Większość płynów antybakteryjnych zawiera alkohol, ale najskuteczniejsze są te, które mają od 60% do 95%. Gdy jest go za mało, nie zwalczają skutecznie bakterii, gdy za dużo – nie nawilżają odpowiednio i skóra robi się przesuszona.
2. Substancje nawilżające
Jeśli masz skórę ze skłonnością do przesuszania, wybierz sanitizer zawierający wyciąg z aloesu. Wg "American Journal Of Infection Control" (AJIC), aloe vera nie tylko nawilża, ale i dodatkowo wzmacnia działanie antybakteryjne.
3. Nie oszczędzaj
Jeśli po 15 minutach od przetarcia dłoni sanitizerem skóra jest już zupełnie sucha, to znaczy, że nałożyłeś za mało. Uczeni z University of North Carolina wykazali, że kropla wielkości pięciozłotówki jest dwukrotnie skuteczniejsza w zabijaniu mikrobów niż kropelka o połowę mniejsza.
4. Żel czy chustki
Żel wydaje się wygodniejszy, ale jak donosi AJIC, jeśli żel i chusteczki mają tę samą zawartość alkoholu, chusteczki są o 50% skuteczniejsze. Rozwiązanie? W podróż zabierz żel, a w biurze trzymaj pod ręką paczkę chusteczek.
Brudna robota
Zamiast przecierać ręce żelem czy chusteczkami co 15 minut, lepiej raz na tydzień porządnie wytrzyj płynem antybakteryjnym przedmioty na Twoim biurku – radzi dr Charles Gerba z University of Arizona, autor badania zanieczyszczeń biologicznych w biurze. Zobacz, ile kolonii bakterii zamieszkuje średnio na rzeczach, których codziennie dotykasz.
- Długopis - 149
- Telefon stacjonarny - 1263
- Komórka - 137
- Filiżanka - 337
- Klawiatura - 212
- Myszka - 217
Toksyczna siłownia
W lecie, gdy tylko robi się cieplej, bakterie i wirusy zaczynają się mnożyć jak króliki. Zobacz, czym możesz się zarazić i jak tego uniknąć.
Grypa i przeziębienie
To nieprawda, że w lecie nie można zachorować na grypę. Grypa w lecie występuje rzadziej, ale też występuje.
Broń się: Każdą część, której wcześniej ktoś dotykał, przykrywaj ręcznikiem. I wycieraj się innym.
Grzybica
Ciepło i wilgotno – raj dla grzybów. A potem swędzące palce u stóp.
Broń się: Nigdy nie chodź boso w miejscach, gdzie boso chodzą też inni. Prysznic, szatnia, kąpielisko – zawsze w klapkach.
Zapalenie spojówek
Z uchwytu sztangi czy przyrządu możesz też łatwo przejąć od poprzednika zapalenie spojówek.
Broń się: Myj ręce przed i po treningu. Używaj rękawiczek, a jeśli już swędzą Cię oczy, potrzyj je wierzchem dłoni.
MH 08/2010
Komentarze
bratnik, 2015-05-25 17:14:30
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?