Czy trening HIIT pomaga cukrzykom?

Naukowcy z University of Otago odkryli, że ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą niwelować problemy z sercem spowodowane przez cukrzycę typu II.

trening HIIT, serce shutterstock.com

Badanie wykazało, że trzy miesiące treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) poprawiły czynność serca u osób dorosłych z cukrzycą typu II, bez żadnej zmiany leków, sposobu ich dawkowania lub diety.

Autorką badania była doktorantka Genevieve Wilson, a cały projekt nadzorowali: dr Chris Baldi z Dunedin School of Medicine oraz kardiolog prof. Gerry Wilkins. Wyniki zostały opublikowane w czasopismach: American College of Sports Medicine i Medicine & Science in Sports & Exercise. Czyli wszystko jak Bozia przykazała – są badacze, są papiery, jest naukowe i infrastrukturalne zaplecze.

ZOBACZ TEŻ: Trening HIIT - wady zalety

„Nasze badania wykazały, że ćwiczenia o dostatecznie wysokiej intensywności mogą zapewnić niedrogi i praktyczny sposób na poprawę kondycji układu sercowo-naczyniowego u tych pacjentów” - mówi Wilson.

Warto wiedzieć: Przypomnijmy, że trening interwałowy o dużej intensywności polega na krótkich interwałach zbliżonych do maksymalnego wysiłku (maks. 90% HR), takich jak sprint lub wspinaczka po schodach, oddzielonych interwałami ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, takich jak bieganie lub szybkie chodzenie. Proste, prawda?

Zdaniem Dr Baldiego częstotliwość występowania cukrzycy typu II stale rośnie, a długotrwałe leczenie choroby paraliżuje systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Pacjentów jest coraz więcej, a kolejki są coraz dłuższe. Okazuje się jednak, że po receptę można udać się również do… trenera personalnego.

Zwiększenie wydolności tlenowej dzięki ćwiczeniom jest prawdopodobnie najlepszą profilaktyką chorób serca, a ćwiczenia fizyczne są podstawową metodą leczenia cukrzycy. Jednak upośledzenie czynności serca u pacjentów z cukrzycą często utrudnia osobom dotkniętym tą chorobą skuteczne wykonywanie ćwiczeń. I mamy błędne koło.

TWÓJ PLAN: 3 treningi interwałowe [Bieżnia elektryczna, spinning bike i ergometr]

Jednak powyższe badanie wykazało, że program ćwiczeń o wysokiej intensywności dla dorosłych w średnim wieku z cukrzycą typu II był bezpieczny i akceptowalny. Stąd wniosek, że intensywny trening interwałowy o wysokiej intensywności może pomóc zwiększyć wydolność tlenową cukrzykom bez narażania ich zdrowia. Gra warta świeczki.

Zobacz również:
REKLAMA