Dalgona – nowy przebój Instagrama

Szum na Insta wokół kawy bulletproof czy flat white już przycichł, ale kawa  się nie poddaje. Zobacz,  co może dać Ci najnowsza propozycja z Instagrama.  

Dalgona shutterstock.com
Zmiksuj kawę rozpuszczalną, cukier i gorącą wodę (w stosunku 1:1:1) na gęstą, kremową pianę. Do szklanki nalej gorącego albo zimnego mleka. Nałóż pianę na wierzch. Gotowe.

Wiele dań i napojów popularnych w mediach społecznościowych ma niestety jedną wadę: spore ilości tłuszczu i cukrów. Ładnie wyglądają na zdjęciach i zapewniają sporo lajków, ale z punktu widzenia Twojego zdrowia nie są już takie super. Jednym z wyjątków jest modna kawa dalgona. Nie tylko prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, ale także zachowuje wszystkie zalety kawy – pysznego sojusznika w ograniczaniu ryzyka wielu chorób.

ZOBACZ: Kreatywne przepisy na kawę w kuchni

Wcześniejsze badania wykazały, że picie kawy ma korzystny wpływ na pamięć, na działanie wątroby, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i prawdopodobnie również choroby Alzheimera. Większość tych badań polegała jednak na szukaniu korelacji: porównywano kawoszy i tych, którzy kawy nie piją, i sprawdzano, co występuje częściej, a co rzadziej.

Dopiero niedawno holenderskim uczonym udało się prawdopodobnie odkryć mechanizm tego protekcyjnego działania kawy. Okazuje się, że kawa prawdopodobnie wpływa na ekspresję niektórych genów. W uproszczeniu: prawdopodobnie kawa „wyłącza” geny odpowiedzialne za niektóre choroby.

Szczególnie wyraźne jest to w chorobach układu krążenia, a to właśnie one są głównymi zabójcami mężczyzn. Jeśli więc chcesz żyć jak najdłużej, kawy sobie nie odmawiaj, nawet tej hipsterskiej dalgony, tym bardziej że jest nie tylko zdrowa, ale też naprawdę pyszna.

PRZECZYTAJ: Przewodnik kawosza

Trendy pod lupą

Które z modnych potraw rzeczywiście są takie zdrowe?

 minus  Fioletowe lody Ube

Jam, czyli pochrzyn skrzydlaty, któremu lody zawdzięczają kolor, ma sporo witamin i potasu. Wyglądają lepiej niż smakują.

 minus Czekolada z CBD

Bez obaw, nie upalisz się, natomiast kannabidiol (CBD) może złagodzić ból i pomóc się wyciszyć, jeśli jesteś zestresowany.

 minus  Burger bez mięsa

Jeśli po prostu nie jesz mięsa, to OK, ale jeśli sądzisz, że te burgery są wyjątkowo zdrowe, przypominamy, że to żywność wysoko przetworzona o sporej zawartości tłuszczu.

 minus  Kombucha

Obiecuje wiele, ale solidnych dowodów na skuteczność rzekomo bardzo dobrych bakterii ciągle brak.

Zobacz również:
REKLAMA