Czy dwudziestolatkowie wiedzą, co to jest prostata?

Zapytaliśmy kilku dwudziestolatków, co to jest prostata. Większość odpowiedziała, że choroba. Otóż nie. Prostata to gruczoł wielkości mniej więcej orzecha, który ma każdy facet i który warto sobie zbadać po 40. roku życia.

prostata, badanie prostaty Men's Health
Per rectum. Czyli przez odbytnicę. Na razie nie ma tańszej i skuteczniejszej metody wykrywania raka prostaty. Jeśli masz 40 lat, a w rodzinie przypadki raka prostaty, idź się zbadać. W rodzinie nikt nie chorował? Możesz poczekać do 50.

W Polsce rejestruje się rocznie ponad 16 000 nowych zachorowań na raka prostaty i ponad 5000 zgonów. Tych zgonów wcale nie musi być tak dużo, bo rak prostaty, odpowiednio wcześnie wykryty, jest w 90% przypadków wyleczalny. Złośliwe nowotwory prostaty atakują głównie mężczyzn po 60. roku życia, więc masz jeszcze sporo czasu na to, żeby wykryć go na tyle wcześnie, by go pokonać.

Nie potrzeba wiele: wystarczy w okolicach 50. roku życia odwiedzić urologa i zbadać sobie prostatę. Badanie to polega na włożeniu palca w odbyt, by pomacać gruczoł krokowy. Ten prosty sposób pozwala z dużą precyzją ocenić, czy wszystko jest w porządku. Trwa to chwilę i jest o wiele mniej upokarzające niż Ci się wydaje, a może uratować Ci życie. Lub Twojemu tacie, jeśli uda Ci się namówić go na badanie. Dotychczas bowiem  tylko 37% mężczyzn między 55. a 64. rokiem życia zbadało sobie gruchoł krokowy. Większość chowa głowę w piasek. Oby później tego nie żałowali...

Proste sposoby na nadciśnienie

Nadciśnienie nie boli,  ale zwiększa ryzyko udaru i zawału. Zacznij więc od dziś  regularnie badać swoje ciśnienie, a gdy zacznie rosnąć, sięgnij  na początku po te proste sposoby na jego obniżenie. Ćwiczenia izometryczne. Wystarczy przez 12 minut dziennie napinać mięśnie, np. zaciskać pięści podczas oglądania serialu. Oddychaj z oporem. Jak donosi „Journal of the American Heart Association”, oddychanie 5 minut dziennie przez trenażer oddechu po 6 tygodniach obniża ciśnienie o 9 punktów. Jedz banany. Potas pozwala zrównoważyć działanie sodu, który podnosi ciśnienie. Według uczonych z Queen’s Medical Center w Honolulu, jedząc codziennie dwa bogate w potas banany,  możesz obniżyć ciśnienie  o 10% w ciągu dwóch miesięcy.

Dawka motywacji

Czasami w życiu bywa pod górkę – wtedy przydaje się dodatkowa motywacja. Książka Andrzeja Dziedzica i Joanny  Głuchowskiej jest właśnie takim  zastrzykiem motywacji. To opisana z werwą historia ich wspólnych zmagań z chorobą Andrzeja. Jak pomógł mu sport, jak pomogła mu Joanna, jak pomogli mu lekarze i anonimowy dawca komórek macierzystych. Po przeczytaniu pomyślisz, że skoro on miał tak przerąbane i dał radę, to Ty też dasz.

Zobacz również:
REKLAMA