobrze, że pan przyszedł, wyleczymy to raz-dwa" niż "Szkoda, że nie przyszedł pan wcześniej, bo mam dla Pana bardzo złą wiadomość", prawda?

 4.

Jeśli jestem chory, wolę o tym nie wiedzieć

Strategia strusia. Niestety, schowanie głowy w piasek niczego nie zmieni. Poważne choroby cofają się same tylko w filmach i relacjach z Lourdes. W świecie realnym ludzie często sami podpisują na siebie wyrok śmierci, odwlekając leczenie tak długo, że na interwencję faktycznie jest już za późno. Tak jest np. z nowotworem jelita, który zabija co roku 3000 facetów w Polsce. A można go stosunkowo łatwo wyleczyć, jeśli się tylko odpowiednio wcześnie zrobi kolonoskopię. To badanie jest jednym z tych wyjątkowych badań, które nie tylko potrafi wykryć zagrożenie rakiem, ale też od razu, za jednym zamachem, zniwelować je, usuwając polipy.

Zmień to: Lekarze zalecają, żeby profilaktycznie zrobić sobie kolonoskopię w wieku 50 lat, a potem powtarzać ją co 10 lat. To dobry plan, pod warunkiem że nie zauważysz krwi w muszli klozetowej. Jeśli tak - idź do lekarza najszybciej, jak tylko się da.

REKLAMA

REKLAMA

lekarz 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

 5.

Lekarze są drodzy, więc nie stać mnie na leczenie

REKLAMA

Owszem, wizyty prywatne są coraz droższe. Ale po pierwsze - wciąż mamy jeszcze publiczną, a więc bezpłatną służbę zdrowia, po drugie zaś - skoro stać Cię na wieczór w knajpie, raz na rok możesz też wydać 150 zł na wizytę u doktora. W końcu to może być kwestia życia lub śmierci. Twojego. I Twojej.

Zmień to: Nie musisz od razu iść do lekarza, żeby się zbadać. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie badać sobie tętno, ciśnienie, jądra, oglądać skórę, sprawdzać kolor moczu, kału etc. Listę badań, które możesz sobie zrobić sam, oraz wartości prawidłowe i objawy, które powinny Cię zaniepokoić, znajdziesz na naszej stronie internetowej menshealth.pl.

 6.

Nie chodzę do dentysty, bo boję się borowania

Większość facetów nie lubi wiertła dentystycznego do tego stopnia, że sam dźwięk borowania powoduje, że w panice uciekają z gabinetu stomatologicznego. Wielu boi się zająć miejsce w fotelu dentystycznym tak bardzo, że woli zatruwać się tabletkami przeciwbólowymi do momentu, aż ząb będzie nadawał się już tylko do usunięcia.

Zmień to: Oto dobra wiadomość dla tych ostatnich: wiertło to niejedyna broń dentysty w walce z próchnicą. Jeśli nie możesz znieść borowania, poszukaj gabinetu, który oferuje alternatywne metody leczenia. Pytaj o ablację laserową, żel Carislova lub abrazję powietrzną. Zabiegi z wykorzystaniem tych metod są nieco droższe, ale zdecydowanie mniej nieprzyjemne.

MH 07/10

REKLAMA