Deficyt snu a utrata mięśni [News]

Jak się okazuje, ustalenia badaczy dowodzą, że deficyt snu może pozbawić Cię budowanych w pocie czoła mięśni. 

sen, katabolizm, mięśnie shutterstock.com

Na pewno słyszałeś, że deficyt snu zwiększa ryzyko, iż z czasem będziesz musiał zapinać pasek na kolejną dziurkę. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną jest to, że w ciągu dnia po nieprzespanej nocy następują zakłócenia w wydzielaniu hormonów regulujących poczucie głodu i sytości, przez co trudniej nam kontrolować apetyt i trzymać przysłowiową michę.

ZOBACZ: Jak dobrze spać? 12 porad naukowców

W czasopiśmie naukowym „Annals of Internal Medicine” trafiliśmy na ciekawe badanie, które sugeruje, że w grę może wchodzić dodatkowy mechanizm. Owszem, grupa badawcza był niewielka, a czas eksperymentu krótki, za to przebiegał on w kontrolowanych warunkach w laboratorium, więc mamy pewność co do tego, ile biorące w nim udział osoby jadły, a także jak długo spały.

Dlatego uznaliśmy, że wyniki warto Ci zaprezentować. Po dwóch tygodniach w takim samym deficycie kalorycznym grupa śpiąca 5,5 h na dobę straciła podobną masę jak osoby śpiące 8,5 h. No i nic dziwnego – w końcu nie karmili się sami, zatem zaburzenia hormonalne nie wpłynęły na to, że zaczęli jeść więcej. No więc gdzie tkwi haczyk?

Otóż badacze zanotowali znaczącą różnicę w tym, skąd pochodziła utracona masa ciała. Osoby, które niedosypiały, zgubiły aż o 55% mniej tkanki tłuszczowej niż dłużej pozostający w objęciach Morefeusza. A to znaczy, że spalili więcej własnych mięśni i spadł ich metabolizm podstawowy. Nie tędy droga. Dlatego w czasie redukcji zadbaj koniecznie nie tylko o deficyt kaloryczny, dużą dawkę białka i trening siłowy, ale również o wystarczająco długi sen.  

PRZECZYTAJ: Co się dzieje, gdy śnisz?

4 błędy, które przeszkadzają w zasypianiu

1. Trenujesz późno I bardzo intensywnie. Takie jednostki lepiej zakończyć na 2-3 h przed położeniem się spać.

2. Wspomagasz się w tych treningach kofeiną. Ona działa, ale przy dużych dawkach lepiej stosować ją w pierwszej połowie dnia.

3. Twoim ostatnim posiłku zdecydowanie przeważają proteiny. Duża dawka węglowodanów pomoże Ci szybciej zasnąć.

4. Śpisz w gorącym (ponad 19 ˚C), niewywietrzonym i niedokładnie zaciemnionym pomieszczeniu. Trzy razy błąd.

Zobacz również:
REKLAMA