Dezodorant, antyperspirant, bloker. Który na lato?

Pocenie to naturalny proces, dzięki któremu Twój organizm prawidłowo funkcjonuje. Ale nie ma się co oszukiwać, że jest to on dość uciążliwy, zwłaszcza gdy cierpisz na nadmierną potliwość. Podpowiadamy więc, kiedy śmiało możesz sięgać po skuteczne antyperspiranty, kiedy pozwolić sobie na pachnący dezodorant a kiedy zastosować bloker.

Shutterstock.com

Dezodorant - jak działa?

Jeżeli nie masz problemów z potliwością, nie planujesz wycisku na siłce i wystarczy Ci jedynie ochrona przed nieprzyjemnym zapachem, to śmiało sięgaj po pachnący dezodorant. Z reguły kosmetyki te stworzone są na bazie aromatów, które likwidują zapach potu i zawierają składniki przeciwbakteryjne. Pamiętaj jednak aby przed zakupem sprawdzić ich skład. Kupuj te pozbawione alkoholu i substancji drażniących. Najlepiej aby zawierały np. alantoinę czy aloes albo rumianek – składniki łagodzące oraz antyseptyczne, jak prowitamina B5.

Przeczytaj też: Jak powstrzymać nadmierną potliwość?

Antyperspirant - jak działa?

Nie działa tak inwazyjnie, jak bloker ale ma mocniejsze działanie niż dezodorant. Zwłaszcza latem, zapewnia dość mocną ochronę przed wydzielaniem potu. Dzieje się to za sprawą związków ograniczający potliwość a mowa o alkalicznych solach chlorku glinu lub solach glinowo-cyrkonowych. Pod wpływem ciepła i wilgoci wydzielanej przez skórę przekształcają się one w postać żelu, który zwęża ujścia gruczołów potowych. Ograniczają więc wydzielanie się potu na zewnątrz. I od razu odpowiadamy na możliwe wątpliwości – spokojnie, antyperspiranty nie zatykają gruczołów potowych.

Sprawdź także: Golenie pach - czy już nie wypada mieć tam włosów?

Bloker potu - jak działa?

Zawiera wyższe niż w tradycyjnych antyperspirantach stężenie chlorku glinu, który w tym przypadku blokuje gruczoły potowe. Jest to preparat, który radzi sobie z hiperhydrozą, czyli nadmierną potliwością. Bloker należy stosować na noc, na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Działa on przez kilka dni, więc wystarczy maksymalnie dwie aplikacjie w tygodniu. Tego typu kosmetyki używaj, tylko wtedy, gdy masz naprawdę doskwierający problem. Tę decyzje warto skonsultować z dermatologiem, bo blokery mają też swoje wady. Ich długotrwałe stosowanie m.in. sprawia, że szkodliwe substancje nie są wydzielane wraz z potem tylko zatrzymywane w węzłach limfatycznych pod pachami. Może to prowadzić do różnych infekcji czy podrażnień.

Z innej beczki: Myjesz nogi pod prysznicem?

Zobacz również:
REKLAMA