Czy masz gen posiadacza psa?

Następnym razem, gdy na spacerze z psem spotkasz kogoś także wyprowadzającego swojego czworonoga, uśmiechnij się. Właściciel może być Twoim dalekim krewniakiem.

facet z psem Shutterstock.com
Shutterstock.com

Psy były pierwszymi udomowionym zwierzętami i utrzymywały bliskie stosunki z ludźmi od co najmniej 15 000 lat. Dzisiaj  są zwykłymi zwierzętami domowymi i twierdzi się w oparciu o szereg badań naukowych, że działają zbawiennie na  samopoczucie i zdrowie ich właścicieli. Zespół szwedzkich i brytyjskich naukowców porównał genetyczną strukturę 35 035 par bliźniąt (wykorzystując do tego szwedzki rejestr bliźniąt - największy tego typu na świecie) z faktem posiadania psa. Celem badania było określenie, czy właściciele psów mają jakiś dziedziczny komponent.

Sprawdź: Co mówią Twoje geny?

"Byliśmy zaskoczeni widząc, że genom danej osoby wydaje się mieć znaczący wpływ na to, czy są właścicielami psów, czy nie. Odkrycia te mają poważne implikacje w kilku różnych dziedzinach związanych ze zrozumieniem interakcji pies-człowiek w historii i we współczesnym świecie. Być może niektórzy ludzie mają większą wrodzoną skłonność do opieki nad zwierzakiem niż inni - mówi Tove Fall, główny autor badania oraz profesor epidemiologii molekularnej na Wydziale Nauk Medycznych i Laboratorium Nauki dla Życia na Uniwersytecie w Uppsali.

Carri Westgarth, wykładowca na uniwersytecie w Liverpool, specjalista od interakcji człowiek-zwierzę i współautor badania, dodaje: "Wyniki te są również dlatego ważne, ponieważ sugerują, że domniemane korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa, sygnalizowane w niektórych badaniach, mogą być częściowo wyjaśnione przez różne genotypy badanych ludzi."

Mam psa, jak mój brat

Badania bliźniąt są dobrze znaną i stosowaną metodą ustalania granic wpływów środowiska i genów na biologię i zachowanie człowieka. Ponieważ bliźnięta jednojajowe dzielą między siebie cały genom, a bliźniaki nieidentyczne średnio dzielą tylko połowę, porównania zgodności genów par właścicieli psów  pomiędzy tymi grupami mogą ujawnić, czy genetyka odgrywa rolę w posiadaniu psa. Naukowcy odkryli, że współczynniki zgodności genetycznej u właścicieli psów są znacznie większe u bliźniąt identycznych niż u nieidentycznych - co potwierdza pogląd, że genetyka odgrywa główną rolę w podjęciu decyzji, czy zostać właścicielem psa.

"Tego typu badania bliźniacze nie mogą nam dokładnie powiedzieć, które geny są zaangażowane, ale przynajmniej po raz pierwszy zademonstrować, że genetyka i środowisko odgrywają równą rolę w określaniu właścicieli psów. Następnym oczywistym krokiem będzie próba ustalenia, które warianty genetyczne wpływają na taki wybór, jak się one mają do posiadanych cech osobowości, ale i innych czynników, takich jak np. alergie na sierść" - mówi Patrik Magnusson, kierownik szwedzkiego rejestru bliźniąt, współautor badania i profesor nadzwyczajny w Karolinska Insitutet w Szwecji.

Sprawdź też: Pies - najlepszy przyjaciel faceta. Dlaczego warto przygarnąć czworonoga?

Zobacz również:
REKLAMA