Dlaczego Keith Richards jeszcze żyje?

Gdyby na świecie ukazywał się magazyn "Men's Death", Keith byłby na pewno jego redaktorem naczelnym. Sprawdzamy, co trzyma przy życiu jego i inne gwiazdy rocka, które za hulaszczy tryb życia powinny już dawno zapłacić wysoką cenę.

Rodale Images
fot. Rodale Images

Profesor Andrzej Dżugaj, prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, także sądzi, że Keith Richards powinien podziękować swoim  rodzicom: "Dobry garnitur genów to podstawa. To właśnie on sprawia, że wyścig toksyny kontra metabolizm wygrywa ten ostatni. Wygrywa jednak tylko do pewnego momentu, ponieważ taki stan nie będzie trwał wiecznie. Pan Bóg zaprojektował nas na 50 lat względnej  bezawaryjności, potem zaczynamy się zużywać i właśnie od genów i trybu życia zależy, w jakim tempie zachodzi ten proces".

REKLAMA

A może gdzie indziej trzeba szukać powodów, które utrzymują Keitha przy życiu? Trzeba pamiętać, że rockandrollowy tryb życia to nie tylko używki, ale też wysiłek fizyczny. 1,5 godziny koncertu, biegania po scenie, wygibasów, podrygów, podskoków, przyklęków, skłonów, wykroków to zdaniem Marka Dudzińskiego, redaktora działu fitness MH, całkiem niezły trening.

"Można porównać ten wysiłek do wysiłku podczas treningu interwałowego, czyli takiego o zmiennej intensywności, przez około 45 minut. Taka dawka już 2 razy w tygodniu pozwala zachować szczupłą sylwetkę i skutecznie odtruwać organizm" - mówi.

W czasach największej popularności Stonesi byli przez całe lata w nieustającej trasie koncertowej, więc może coś jest na rzeczy.

Rockandrollowy tryb życia to nie tylko używki, ale też wysiłek fizyczny. 1,5 godziny koncertu, biegania po scenie, wygibasów i podskoków to całkiem niezły trening.

Szczęśliwi żyją najdłużej

Podpowiedzi można też szukać w amerykańskich badaniach porównujących związki małżeńskie i długość życia. Wynika z nich jednoznacznie, że szczęśliwy związek jest bardzo skutecznym sposobem na przedłużenie życia – osoby samotne żyją zdecydowanie krócej. Keith Richards ożenił się z Patti Hansen w 1983 roku i jego 25-letni staż może być tym, co równoważy część jego niebezpiecznych zwyczajów.

Kolejnym tropem może być jego zamiłowanie do czytania książek, która to pasja, jak wiadomo, kojarzy się z inteligencją. Otóż "British Medical Journal" opublikował wyniki wieloletnich badań, dowodzących, że osoby długowieczne mają iloraz inteligencji znacznie wyższy niż przeciętny.

Nasze dochodzenie nie byłoby pełne, gdyby  opierało się tylko na naukowych badaniach, a uciekało od życiowego doświadczenia i zwykłej, ludzkiej mądrości. A te podpowiadają, że ludzie spełniający się w tym, co robią – niekoniecznie jako legendy rocka, ale w każdej innej dyscyplinie – realizujący swoje pasje, marzenia i talenty, są pogodniejsi, bardziej  zrównoważeni i darzeni sympatią przez innych. Jeżeli już czegoś zazdrościć Keithowi Richardsowi i starać się naśladować to właśnie tego, a nie hektolitrów wypitej wódy i ciężarówek wciągniętej kokainy.

Not like a Rolling Stones

Umiar
Keith Richards całe życie prowadził ryzykowną grę i wygrał, ale jego kolega z zespołu, Brian Jones, nie miał takiego szczęścia. Zaćpanego, po długiej depresji, znaleziono utopionego w basenie. Historii Hendrixa, Morrisona, Joplin, Cobaina nie trzeba przypominać. Bądź mądrzejszy od nich.

Mały synek Micka Jaggera powiedział w wywiadzie, że gdy dorośnie, też chciałby być biegaczem, tak jak jego tata. Tak, chodzi o tego Micka Jaggera.

Dieta
Zmniejszając liczbę kalorii w diecie o 40%, ale zachowując przy tym jej wartości odżywcze, spowalniasz procesy starzenia i chronisz się przed chorobami serca i cukrzycą. Najłatwiej odstawić tzw. puste kalorie, czyli chipsy i inne wynalazki do  przegryzania. Jedz niskokaloryczne, ale pożywne posiłki.

Forma
W laboratorium Uniwersytetu Southern Illinois trwają badania nad długowiecznością. Na razie na myszach, ale niektóre fakty dają się przenosić na ludzi. Np. długowieczne myszy mają o 70% mniej tłuszczu niż pozostałe. Oraz więcej hormonu regulującego metabolizm i poziom cholesterolu.

Trening
Mały synek Micka Jaggera powiedział w wywiadzie, że gdy dorośnie, też chciałby być biegaczem, tak jak jego tata. Jagger wie, co robi, jogging jest bowiem najlepszym sposobem na wzmocnienie układu naczyniowego i przedłużenie życia.  Biegaj swoim tempem – tak byś mógł swobodnie rozmawiać – 3 razy w tygodniu po 45 min.

Uroda
Wszystko można  powiedzieć  o członkach zespołu Rolling Stones, ale nie to, że goście są urodziwi. Za starzenie się skóry odpowiedzialne są wolne rodniki, które sieją zniszczenie w komórkach. Walcz z nimi przeciwutleniaczami, które znajdziesz  w rybach, warzywach i owocach. Dobry krem też się  przyda. 

Co gwiazdy rocka trzyma jeszcze przy życiu?

Lemmy Kilmister. Motorhead to ktoś biorący amfę i stąd nazwa kapeli. Dziś Motorheady ćwiczą w domowych siłowniach.

Iggy Pop. Prekursor punk rocka i charyzmatyczny lider The Stooges kiedyś na potęgę eksperymentował z narkotykami, dziś uspokaja się codziennymi ćwiczeniami tai-chi.

Rod Stewart. Przed laty wieloletni trening przy barze, dziś lampka wina i prawdziwy trening na piłkarskim boisku.

Ozzy Osbourne. Przez ćpanie wyrzucony kiedyś z Black Sabbath, dziś nie pije alkoholu, jada płatki i maluje obrazy.

Steven Tyler. Wokalista Aerosmith i jeden z Toksycznych Bliźniąt, przez dekady amator wszystkich dragów, stał się amatorem sportów wodnych i rolek.

MH 11/2008 

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
Z nową wersją modelu Grit X marki Polar spędziłem do tej pory 1152 godziny (z czego niemal 50 godzin stanowiły treningi biegowe, sesje na rowerze, czas w siłowni i bokserskim klubie), a mimo to wciąż nie potrafię powiedzieć o nim wszystkiego. Ta aż trudna do ogarnięcia wszechstronność jest jego największą zaletą. O wszystkich odrobinę mniej istotnych opowiem poniżej.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA