Dieta wegańska i alkohol. Czy weganie mają słabszą głowę?

Będąc na zielonej diecie, możesz skończyć imprezę szybciej, niż myślisz.

weganizm i alkohol Shutterstock.com
Shutterstock.com

Pytanie: Zostałem weganinem i gorzej znoszę alkohol. Czy to możliwe?

Najgorsza sytuacja to oczywiście picie alkoholu na pusty żołądek, dlatego mądrzy ludzie wymyślili zakąski. Nie będziemy Cię oszukiwać, potrawy wegańskie nie są najlepszą zaprawą przed zakrapianą imprezą.

REKLAMA

"Są mniej kaloryczne, więc krócej zalegają w żołądku, a to sprawia, że szybciej się upijasz. Aby temu zapobiec zjedz coś wegańskiego, ale na bazie nasion roślin strączkowych, takich jak fasola, soja, ciecierzyca, groch, i koniecznie dopraw je olejami roślinnymi lub pastą sezamową. Taka wege kompozycja powinna nieco spowolnić wchłanianie alkoholu" – podpowiada dr Marek Szołtysik, dietetyk z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pamiętaj też, że bez względu na to, czy jesteś mięsożercą czy roślinożercą, skutki przegięcia z procentami są tak samo bolesne. "Spróbuj uniknąć kaca, wypijając przed snem co najmniej pół litra wody, a jeżeli następnego dnia, niestety, dopadnie Cię ból głowy i osłabienie, zjedz łyżeczkę miodu. Zawarta w nim fruktoza przyczynia się do powstawania czynnika zaangażowanego w usuwanie alkoholu z organizmu, więc skrócisz czas poimprezowej męki" - podkreśla.

(Zobacz też: Tak przebiegły 2 miesiące próby naszego redaktora, który postanowił zrezygnować z mięsa. Oto relacja, podsumowanie oraz wyniki badań.)

Warzywa na kaca

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak "boli" kac. Z pomocą przychodzą poniższe warzywa.

Buraki

Mają właściwości przeciwzapalne, więc wypij szklankę soku albo zjedz barszcz, a zmniejszysz ból głowy i osłabienie.

Szparagi

Minerały i aminokwasy w nich zawarte pobudzają enzymy trawienne, tym samym przyspieszają rozkład alkoholu. 

Oto 3 (wegetariańskie i wegańskie) przepisy ze szparagami w roli głównej.

Kalafior

Siarka i witamina C działają jak detoks, likwidując toksyny z organizmu.

REKLAMA