„To pewnie od czapki” – pomyślisz. Potem przyzwyczaisz się do tego, że już codziennie wypada Ci 120 włosów. Różnica wcale nie jest łatwa do zauważenia. I nagle pewnego dnia spojrzysz w lustro i zobaczysz zakola. Po początkowym szoku szybko się też przyzwyczaisz do nowego wyglądu i być może nawet wmówisz sobie, że tak wyglądasz bardziej męsko, jak Jason Statham. A któregoś dnia zorientujesz się, że jesteś łysy. Na Twojej głowie będzie tylko kilkadziesiąt włosów mniej niż poprzedniego dnia, ale już nie będzie wątpliwości – to łysina.
Czy łatwo popaść w alkoholizm?
Bardzo podobny mechanizm występuje w przypadku picia. Najpierw pijemy przy wyjątkowych okazjach: na wycieczce szkolnej, pod namiotem, po południu w parku, żeby zdążyć wytrzeźwieć do wieczornego powrotu do domu i rodziców, którzy mogą kazać chuchnąć... Potem nadchodzi model weekendowy: przez pięć dni w tygodniu uczysz się albo pracujesz, ale w weekend – hulaj dusza!
Schemat do znudzenia powtarzalny: piątkowy wieczór – do oporu, w sobotę w południe kac mniejszy lub większy i dreszcze na samą myśl o kolejnym kieliszku, ale po kilku godzinach już jesteś gotowy na gorączkę sobotniej nocy. Niedziela jest na rekonwalescencję, bo w poniedziałek znowu do pracy. Potem alkohol pojawia się też w dni powszednie. Najpierw sporadycznie, bo się czymś zdenerwowałeś, bo chcesz się rozluźnić przed randką, bo jest straszny upał i piwko wchodzi jak nigdy... Już masz zakola, tylko jeszcze ich nie zauważyłeś. I jesteś na dobrej drodze do łysiny, czyli uzależnienia.
ZOBACZ TEŻ: Trening na kacu - czego się spodziewać?
Umiarkowane spożycie alkoholu nie jest zdrowe!
Istnieje sporo badań, sugerujących, że umiarkowane spożywanie alkoholu jest korzystne dla jakiegoś organu. Najwięcej takich badań przeprowadzono, badając zależność między spożywaniem czerwonego wina, zawierającego resweratrol, a układem krążenia. Pomijając fakt, że badania uczonych z Johns Hopkins University podważają hipotezę o ochronnej roli resweratrolu na układ krążenia ludzi, trzeba pamiętać o kontekście.
W czasie pandemii alkohol jest jeszcze gorszym pomysłem niż zwykle, bo osłabia układ odporności.
Przełóżmy to np. na motoryzację. Jeśli założysz wąskie opony do swojego samochodu, spadnie zużycie paliwa, bo opory toczenia będą mniejsze. Czyli – korzyść. Jednak bardzo pożałujesz tej decyzji, jeśli na śliskiej nawierzchni będziesz musiał gwałtownie zahamować i zatrzymasz się dopiero na zderzaku auta przed Tobą. Całe oszczędności z paliwa nie wystarczą nawet na holowanie. Podobnie jest z alko. Co Ci po mocnym sercu, jeśli zginiesz w wypadku, jadąc po pijaku? Albo serce będziesz miał zdrowe, ale wątrobę do wymiany? Nie musisz zaraz rezygnować z alkoholu w swoim życiu, ale nie oszukuj się przynajmniej, że pijesz „dla zdrowia”.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy można się dobrze bawić bez alkoholu?
Bezpieczne dawki alkoholu
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Alkohol to trucizna i już. Można jednak określić, przynajmniej w dużym przybliżeniu, limity spożywania alkoholu – coś w rodzaju ograniczeń prędkości. Jeśli nie będziesz ich przekraczał, ryzyko, że zrobisz sobie lub komuś krzywdę, jest do zaakceptowania. Pamiętaj, że tak naprawdę nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, można jednak wyznaczyć granice picia w miarę bezpiecznego.
Dziennie
Jeśli pijesz kilka razy w tygodniu, staraj się dziennie nie przekraczać granicy 40 g czystego alkoholu – czyli nie powinieneś wypić więcej niż 2 półlitrowych butelek piwa, 2 kieliszków wina (200 ml każdy) lub 120 ml wódki.
Tygodniowo
Uwzględniając limity dzienne, staraj się pić tylko tyle, żeby w ciągu tygodnia nie wypijać więcej niż 280 ml stuprocentowego alkoholu. W przybliżeniu to równowartość ok. 13 butelek piwa, 0,8 l wódki czy nieco ponad 3 butelki wina.
Okazjonalnie
Pijesz rzadko? To nie znaczy, że zaraz musi być na umór. Zalecany limit jednorazowego posiedzenia dla dorosłego mężczyzny to 60 g czystego alkoholu. W przybliżeniu tyle jest w trzech piwach, trzech kieliszkach wina lub 180 g wódki.
ZOBACZ TEŻ: Alkohol a suplementy - czy procenty zaburzają działanie?
Komentarze
~kobieta, 2020-09-21 22:23:02
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?