[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ

Czy grozi Ci rak skóry?

Odpowiedź brzmi: tak. Pytanie tylko, jak bardzo. Odpowiedz na poniższe pytania i zobacz wyniki. Świadomość zagrożenia to już połowa sukcesu. Trzymamy kciuki.

UVA, UVB, SPF

Czy jesteś mężczyzną?

Nie ma się co obruszać, stary! Może trudno Ci w to uwierzyć, ale mamy dowody na piśmie, że kobiety też czytają Men’s Health. Niestety, jeśli chodzi o raka skóry, to występuje on częściej u mężczyzn niż u kobiet, więc tym razem nie ma się z czego cieszyć, że jesteś facetem.

Czy masz rude włosy?

Faceci, którzy mieli w podstawówce ksywkę „Rudy”, są aż czterokrotnie bardziej niż przeciętnie narażeni na raka skóry. Uczeni z Duke University wyjaśniają to w ten sposób: pigment decydujący o tym, że ktoś ma rude włosy, jest też w skórze takiego człowieka i zapewnia znacznie słabszą ochronę przed promieniami UV typu A i B niż pigmentacja ludzi o ciemnych włosach.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: 9 rzeczy, których nie wiesz o raku

Czy ktoś w Twojej rodzinie chorował na raka skóry?

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, skłonność do raka skóry może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uczeni ze szwedzkiego Instytutu Karolinska odkryli niedawno, że ludzie, których krewni chorowali na czerniaka (złośliwą odmianę raka skóry), mieli skórę bardziej podatną na zniszczenia spowodowane promieniami UV, co sugeruje, że szczególna wrażliwość na to promieniowanie może mieć podłoże genetyczne.

Czy miałeś poparzenie słoneczne w dzieciństwie?

Skoro zapamiętałeś coś takiego, to znaczy, że musiało to być bolesne, a więc poważne poparzenie. A według amerykańskiej Fundacji Raka Skóry już pojedyncze poparzenie w tak wczesnym wieku podwaja ryzyko wystąpienia raka skóry. Uszkodzone DNA przekształca się w nowotwór powoli, więc im wcześniej je uszkodzisz, tym więcej ma czasu na taką zmianę.

Czy korzystałeś kiedykolwiek z solarium?

Zdaniem uczonych z Dartmouth Medical School, ludzie płacący za dawkę sztucznych promieni są 2,5 raza bardziej narażeni na raka kolczystokomórkowego i 1,5 raza na wystąpienie raka podstawnokomórkowego niż ci, którzy nigdy nie kładli się wewnątrz świecącego łóżka. Dlaczego? Ponieważ wchodząc do solarium narażasz się na skoncentrowaną dawkę promieniowania UV, które tylko pogłębia i tak już istniejące zmiany.

Czy kiedykolwiek paliłeś lub wciąż palisz papierosy?

Niestety, papierosy demolują nie tylko płuca i serce. Skórę również. Trwające 12 lat badania na grupie 1000 osób wykazały, że palenie od 11 do 20 papierosów dziennie potraja ryzyko wystąpienia raka kolczystokomórkowego. A jeśli palisz mniej lub udało Ci się w końcu rzucić palenie, i tak jesteś dwukrotnie bardziej narażony na raka niż gdybyś nigdy nie palił.

Czy masz piegi albo dużo znamion na ciele?

Wprawdzie piegi same w sobie rzadko stają się ogniskami nowotworu, jednak są świadectwem wadliwej pigmentacji skóry, co zwiększa ryzyko. Znamiona są jeszcze niebezpieczniejsze – mogą się bowiem przekształcić w czerniaka. Co to znaczy dużo w przypadku znamion? Wię- cej niż 50. Nie wiesz, ile ich masz? Poproś żonę albo dziewczynę o pomoc w rachowaniu.

Czy pracujesz pod gołym niebem?

Jeśli Twoje ciało jest bombardowane przez promienie UV 40 godzin tygodniowo przez 50 tygodni w roku, ryzyko uszkodzenia DNA rośnie niebotycznie. Najniebezpieczniejsze zawody to: rolnicy, budowlańcy, dekarze i robotnicy drogowi. 

Czy mieszkasz w górach?

Im wyżej mieszkasz, tym atmosfera rzadsza, a więc i więcej promieni UV dociera do Twojej skóry. Również w zimie, gdy dodatkowo odbijają się od śniegu.  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij