Czy alkohol zapobiega chorobie Alzheimera?

Nowe badania wykazały, że picie piwa może usprawnić pracę mózgu i zapobiec chorobie Alzheimera.

alkohol, zdrowie Alzheimer, piwo shutterstock.com

Tak, chcemy powiedzieć, że picie alkoholu poprawia pamięć. I nie, nie jesteśmy pod wypływem. Opieramy się na badania opublikowanych na stronie Scientific Reports, według których kufel piwa dziennie może uchronić Cię przed demencją. Naukowcy zaobserwowali, że abstynenci mają wyższe ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne niż umiarkowanie pijący.

Brytyjskie czasopismo medyczne BMJ wyliczyło nawet, że abstynencja w średnim wieku wiąże się z podwyższeniem ryzyka zachorowania na Alzheimera aż o 45% (w porównaniu z rówieśnikami badanych, którzy spożywali zalecaną bezpieczną dawkę - do 14 porcji alkoholu tygodniowo). Ile to porcja alkoholu?

Brytyjskie rekomendacje określają to dość ściśle: to taka ilość piwa, wina lub napojów spirytusowych, która zawiera 10 ml lub 8 g czystego alkoholu etylowego. Z prostych wyliczeń wynika, że na tydzień możesz wypić w przybliżeniu: 6 kieliszków 13-procentowego wina (po 175 ml każdy), 9 małych 5-procentowych piw (po 330 ml każda), 14 kieliszków 40-procentowej wódki (po 25 ml każdy). Jak to właściwie działa? Żeby to wytłumaczyć, musimy najpierw powiedzieć trochę o układzie glimfatycznym.

ZOBACZ TEŻ: Alkohol 10 nieznanych faktów

Jest to otwarty układ, wyglądający i funkcjonujący podobnie, jak układ limfatyczny, znajdujący się jednak jedynie w żywym mózgu ssaków. Jego zadaniem jest oczyszczanie mózgu z toksyn powstałych w procesie oddychania komórkowego. Nowy eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał, sprzecznie z dotychczasowymi przypuszczeniami, że niewielkie ilości alkoholu poprawiają funkcjonowanie tego oczyszczającego mózg systemu.

Wychodzi na to, że nie tylko nauka obcego języka opóźnia starzenie się mózgu. Wyskoczenie z kumplami do baru na piwo albo wypicie z ukochaną lampki wina do kolacji też pomoże układowi limfatycznemu oczyścić Twój umysł z beta-amyloidu – szkodliwej białkowej mazi odpowiedzialnej częściowo za Alzheimera.  Tylko radzimy się nie rozpędzać z tej radości. Naukowcy, jak zwykle zresztą, radzą zachować umiar.

PRZECZYTAJ: Męskie zasady picia alkoholu

Nadmiar alkoholu, co oczywiste, bardziej zaszkodzi niż pomoże Twojemu mózgowi – zaburzy prace układu limfatycznego i spowolni procesy regeneracji całego organizmu. Dlatego lepiej przywiązać się do magicznej liczby 14 jednostek i nie przekraczać tego limitu. Z drugiej strony przypominamy millenialsom, którzy według najnowszych badań brzydzą się alkoholem, że wzniesienie od czasu do czasu toastu może wyjść na zdrowie. Panowie, konsola na bok i marsz na piwo.

Wasze zdrowie!

Zobacz również:
REKLAMA