Czyste ręce: chroń swoje zdrowie

Grypa to również w pewnym sensie "choroba brudnych rąk". To zwróciło uwagę na tzw. sanitizery, czyli antybakteryjne żele, spreje i chusteczki do rąk, które usuwają bakterie i wirusy. Kupujemy ich coraz więcej. Na co zwracać szczególną uwagę? 

czyste ręce fot. YURALAITS ALBERT 2015/shutterstock
fot. YURALAITS ALBERT 2015/shutterstock

1. Zawartość alkoholu

Większość płynów antybakteryjnych zawiera alkohol, ale najskuteczniejsze są te, które mają od 60% do 95%. Gdy jest go za mało, nie zwalczają skutecznie bakterii, gdy za dużo – nie nawilżają odpowiednio i skóra robi się przesuszona.

2. Substancje nawilżające

Jeśli masz skórę ze skłonnością do przesuszania, wybierz sanitizer zawierający wyciąg z aloesu. Wg "American Journal Of Infection Control" (AJIC), aloe vera nie tylko nawilża, ale i dodatkowo wzmacnia działanie antybakteryjne. 

3. Nie oszczędzaj

Jeśli po 15 minutach od przetarcia dłoni sanitizerem skóra jest już zupełnie sucha, to znaczy, że nałożyłeś za mało. Uczeni z University of North Carolina wykazali, że kropla wielkości pięciozłotówki jest dwukrotnie skuteczniejsza w zabijaniu mikrobów niż kropelka o połowę mniejsza. 

4. Żel czy chustki

Żel wydaje się wygodniejszy, ale jak donosi AJIC, jeśli żel i chusteczki mają tę samą zawartość alkoholu, chusteczki są o 50% skuteczniejsze. Rozwiązanie? W podróż zabierz żel, a w biurze trzymaj pod ręką paczkę chusteczek. 

Brudna robota

Zamiast przecierać ręce żelem czy chusteczkami co 15 minut, lepiej raz na tydzień porządnie wytrzyj płynem antybakteryjnym przedmioty na Twoim biurku – radzi dr Charles Gerba z University of Arizona, autor badania zanieczyszczeń biologicznych w biurze. Zobacz, ile kolonii bakterii zamieszkuje średnio na rzeczach, których codziennie dotykasz. 

  • Długopis - 149
  • Telefon stacjonarny - 1263
  • Komórka - 137
  • Filiżanka - 337
  • Klawiatura - 212
  • Myszka - 217

Toksyczna siłownia

W lecie, gdy tylko robi się cieplej, bakterie i wirusy zaczynają się mnożyć jak króliki. Zobacz, czym możesz się zarazić i jak tego uniknąć.

Grypa i przeziębienie

To nieprawda, że w lecie nie można zachorować na grypę. Grypa w lecie występuje rzadziej, ale też występuje.

Broń się: Każdą część, której wcześniej ktoś dotykał, przykrywaj ręcznikiem. I wycieraj się innym.

Grzybica

Ciepło i wilgotno – raj dla grzybów. A potem swędzące palce u stóp.

Broń się: Nigdy nie chodź boso w miejscach, gdzie boso chodzą też inni. Prysznic, szatnia, kąpielisko – zawsze w klapkach.

Zapalenie spojówek

Z uchwytu sztangi czy przyrządu możesz też łatwo przejąć od poprzednika zapalenie spojówek.

Broń się: Myj ręce przed i po treningu. Używaj rękawiczek, a jeśli już swędzą Cię oczy, potrzyj je wierzchem dłoni. 

MH 08/2010

Zobacz również:
REKLAMA