„Przyczyn obecności krwi w moczu może być kilka – mówi prof. Marcina Słojewski z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeśli w tym dniu, kiedy to się zdarzyło, albo dzień wcześniej, miałeś bardzo intensywny wysiłek fizyczny - długi bieg, poważny mecz, dużo ćwiczyłeś na siłowni - to jest to fizjologia”. Krwiomocz u młodych, zdrowych ludzi bywa następstwem bardzo intensywnego treningu. Nie ma powodów do paniki.
Sygnałem ostrzegawczym jest jednak powtarzalność. Jeśli zauważasz krew w moczu również w dni nietrenigowe, albo sikasz na czerwono kilka dni z rzędu - trzeba iść do lekarza. Oczywiście najlepiej do urologa, bo on się na takich problemach zna najlepiej. Jeśli w Twojej miejscowości nie ma urologa, idź do lekarza rodzinnego – najważniejsze to rozpocząć proces diagnostyczny.
Uwaga palacze!
„Szczególną czujność zachowaj, jeśli palisz papierosy” – przestrzega prof. Słojewski. Palenie tytoniu znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherze, dlatego jeśli palisz, właściwie każde pojawienie się moczu we krwi powinieneś skonsultować z lekarzem, nawet jeśli poprzedniego dnia ostro dałeś sobie w kość.
Po kopnięciu w nerkę
Do lekarza koniecznie i to w trybie pilnym, udaj się, jeśli zauważysz krew w moczu po bójce albo po walce na treningu. Po kopnięciu, czy uderzeniu w okolice podbrzusza, nerki czy lędźwi może dojść do uszkodzenia nerki, pęcherza i związanego z tym krwawienia – przestrzega prof. Słojewski.
Więcej o urazach prącia, jąder i okolic genitaliów przeczytasz w październikowym numerze Men's Health. Zawartość numeru możesz przejrzeć online.
Wersję elektroniczną możesz nabyć na stronie e.mpp.pl