Sprawdź: Co mówią Twoje geny?
"Byliśmy zaskoczeni widząc, że genom danej osoby wydaje się mieć znaczący wpływ na to, czy są właścicielami psów, czy nie. Odkrycia te mają poważne implikacje w kilku różnych dziedzinach związanych ze zrozumieniem interakcji pies-człowiek w historii i we współczesnym świecie. Być może niektórzy ludzie mają większą wrodzoną skłonność do opieki nad zwierzakiem niż inni - mówi Tove Fall, główny autor badania oraz profesor epidemiologii molekularnej na Wydziale Nauk Medycznych i Laboratorium Nauki dla Życia na Uniwersytecie w Uppsali.
Carri Westgarth, wykładowca na uniwersytecie w Liverpool, specjalista od interakcji człowiek-zwierzę i współautor badania, dodaje: "Wyniki te są również dlatego ważne, ponieważ sugerują, że domniemane korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa, sygnalizowane w niektórych badaniach, mogą być częściowo wyjaśnione przez różne genotypy badanych ludzi."
Mam psa, jak mój brat
Badania bliźniąt są dobrze znaną i stosowaną metodą ustalania granic wpływów środowiska i genów na biologię i zachowanie człowieka. Ponieważ bliźnięta jednojajowe dzielą między siebie cały genom, a bliźniaki nieidentyczne średnio dzielą tylko połowę, porównania zgodności genów par właścicieli psów pomiędzy tymi grupami mogą ujawnić, czy genetyka odgrywa rolę w posiadaniu psa. Naukowcy odkryli, że współczynniki zgodności genetycznej u właścicieli psów są znacznie większe u bliźniąt identycznych niż u nieidentycznych - co potwierdza pogląd, że genetyka odgrywa główną rolę w podjęciu decyzji, czy zostać właścicielem psa.
"Tego typu badania bliźniacze nie mogą nam dokładnie powiedzieć, które geny są zaangażowane, ale przynajmniej po raz pierwszy zademonstrować, że genetyka i środowisko odgrywają równą rolę w określaniu właścicieli psów. Następnym oczywistym krokiem będzie próba ustalenia, które warianty genetyczne wpływają na taki wybór, jak się one mają do posiadanych cech osobowości, ale i innych czynników, takich jak np. alergie na sierść" - mówi Patrik Magnusson, kierownik szwedzkiego rejestru bliźniąt, współautor badania i profesor nadzwyczajny w Karolinska Insitutet w Szwecji.
Sprawdź też: Pies - najlepszy przyjaciel faceta. Dlaczego warto przygarnąć czworonoga?
Komentarze