Często kontuzje - co zrobić, gdy boli

Choćby nie wiem co, przyjdzie taki dzień, że co najmniej jedno z tych miejsc Cię zaboli.

kontuzje, urazy shutterstock.com

Co boli?

Dół pleców

Dlaczego?

Przykurcz mięśni

Przyczyn bólu pleców w odcinku lędźwiowym jest wiele, ale u ludzi aktywnych fizycznie często przyczyną jest przykurcz mięśni grzbietu lub nawet mięśnia lędźwiowo-biodrowego.

Gdy boli Rozgrzej. Dr Ryan Lingor, lekarz drużyny New York Rangers, twierdzi, że w przypadku bólu krzyża rozgrzewanie jest skuteczniejsze niż schładzanie. Doraźnie skuteczne są też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprom. Jeśli ból jest nie do zniesienia lub nie słabnie przez kilka dni, idź do ortopedy.

Zapobiegaj Skoro robisz setki brzuszków tygodniowo, to może warto też zadbać o mięśnie pleców? Najprostsze ćwiczenie: połóż się na brzuchu, wyciągnij ręce do przodu i unieś wyprostowane nogi. Powtórz 10 razy. Codziennie.

ZOBACZ TEŻ: Kontuzje bioder - 6 częstych problemów

Co boli?

Kolano

Dlaczego?

Uszkodzenie ACL

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) ma za zadanie utrzymywać kość piszczelową i zapobiegać jej wysunięciu się do przodu. Gdy wykonasz bardzo gwałtowny skręt (najczęściej podczas gry w piłkę albo w kosza), może się naciągnąć, naderwać lub zerwać.

Gdy boli Jeśli tylko boli, ale kolano jest stabilne i nie puchnie, prawdopodobnie to tylko naciągnięcie. Wystarczy rezygnacja z treningów na miesiąc. Jeśli jednak jest spuchnięte albo, co gorsza, czujesz w kolanie luz, przeskakiwanie – koniecznie idź do lekarza. Może być potrzebna operacja.

Zapobiegaj Nigdy nie wychodź na boisko bez rozgrzewki, a gdy jesteś już wyczerpany, odpuść. Najwięcej urazów kolana zdarza się wtedy, gdy ciągniesz resztką sił.

Co boli?

Kostka

Dlaczego?

Skręcenie stawu

Najczęściej dochodzi do niego, gdy stopa podwinie Ci się do wewnątrz – więzadła i torebka stawowa na zewnątrz stawu rozciągają się za bardzo, czasami ulegając naderwaniu. Na szczęście zwykle nie dochodzi do przemieszczenia się kości względem siebie, bo to byłoby już zwichnięcie – kontuzja dużo poważniejsza.

Gdy boli Zastosuj procedurę RICE, czyli: przerwij grę (Rest), zrób zimny okład (Ice), owiń bandażem elastycznym (Compression) i trzymaj nogę na stole (Elevation).

Zapobiegaj Nie graj w piłkę na nierównym boisku i wzmacniaj mięśnie stabilizujące staw (ćwiczenie propriocepcji): stań na niestabilnym podłożu (np. na materacu), unieś jedną nogę do przodu i przesuń do tyłu, a potem w bok. Opuść. Zmień nogę. Powtórz 10 razy.

PRZECZYTAJ: Mięśnie - urazy, profilaktyka, anatomia

Co jeszcze? Porcja Newsów na dziś

Antykoncepcja

Prezerwatywa to jedyny środek antykoncepcyjny, który chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak pod jednym warunkiem: że są zakładane przed każdym wprowadzeniem członka do pochwy i zdjęte dopiero po ejakulacji. Ankieta wśród nastolatków wykazała, że 30% zakłada prezerwatywę jakiś czas po ropoczęciu penetracji, a to słaby pomysł, bo badanie na University of Hull wykazało, że u 41% facetów w tzw. preejakulacie (te kilka kropel przed wytryskiem) są już całkiem żwawe plemniki.

Witamina D

Lekarze zalecają, by mieszkańcy Polski uzupełniali poziom witaminy D od jesieni do wiosny. Po prostu mamy za mało słońca. Jednak nawet w lecie, jeśli przedpołudnia spędzasz zawsze w biurze, Twoja skóra nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej dawki witaminy D. W takiej sytuacji powinieneś codziennie łykać witaminę D w dawce 800–2000 IU/ dobę. Jednak jeśli jesteś sportowcem, nie przesadzaj z dawką, bo uczeni z Rutgers University odkryli, że witamina D w nadmiarze może osłabiać refleks. Nieznacznie, ale w sporcie liczą się przecież setne sekundy.

Natura

Minut 3 razy w tygodniu na łonie natury wystarczy, by znacząco obniżyć poziom kortyzolu we krwi – donosi „Frontiers in Psychology”. Nie musisz biegać, wystarczy posiedzieć.

Zobacz również:
REKLAMA