Czy higiena języka może spowalniać starzenie?

Badania sugerują, że higiena tej niewielkiej (ale ważnej!) części ciała może przedłużyć Ci żywot. Zatrzymaj czas, czyszcząc język.

tort Shutterstock.com
Shutterstock.com

OK, sieć jest pełna dziwacznych porad i reklam cudownych leków na wszystko – od otyłości po nowotwory. Na każdym kroku obiecują nam, że korzeń jakiejś egzotycznej rośliny spali cały niechciany tłuszcz i wyrzeźbi mięśnie. W dobę, bez treningu.

REKLAMA

Mamy do nich, lekko mówiąc, sceptyczny stosunek. Ale akurat spektakularne korzyści, płynące z pozbywania się nalotu z języka, są dobrze udokumentowane przez naukę. Według nowych badań, szorowanie języka przez zaledwie 10 sekund dziennie pozwala rozwijać się nowym koloniom "dobrych bakterii", co z kolei ułatwia produkcję tlenku azotu – cząsteczki, która pomaga spowolnić starzenie się, zregenerować stare komórki i konserwować młodość.

Sprawdź: Jak długo żyć? Rady naukowców

Proces starzenia się jest spowodowany głównie trzema czynnikami. Po pierwsze, telomery na końcu chromosomów przestają działać wydajnie, więc DNA nie może być replikowane tak dokładnie. Po drugie, zmniejsza się wydajność mitochondriów, co powoduje, że komórki otrzymują mniej energii. Wreszcie zdolność komórek macierzystych do naprawy uszkodzeń zaczyna słabnąć.

Według amerykańskich naukowców tlenek azotu pomaga spowolnić wszystkie trzy procesy, a badacze z Baylor College w Teksasie twierdzą, że 50% całkowitej produkcji tlenku azotu w organizmie rozpoczyna się na języku. Szczotkowanie języka maksymalizuje produkcję tego wewnętrznego eliksiru młodości. Dobre bakterie wytwarzają azotyny, które mieszają się z kwasem żołądkowym, tworząc tlenek azotu, którego potrzebujesz. Nie mówiąc już o tym, że to właśnie o języku najczęściej zapominamy podczas mycia zębów. Wnioski? Szoruj język, aby w Twojej biografii też można było napisać, że "żył długo i szczęśliwie".

Zobacz też: 43 patenty na życie bez stresu

REKLAMA