Czy grozi Ci łysienie?

Zastanawiasz się, czy za parę lat będziesz łysy? Poznaj przyczyny wypadania włosów, a następnie zrób test i dowiedz się, jakie masz szanse na bujną czuprynę do późnej starości. Jeśli nikłe, sprawdź skuteczne sposoby na łysienie.

łysienie T Anderson, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nikt nie chce być stary, gruby i łysy. Dlatego, gdy tylko zauważasz, że linia włosów na czole zaczyna Ci się wycofywać jak francuskie wojska w 1940 roku, zaczynasz uważniej słuchać wszystkiego, co tam babcia, mama i koledzy opowiadają na temat łysienia. Zacznijmy więc od obalenia trzech najczęstszych mitów.

Po pierwsze, noszenie długich włosów nie przyspiesza łysienia, nie ma więc sensu obcinanie się na rekruta. Po drugie, noszenie czapki, nawet 24 godziny na dobę, również nie przyspiesza łysienia. Po trzecie wreszcie, nie ma większego znaczenia, czym i jak często myjesz włosy (pod warunkiem oczywiście, że jest to szampon).

Przyczyną łysienia typu męskiego (a to ok. 95% wszystkich przypadków łysienia) jest bowiem testosteron – ten sam, któremu zawdzięczasz to, że jesteś silniejszy od swojej dziewczyny i wciąż masz na nią ochotę. Jednak nie daj się zwieść popularnemu pocieszeniu łysoli. Twoja łysina nie jest świadectwem wyjątkowej sprawności seksualnej ani nawet wyjątkowo wysokiego poziomu testosteronu.

Wielu facetów z wyższym od przeciętnego poziomem ma do późnej starości komplet włosów. Żeby ten nieszczęsny testosteron (a dokładniej jego pochodna – DHT) pozbawił Cię włosów, mieszki włosowe muszą być nadwrażliwe na jego działanie. Czy są, dowiesz się odpowiadając na zamieszczone poniżej pytania.

Chcesz poznać przyszłość swoich włosów? Nie patrz na głowę ojca, tylko na dziadka ze strony mamy, bo skłonność do łysienia przenosi się głównie w chromosomie X.

Czy będziesz łysy za 15 lat?

Tempa łysienia nie da się przewidzieć ze 100-proc. pewnością. Ale nie jest też tak, że nie sposób w ogóle nic przewidzieć. Odpowiedz na pytania, zsumuj punkty i sprawdź swoją przyszłość.

1. Ile włosów wyczesujesz w ciągu minuty?

A. > 10 / 2 pkt

B. < 10 / 0 pkt

Wiadomo, że człowiek o zdrowych włosach, bez objawów łysienia, traci w ciągu doby ok. 100 włosów. Jednak jak to policzyć w domowych warunkach? Już nie trzeba kombinować z liczeniem włosów na poduszce i pod prysznicem.

Uczeni z Baylor College of Medicine wymyślili sposób. Umyj włosy, a następnie przez 60 sekund czesz się grzebieniem nad gładką powierzchnią. Następnie policz wszystkie włosy, które wypadły i zostały na grzebieniu. Zdrowi, niełysiejący ochotnicy gubili podczas testów średnio 10 włosów. Wypada Ci więcej? Niedobrze.

2. Czy często masz łupież?

A. Tak / 1 pkt

B. Nie / 0 pkt

Łupież wprawdzie nie powoduje bezpośrednio łysienia typu męskiego, bo jak już wiesz, odpowiedzialny za to jest głównie testosteron, jednak ciężki lub przewlekły łupież łojotokowy może przyczyniać się do przyspieszenia typowego łysienia męskiego.

Istnieje też coś takiego jak łysienie łojotokowe , które – nieleczone – może zaskakująco szybko oczyścić Ci głowę z włosów. Na szczęście łysienie łojotokowe można wyleczyć w dosyć prosty i tani sposób – wówczas skalp ponownie porasta Ci czaszkę.

łysienie, włosy, toaleta 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Czy ojciec Twojej matki był łysy?

A. Tak / 3 pkt

B. Nie / 0 pkt

Wiele cech dziedziczysz po swoim ojcu, jednak jeśli chodzi o gęstość czupryny, znacznie większe znaczenie mają geny pochodzące z chromosomu X, który dostałeś od swojej mamy. Zatem jeśli chcesz pobawić się we wróżkę, zapytaj mamę, czy jej ojciec szybko wyłysiał i jak zapamiętała swojego dziadka ze strony mamy.

Jeśli obaj Twoi protoplaści po kądzieli wyglądali jak Bruce Willis już koło czterdziestki, ryzyko, że Ty w tym wieku też będziesz mógł spokojnie zapomnieć o grzebieniu, jest duże.

4. Czy w Twojej rodzinie ktoś ma cukrzycę?

A. Tak / 1 pkt

B. Nie / 0 pkt

Jednym ze skutków cukrzycy jest zwężenie naczyń krwionośnych, w tym również tych drobniutkich naczynek, które doprowadzają krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze cebulkom włosa. Gdy zaś cebulki są gorzej ukrwione, nie mają budulca do budowania włosów i w rezultacie najpierw włosy robią się coraz cieńsze, a w końcu często wypadają, zwłaszcza na czubku głowy.

Proces ten jest z grubsza rzecz biorąc niezależny od podstawowego mechanizmu łysienia męskiego, jeśli więc masz cukrzycę, nawet gdy normalnie byś nie wyłysiał, z cukrzycą możesz szybciej pozbyć się czupryny. Ale bez paniki! To nie wyrok. Nawet wieloletni diabetycy miewają gęste włosy do starości.

5. Czy używasz sterydów anabolicznych?

A. Tak / 2 pkt

B. Nie / 0 pkt

W przypadku łysienia typu męskiego głównym oskarżonym jest dihydrotestosteron, czyli pochodna męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Jeśli zatem decydujesz się na podawanie sobie dodatkowych porcji tzw. teścia, musisz się liczyć z tym, że wraz ze wzrostem testosteronu wzrośnie też poziom DHT – dokładnie tego samego, który powoduje łysienie.

Jeśli zatem jesteś obciążony genetycznie (patrz punkt trzeci testu, ten o dziadku ze strony matki), poza wszystkimi innymi możliwymi skutkami ubocznymi stosowania nielegalnych sterydów weź też pod uwagę to, że ich używanie może przyspieszyć proces emigracji włosów z Twojej głowy.

łysienie, włosy, toaleta 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Przyszłość Twojej czupryny

Znajdź swój wynik na skali poniżej i zobacz, czy masz się czym martwić. Jeśli tak, poniżej znajdziesz podpowiedzi, co możesz zrobić już dziś, by zatrzymać włosy na dłużej.

Zawsze możesz zdecydować się na przeszczep włosów. W takim wypadku poszukaj w sieci kliniki oferującej metodę S.A.F.E.R.

1. 0-3 punkty: śpij spokojnie

Jeśli „zdobyłeś” mniej niż 4 punkty, ryzyko, że będziesz łysy przed 40., jest nieduże. Śmiało możesz zostać gwiazdą rocka, nie obawiając się, że za kilkanaście lat będziesz musiał występować w peruce, żeby fani wciąż byli w stanie Cię rozpoznać.

1. 4-6 punkty: zachowaj czujność

Prawdopodobnie należysz do tej grupy, która w okolicach czterdziestki ma już wyraźne zakola, a i na czubku głowy prześwituje im skóra. Jeśli jednak wprowadzisz w życie poniższe rady, masz duże szanse zachowania włosów znacznie dłużej niż nieszczęśnicy, którzy zdobyli 7 i więcej punktów.

3. 7-9 punkty: działaj!

