Dlaczego alkohol obniża jakość snu?

Dr Marek Szołtysik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyjaśnia, dlaczego po kilku kieliszkach zasypia nam się tak dobrze, ale resztę nocy śpi się fatalnie.

sen, alkohol shutterstock.com

Alkohol to substancja psychoaktywna, nic więc dziwnego, że ma wpływ również na Twój sen. „Rzeczywiście alkohol spożywany – w umiarkowanych ilościach – na godzinę przed snem może skracać czas potrzebny do zaśnięcia (wynika to z jego uspokajających właściwości), ale jednocześnie zakłócać sen. Oznacza to, że gdy już uda Ci się szybciej zasnąć, możesz spać niespokojnie, budzić się i z trudnością zasypiać.

REKLAMA

ZOBACZ: 4 naturalne metody na dobry sen

Wiadomo, że śpimy około 7-8 godzin na dobę. Ale co się wtedy dzieje? Sen składa się z dwóch następujących po sobie naprzemiennie faz. Pierwsza to tzw. sen wolnofalowy (slow wave sleep – SWS), w którym fale mózgowe są bardzo wolne. Druga to faza szybkich ruchów gałek ocznych (rapid eye movement – REM). „Kojąca faza SWS trwa ok. 70- -75 proc. całego czasu snu.

Faza REM to zaledwie 25 proc. i powtarza się średnio co 90 minut, trwając za każdym razem od 5 do 30 minut. Alkohol może zaburzać sekwencję następujących po sobie faz, a tym samym skracać nie tylko czas snu, ale również pogarszać jego jakość” – przestrzega dr Szołtysik. Jeśli chcesz się wyspać, lepiej połóż się trzeźwy.

REKLAMA