Gdyby ból nie ustępował przez dłuższy czas, albo gdybyś zauważył, że jądro zrobiło się dużo większe lub zsiniało – lepiej idź do urologa, bo takie objawy mogą wskazywać na uszkodzenie naczyń krwionośnych. Oczywiście każde widoczne gołym okiem uszkodzenie – zdeformowanie, rana w worku mosznowym czy na prąciu, również wymagają pilnej pomocy lekarskiej.
Ulżyj sobie
O ile jądra wyglądają normalnie, a ból jest uciążliwy ale do zniesienia, możesz sięgnąć po zwykłe tabletki przeciwbólowe (np. ibuprofen) i zimne okłady. Pamiętaj tylko by nie przykładać lodu do klejnotów bezpośrednio – zawsze owinięte w czystą szmatkę i nie dłużej niż na parę minut jednym ciągiem.
Obserwuj się
Obserwuj się uważnie przez kilka dni. Czasami po urazie dochodzi do skręcenia powrózków nasiennych, a w takim wypadku wizyta u urologa lub chirurga jest niezbędna. Jeśli nie zareagujesz w ciągu kilku godzin, możesz stracić jądro na zawsze.
Na przyszłość zaś, jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, naucz się korzystać z ochraniaczy.
Więcej o urazach prącia, jąder i okolic genitaliów przeczytasz w październikowym numerze Men's Health. Zawartość numeru możesz przejrzeć online.
Wersję elektroniczną możesz nabyć na stronie e.mpp.pl
Komentarze
~Kuban0, 2017-10-14 22:56:10
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?