Czy godzina wizyty u lekarza ma znaczenie?

Kobiety chodzą regularnie do ginekologów i nie  narzekają, a my, gdy mamy pokazać swój skarb lekarzowi, rozdzieramy szaty. Czas skończyć  z tym fałszywym wstydem. To niemęskie.

shutterstock.com

Jednym z badań, których faceci najbardziej się obawiają, jest badanie prostaty przez odbyt. „Dla mnie jako lekarza to też  nie jest specjalnie przyjemne”  – mówi dr Sheldon Marks, autor książki „Rak prostaty – jak go rozpoznać, jak leczyć i jak przetrwać”. „Ale robię to, bo wiem, że takie banalne badanie może uchronić od bolesnej śmierci, której naprawdę można uniknąć” – dodaje.

REKLAMA

ZOBACZ: Mężczyzna u seksuologa

Jednak badanie prostaty to problem facetów dojrzałych. Młodsi wstydzą się głównie badania penisa, a czasami trzeba go pokazać, by wykryć choroby weneryczne. „To śmieszne, ale mężczyźni prawie zawsze wiedzą, kiedy cierpią na chorobę weneryczną – mówi dr Marks. – Zwykle bowiem towarzyszy jej swędzenie, pieczenie i ropne wycieki z penisa, które trudno przegapić”.

Z jakichś powodów jednak, pewnie ze wstydu, długo zwlekają z wizytą u lekarza. Bez sensu – samo nie przejdzie. Im wcześniej zgłosisz się do specjalisty, tym szybciej poczujesz ulgę i będziesz mógł znowu zacząć korzystać z uroków seksu. W przypadku najgroźniejszej choroby – za- każenia HIV – nie musisz nic pokazywać: wystarczy zrobić test z krwi. Warto, zwłaszcza jeśli nie jesteś przesadnie grzecznym chłopcem i/lub trochę brzydzisz się kondomów.

Wprawdzie choroba czasu nie wybiera, ale Ty możesz wybrać moment, gdy udasz się do lekarza.

8.30 

Najlepsza pora na badanie krwi i cholesterolu. Musisz być na czczo, żeby były wiarygodne.

9.00   

Oddaj do badania mocz. Później w próbce mogą się namnożyć białka, co może zaburzyć wyniki.

11.00  

Idealny czas na operację. Chirurg jest już „rozgrzany”, ale jeszcze nie znużony. Do godz. 14 pod ręką są też inni specjaliści.

11.30  

Trudna diagnoza? Idź teraz. Po pierwszej fali pacjentów, a przed falą popołudniową, lekarz będzie miał ciut więcej czasu.

18.00  

Do dentysty. Pod wieczór zmysły są przytępione, więc mniej boli, no i może prześpisz moment, gdy znieczulenie przestanie działać.

Zobacz również:
REKLAMA