Czy piwo może być zdrowe? Tak, ale pod dwoma warunkami

Piwo można uznać za napój o charakterze prozdrowotnym – i to bez mrugnięcia okiem. Są jednak dwa warunki: musi być małe. I bezalkoholowe.

Czy piwo jest zdrowe fot. PETER CROWTHER/DEBUT ART.

Może się wydawać, że szukanie zdrowotnych zalet, aby usprawiedliwić picie piwa, trąci hipokryzją, ale co mamy zrobić, skoro odpowiednie badania same wpadają w ręce? Uczeni z Meksyku przyjrzeli się bowiem temu, jak piwo wpływa na rozwój mikroflory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Żeby to sprawdzić, uczestnikom badania przez miesiąc dawali codziennie do wypicia 355 ml piwa bezalkoholowego albo zawierającego alkohol. W obu przypadkach zauważono pozytywną zmianę w ilości bakterii jelitowych, zwłaszcza rodzajów Bacteroides oraz Firmicutes, jednak to ta pierwsza wersja piwa wykazywała znacznie silniejsze działanie. Na dodatek okazało się, że napój bezalkoholowy dodatkowo obniża poziom glukozy we krwi na czczo oraz zwiększa w trzustce ilość produkujących ten hormon komórek beta. Dlatego meksykańscy naukowcy konkludują, że tylko piwo bezalkoholowe ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, ponieważ dostarcza biologicznie aktywne związki polifenolowe. Obecność alkoholu zakłóca niestety ich działanie. Jak dla nas, krzywdy zupełnie jednak nie ma, bo ilość smacznych piw bezalkoholowych jest już całkiem spora i naprawdę jest w czym wybierać.

Siła chmielu

Piwo bezalkoholowe nie tylko wspomoże mikrobiotę jelitową. Dzięki niemu możesz także szybciej zasnąć. Aby osiągnąć ten efekt, nie przekraczaj dawki pół litra.

Codzienne lifehacki

Jedno jasne nie jest jedynym przyjemnym sposobem na lepsze zdrowie.

Ruszaj na boisko

Ludzie rekreacyjnie grający w piłkę nożną mają niższe ciśnienie i poziom cholesterolu niż ich nieaktywni rówieśnicy.

Źródło – „British Journal of Sports Medicine”

Lej czarną

Dwie, trzy kawy dziennie mogą przedłużyć życie. I nie masz co kombinować z kawą bezkofeinową – ona nie przynosi tego efektu.

Źródło – Harvard University

Przewróć kartkę

Czytanie przez pół godziny dziennie może sprawić, że będziesz żył dłużej.

Źródło – Yale University School of Public Health

ZOBACZ TEŻ: Które piwo bezalkoholowe jest najlepsze? Test redakcji

REKLAMA