No cóż... Wszystko wskazuje na to, że Twój fryzjer będzie musiał za kilkanaście lat poszukać sobie nowego klienta. Możesz odwlec ten moment, ale ostatecznie i tak raczej nie inwestuj w drogie suszarki do włosów. No chyba że zdecydujesz się na transplantację. To też jest jakaś opcja.

Nie poddawaj się bez walki

Zacznijmy od tego, że cudownego preparatu na porost włosów ciągle nie ma. Wprawdzie w internecie co chwila pojawiają się oferty takich właśnie środków, jednak ich niesłabnąca popularność świadczy nie tyle o ich skuteczności, co o tym, że na świecie nie brakuje facetów, którzy oprócz włosów tracą także rozum.

Sprawdzone leki na łysienie

Na szczęście od dobrych paru lat medycyna dysponuje substancjami, które wprawdzie nie gwarantują odrostu włosów, ale z pewnością są w stanie powstrzymać ich wypadanie. W arsenale sprawdzonej broni przeciwko łysieniu mamy dwa środki: finasteryd i minoxidil.

Lekiem o największej skuteczności (u około 90% pacjentów nastąpiło powstrzymanie procesu łysienia, a u 66% po dwóch latach stosowania zauważono nawet niewielki odrost włosów) jest finasteryd. Jego zdolność powstrzymywania łysienia odkryto niejako przypadkiem, podczas prac nad lekiem na przerost prostaty.

łysienie, włosy, toaleta 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Niestety, kuracja finasterydem ma dwie wady – po pierwsze, musisz zdobyć receptę od lekarza, po drugie – kuracja jest po prostu droga (opakowanie na miesiąc kosztuje ok. 200 zł). Finasteryd działa tak długo, jak go przyjmujesz. Po odstawieniu leku włosy zaczynają wypadać w przyspieszonym tempie i po kilku miesiącach nadrabiają nawet wieloletnie zaległości.

Nie bez znaczenia jest również to, że u niewielkiego odsetka facetów finasteryd obniża libido, co jest działaniem nieco paradoksalnym, bo przecież w większości przypadków chcemy mieć włosy po to, żeby podobać się kobietom.

Tańszą alternatywą z apteki są preparaty, w których substancją czynną jest minoxidil. W Polsce 2-procentowy roztwór minoxidilu w różnych preparatach można kupić w aptekach bez recepty. Mechanizm działania tej substancji jest nieznany, jednak badania wykazały, że – w zależności od badania – w 40 do nawet 80% przypadków nadmierne wypadanie włosów uległo zatrzymaniu.

Zmień tryb życia

Mimo że za męskie łysienie odpowiedzialny jest DHT, na jego tempo mają wpływ takie czynniki, jak stres czy nieodpowiednia dieta. Nadmiar kortyzolu (hormonu stresu) uszkadza mieszki włosowe, a jeśli masz genetyczne skłonności do łysienia, zwracaj szczególną uwagę na to, by jeść regularnie i dobrze zbilansowaną dietę.

Dla włosów szczególnie ważne są witaminy A, B i E oraz cynk i żelazo. Poszukaj sobie, jaka jest optymalna dawka dla Ciebie, i tak zmodyfi kuj posiłki, żeby nigdy nie brakowało Ci tych właśnie składników.

Łysiejący przystojniak

Co możesz zrobić, gdy zatuszować się nie da.

1. Jason Statham

Metoda naszego okładkowego twardziela jest prosta: ścinam się na krótko i – żeby nie wyglądać jak jajko – zostawiam kilkudniowy zarost na twarzy.

2. Jude Law

Możesz iść do dobrego fryzjera, który zaproponuje Ci fryzurę w miarę możliwości maskującą ubytki włosów. W tym przypadku musisz się jednak liczyć z tym, że przed wyjściem z domu będziesz musiał poświęcić więcej czasu niż Statham na czesanie i „gumowanie” skalpu.

MH 07/14

REKLAMA