Czy można się bawić bez alkoholu? [Dobre nawyki]

Na pewno słyszałeś ostatnio, że w 2019 roku w Polsce wydaliśmy na alkohol aż 36,6 miliarda złotych. To 22 zł na człowieka tygodniowo. Można powiedzieć, że to tylko jeden drink w drogiej knajpie i machnąć ręką. Można też spojrzeć prawdzie w oczy. Do czego gorąco namawiamy.

alkohol, nawyki shutterstock.com

Powód jest prosty – jeśli przypomnieć sobie, że kobiety statystycznie piją sporo mniej, do tego odliczyć niepijących, a kwotę przeliczyć nie na drogie drinki, tylko na małpki sprzedawane masowo za grosik, łatwiej będzie ogarnąć powagę sytuacji. Zacznijmy od wyjaśnienia często spotykanego nieporozumienia: rozbrat z alkoholem wcale nie oznacza rezygnacji z życia towarzyskiego.

ZOBACZ: 10 nieznanych faktów o alkoholu

Tak, często spotykane skojarzenie alkoholu z zabawą nie jest dogmatem, tylko przyzwyczajeniem. I najlepiej jest zastąpić je innym. Jeśli do tej pory co piątek wyruszałeś z kumplami na wędrówkę od baru do baru, trudno Ci będzie tak po prostu zostać w domu i oglądać nawet najciekawszy serial.

Siedząc sam w czterech ścianach, najprawdopodobniej w końcu się złamiesz i dołączysz do swojej ekipy. Jeżeli jednak w ten dzień zapiszesz się na grupowe zajęcia z kettli, nie będziesz mógł się tak łatwo wycofać. No i po solidnym wycisku nie będziesz miał ochoty ruszyć w tango, tylko będziesz marzył o tym, aby położyć się spać.

PRZECZYTAJ: Ile alkoholu to już za dużo?

A kiedy już zobaczysz, jak po odstawieniu alkoholu zmienia się funkcjonowanie organizmu, jak lepiej śpisz i budzisz się rano pełen sił i energii, zyskasz kolejny zastrzyk motywacji. Podobno zastępowanie jednego uzależnienia drugim jest nie najlepszym rozwiązaniem, ale na opcję trening za alkohol masz nasze błogosławieństwo. Na nałogowe ćwiczenia możemy przymknąć oko.  

REKLAMA