Czy siedzenie w pracy jest zdrowsze od oglądania seriali?

W pracy siedzisz godzinami przed komputerem, a w domu spędzasz popołudnia i wieczory na kanapie przed telewizorem? W zasadzie tak źle i tak niedobrze, jednak jak się okazuje siedzenie siedzeniu nierówne i jedno szkodzi Ci bardziej niż drugie. Co szkodzi mniej?

Mężczyzna przed telewizorem Shutterstock.com

Siedzący tryb życia jest niezdrowy – dziś wie to każde dziecko. Jednak uczeni z Nowego Jorku donoszą, że Twój organizm potrafi odróżnić siedzenie aktywne od zwykłego leniuchowania. Badania wykazały, że czas, który spędzasz siedząc przed telewizorem, bardziej podwyższa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, niż ten spędzony w pracy. Jeśli więc twoja profesja wymaga od Ciebie odsiadywania przy biurku długich godzin, nie przejmuj się za bardzo. Zamiast nad zmianą zawodu zastanów się nad tym, jak lepiej zagospodarować swój czas wolny, żeby siedzenie Cię nie zabiło.

REKLAMA

Ile czasu przed telewizorem?

Badania zostały przeprowadzone na próbie około 3600 uczestników. Porównano czas jaki poświęcili na pracę i jaki na oglądanie telewizji. Okazało się, że osoby, które siedziały przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie, są o 50% bardziej zagrożone chorobami serca i przedwczesną śmiercią, niż te, które spędzają przed TV 2 godziny lub mniej na dobę. O dziwo sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o czas spędzony w biurze. Badani, którzy przeznaczali więcej czasu na pracę, nie byli bardziej zagrożeni od tych, którzy pracowali mniej. Uczeni przypuszczają, że przyczyną takiego stanu rzeczy, może być to, że podczas pracy, często wstajemy z krzesła i spacerujemy po biurze, a gdy oglądamy telewizje przez dłuższy czas, zdarza nam się przy okazji raczyć, nie zbyt zdrowymi przekąskami, które również mogą mieć zły wpływ na nasze serce.

Za siedzenie płacisz potem 

Jednak jeśli jesteś telewizyjnym maniakiem i nie wyobrażasz sobie wieczora bez ulubionego serialu, nie wszystko stracone. Autorzy badań zauważyli, że osoby spędzające sporo czasu na kanapie, ale jednocześnie ćwiczące przez przynajmniej 150 minut tygodniowo, nie mają podwyższonego ryzyka problemów z sercem. Wystarczy więc jeden odcinek serialu dziennie oglądać, robiąc przysiady, pompki czy truchtając w miejscu, żeby zniwelować skutki tego uzależniającego nawyku.

REKLAMA

REKLAMA

Jak siedzieć zdrowiej?

Zamień chipsy na owoce

Popcorn czy chipsy to nieodłączny element filmowego seansu dla wielu z nas. Niestety takie przekąski zwiększają ryzyko wielu chorób. Zamień tłuste i niezdrowe chrupki na owoce albo orzechy. Jeśli chcesz poznać inne zdrowe przekąski kliknij tutaj.

REKLAMA

Zamień krzesło na piłkę stabilizacyjną

Chcesz aktywnie spędzić czas, ale w telewizji leci, akurat Twój ulubiony program? Nic prostszego, zamień krzesło na piłkę stabilizacyjną i ciesz się jednym i drugim.

Zrób sobie przerwę

Jednym z powodów, przez które siedzenie w pracy jest mniej szkodliwe niż siedzenie w domu, jest to, że w biurze często musimy wstawać, by załatwić jakąś sprawę. Warto przenieść ten nawyk do domu i podczas przerwy reklamowej przejść się z salonu do kuchni, lub skoczyć wyrzucić śmieci.

 

Większość z nas jest skazana na ślęczenie przy biurku, dlatego warto zastanowić się nad jego niekorzystnymi skutkami i spróbować im zaradzić. Oprócz wyżej wymienionych porad, pomoże Ci w tym również poprawne siedzenie.

Zobacz również:
REKLAMA