Czy telewizja szkodzi zdrowiu?

Odklej się w końcu od ekranu. Oglądanie telewizji w nadmiarze szkodzi nie tylko Twojej duszy. Ciału również.  

telewizja fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Koniec seansu

REKLAMA

Jeśli masz spore trudności w odnalezieniu przycisku "off" na pilocie, nie jesteś sam. Nałogowe, kompulsywne oglądanie TV wywołuje w mózgu reakcje podobne do działania narkotyków. Wg badań uczonych z Texas University po pewnym czasie taki nawyk prowadzi często do depresji i utraty kontroli nad własnym zachowaniem również w innych sferach życia.

Żeby zniwelować skutki oglądania, najlepiej siadaj przed telewizorem w towarzystwie przyjaciół. I koniecznie wyznaczcie sobie limit czasu, zanim włączycie program. Wspólne oglądanie pomoże Ci przełamać nawyk i następnego dnia łatwiej Ci będzie odpuścić kolejny odcinek. 

2. Nie wgapiaj się

Wielogodzinne sesje szkodzą Twoim oczom. Patrząc w ekran, mrugasz znacznie rzadziej niż zazwyczaj, co prowadzi do wysuszenia oka i w konsekwencji nawet do zaburzeń widzenia. Zresetuj wzrok podczas każdej przerwy na reklamy, odwracając go od telewizora i kierując mniej więcej 6 metrów dalej. Już pieką Cię oczy? Daj im odpocząć. Wyłącz TV, przygotuj sobie ściereczkę nasączoną naparem ze świetlika lub przynajmniej ciepłej wody, połóż ją na oczy i poleż tak z 5-10 minut. 

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA