[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Smartfony a zdrowie: jak na nie wpływają?

Intensywne korzystanie ze smartfonów dosłownie zmienia strukturę mózgu. Naukowców zaczyna to niepokoić. 

smartfon fot. Shutterstock
Od lat praktycznie nie rozstaję się ze swoim smarfonem. Zapewnia mi rozrywkę, gdy się nudzę, pozwala mi być nieustannie w kontakcie z całym światem, jest podręczną pamięcią, pomaga dojść do celu, gdy się zgubię, robi ładne fotki i sam je wysyła na portal społecznościowy, jest źródłem muzyki oraz czyta mi e-booki na dobranoc. Co jest z tym nie tak? Ostatnio regularnie pojawiają się doniesienia o skutkach ubocznych tego najlepszego wynalazku XX wieku.

Wpatrywanie się w smartfony upośledza nasz sen, bo niebieskie widmo światła emitowane przez ekrany zaburza wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Gorzej śpimy, gorzej się czujemy, wiadomo. Ale naukowcy donoszą też o zauważalnym wpływie telefonów na nasz mózg. Sporo takich badań przeprowadził dr Arko Ghosh z Politechniki Federalnej w Zurychu. Twierdzi, że u osób przyrośniętych do smartfona obniża się zdolność koncentracji, wyobraźnia przestrzenna, a także pamięć.

To nie są tylko zmiany funkcjonalne – według badacza zmienia się nawet gęstość istoty szarej w mózgu. Jest to w pewien sposób zrozumiałe: dysponując "pamięcią zewnętrzną", nie ćwiczymy własnej pamięci, a jak wiadomo, organ niećwiczony się degeneruje. Po co nam wyobraźnia przestrzenna (potrzebna naszym przodkom do orientacji w terenie), skoro mamy GPS? A uwaga i koncentracja? No cóż – ilość bodźców, jakie do nas docierają, jednocześnie utrudnia nam skupienie. Wytrzymać w ciszy, pozwalając błądzić naszym myślom, co podobno sprzyja twórczości? No, nie da rady. Fatalnie znosimy nawet chwile nudy. Istnieją też badania, z których wynika, że z powodu uzależnienia od smartfona gorzej radzimy sobie w realnych kontaktach międzyludzkich. Dlatego też od paru lat powstają na całym świecie ruchy propagujące "detoks" od smartfona.

REKLAMA

Produkty z kategorii: smartfony znajdziesz w sekcji MH Zakupy: smartfony fotograficzne
STRONA 1 z 2

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij