[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Czy bakterie to samo zło?

Bakterie kojarzą się z anginą, zatruciem pokarmowym i zakażeniami ran. Ale czy wiesz, że bakterie mieszkają na Tobie i w Tobie na stałe? Że około 2-3 kilogramów masy Twego ciała to właśnie bakterie? Sprawdzamy, czy wszystkie są niebezpieczne dla zdrowia.

Salmonella fot. Rodale Images
Twoje ciało już lata temu zostało skolonizowane przez niewidzialne obce istoty z innego wymiaru – bakterie. Ale spokojnie – nie wszyscy Obcy są groźni. Większość jest nastawiona pokojowo, choć zdarzają się też wredne, agresywne kolonie. Zobacz, które wypada tolerować, których nie wpuszczać, a które eksterminować.

Od czasów "Wojny światów" Herberta George’a Wellsa przemysł filmowy regularnie straszy nas inwazją Obcych. Zazwyczaj są to stworzenia wrogo nastawione i krwiożercze, jedynie kilka postaci – np. E.T. czy Alf z planety Melmac – było przyjaźnie nastawionych do ludzi (Alf ponad ludzi stawiał koty – były smaczniejsze). Znakomita większość filmowych alienów przybywała na Zieloną Planetę w celu podboju i eksterminacji tubylców.

Te wizje są tak sugestywne, że nawet dziś, kiedy wiedza o możliwościach manipulacji obrazem jest już powszechna, nadal 42% Amerykanów wierzy w UFO. Przeznaczamy, jako ludzkość, miliardy dolarów na poszukiwanie sposobów wykrycia inwazji z kosmosu, a jednocześnie na co dzień zapominamy, że tuż obok nas, a dokładniej na nas samych, żyją miliardy stworzeń, niemal doskonale ukrytych, gdyż niewidocznych gołym okiem, na których łasce i niełasce żyjemy.

Co roku ci swojscy Obcy zabijają miliony ludzi, niektórych torturują, innych oszpecają i jakoś rządy nie rzucają przeciwko nim sił szybkiego reagowania. Na pierwszej linii frontu są lekarze, pielęgniarki i... matki, a podstawową bronią – zwykłe mydło. Ci Obcy to bakterie.  

Kto wróg, kto sojusznik?

Te mikroorganizmy są mniejsze od komórek ludzkiego ciała, ale za to naprawdę są ich miliardy. Szacunki mikrobiologów są następujące: człowiek składa się z około 1013 komórek, a jednocześnie dźwiga na sobie 1014 pojedynczych bakterii. Jesteśmy więc wręcz oblężeni przez te żyjątka. Mają nad nami dziesięciokrotną przewagę liczebną!

Skoro więc jeszcze żyjesz, to znaczy, że nie wszystkie są tak wrogo nastawione, jak przyzwyczailiśmy się myśleć. Znakomita większość bakterii jest bowiem nieszkodliwa, a wiele z nich to nasi sprzymierzeńcy. Kolonie bakterii zamieszkujących naszą skórę bronią dostępu innym, niebezpieczniejszym; bakterie w jelitach umożliwiają nam trawienie, a nawet – jak donosi pismo "Neurogastroenterology and motility" – mogą mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój (bakteriom zawdzięczamy też kiszone ogórki, twaróg i zsiadłe mleko, ale to zupełnie inna historia).

Jak widać z powyższego, nie każda bakteria jest zła i nie wszystkie trzeba zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami. Zobacz, które możesz spokojnie utrzymywać, które trzymać pod specjalnym nadzorem, a które zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami. Do dyspozycji masz cały arsenał środków – od zwykłego, wspomnianego już mydła (nie musi mieć napisu antybakteryjne – każde mydło jest antybakteryjne), przez środki czystości, temperaturę (większość bakterii ginie w 100 °C), czosnek, oregano i szałwię, aż po cały zestaw antybiotyków.

Niestety, niektóre szczepy bakterii nauczyły się bronić przed antybiotykami i dlatego właśnie tak ważne jest, żeby wiedzieć, które są naprawdę groźne, gdzie atakują najczęściej, po czym poznać, że inwazja się rozpoczęła i – co najważniejsze – jak skutecznie się przed nimi bronić.

Na co warto się zaszczepić?

Szczepionki działają jak pole siłowe, chroniąc nas przed powikłaniami związanymi z zachorowaniem na niektóre choroby zakaźne. Na pewne wirusy i bakterie później możesz już po prostu nie zwracać uwagi. Wprawdzie szczepienia kojarzą się głównie z dziećmi, ale "nawet młody, silny i zdrowy mężczyzna, który do 19. roku życia przeszedł wszystkie zalecane szczepienia (można to sprawdzić w książeczce zdrowia dziecka lub w karcie szczepień) również może, a nawet powinien chronić się przed chorobami zakaźnymi" – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowicz- Uszyńska, immunolog z Profesorskiego Centrum Medycznego Optimum we Wrocławiu. Radzi też, na co konkretnie warto się zaszczepić.

Tężec. Ostatnią z trzech dawek obowiązkowej szczepionki przeciwko tężcowi dostałeś w wieku 19 lat. "10 lat później warto ponownie się zaszczepić i powtarzać szczepienie co 10 lat" – radzi dr A. Lewandowicz- Uszyńska. Zwłaszcza jeśli jesteś aktywny, dużo czasu spędzasz na świeżym powietrzu i często zdarza Ci się skaleczyć. Jeśli pałeczka tężca dostanie się do rany, a Ty nie masz ochronnych przeciwciał wytworzonych w wyniku szczepienia, może dojść do rozwoju tężca - choroby zakaźnej o ciężkim przebiegu (objawy to między innymi bolesne skurcze mięśni szkieletowych, które mogą uniemożliwić oddychanie i doprowadzić do śmierci).

WZW typu A. Szczepionka zalecana podróżnikom, zwłaszcza przed wyjazdem do krajów, w których mogą być kłopoty z higieną, osobom pracującym przy produkcji żywności i usuwaniu odpadów komunalnych. O szczepionce pomyśl już teraz, bo pełną odporność zyskuje się po drugiej dawce, czyli po kilku miesiącach.

WZW typu B. Wirusowe zapalenie wątroby typu B może doprowadzić do marskości i raka wątroby. A zarazić się łatwo - wystarczy jeśli wirus dostanie się do rany. "Złapać" WZW typu B można też przez kontakty seksualne oraz podczas operacji. Jeśli więc często kaleczysz się, masz wiele partnerek, chcesz zrobić tatuaż lub szykujesz się do operacji – lepiej się szczep.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Można się zaszczepić przeciwko dwóm typom tej choroby: kleszczowemu zapaleniu opon (to szczepienie powinni sobie zrobić wszyscy, którzy dużo czasu spędzają wśród drzew) i zapaleniu wywołanym przez bakterię Neisseria meningitidis (tu szczepić się powinni ludzie spędzający dużo czasu w dużych zbiorowiskach: żołnierze, nauczyciele, didżeje etc.). 

 Na następnej stronie: Na które bakterie musisz uważać?

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij