Czy sikanie krwią zawsze jest groźne?

Chociaż widok różowego lub - częściej - brunatno-czerwonego moczu może budzić przerażenie, nie musi on wcale oznaczać, że jesteś śmiertelnie chory. Zobacz, kiedy można spać w miarę spokojnie, a kiedy koniecznie iść do lekarza. 

„Przyczyn obecności krwi w moczu może być kilka – mówi prof. Marcina Słojewski z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeśli w tym dniu, kiedy to się zdarzyło, albo dzień wcześniej, miałeś bardzo intensywny wysiłek fizyczny - długi bieg, poważny mecz, dużo ćwiczyłeś na siłowni - to jest to fizjologia”. Krwiomocz u młodych, zdrowych ludzi bywa następstwem bardzo intensywnego treningu. Nie ma powodów do paniki.

Sygnałem ostrzegawczym jest jednak powtarzalność. Jeśli zauważasz krew w moczu również w dni nietrenigowe, albo sikasz na czerwono kilka dni z rzędu - trzeba iść do lekarza. Oczywiście najlepiej do urologa, bo on się na takich problemach zna najlepiej. Jeśli w Twojej miejscowości nie ma urologa, idź do lekarza rodzinnego – najważniejsze to rozpocząć proces diagnostyczny.

Uwaga palacze!

„Szczególną czujność zachowaj, jeśli palisz papierosy” – przestrzega prof. Słojewski. Palenie tytoniu znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherze, dlatego jeśli palisz, właściwie każde pojawienie się moczu we krwi powinieneś skonsultować z lekarzem, nawet jeśli poprzedniego dnia ostro dałeś sobie w kość.

Po kopnięciu w nerkę

Do lekarza koniecznie i to w trybie pilnym, udaj się, jeśli zauważysz krew w moczu po bójce albo po walce na treningu. Po kopnięciu, czy uderzeniu w okolice podbrzusza, nerki czy lędźwi może dojść do uszkodzenia nerki, pęcherza i związanego z tym krwawienia – przestrzega prof. Słojewski.

Więcej o urazach prącia, jąder i okolic genitaliów przeczytasz w październikowym numerze Men's Health. Zawartość numeru możesz  przejrzeć online.
Wersję elektroniczną możesz nabyć na stronie e.mpp.pl

REKLAMA