Części zamienne: technologia w służbie ludzkiego zdrowia

Postęp medycyny w ciągu ostatnich 20 lat tak przyspieszył, że już dziś można w człowieku zastąpić sporo „części”. Jeśli to tempo się utrzyma, za kolejne 20 lat pewnie będzie można wymienić wszystko. Sprawdzamy, jakie możliwości dają dzisiejsza medycyna i technologia.

ręka robota ze sztucznym sercem Ociacia, shutterstock.com
fot. Ociacia, shutterstock.com

Kiedy w 1984 roku na ekrany kin wchodził słynny „Terminator” z byłym gubernatorem Kalifornii w roli głównej, był to film bardziej fiction niż science. James Cameron był jednak wizjonerem. Gdy przyjrzeć się osiągnięciom współczesnej medycyny, wyraźnie rzuca się w oczy, że idea człowieka mechanicznego jest już bliska realizacji.

Mamy sztuczne dłonie, którymi można grać w karty, sztuczne nogi pozwalające wygrywać zawody, sztuczne serca, sztuczne nerki, sztuczne oczy, które widzą, a uczonym udało się nawet skonstruować sztuczny układ trawienny (chociaż akurat ten zajmuje cały pokój) i sztuczną macicę.

Ostatnim bastionem natury jest sztuczny mózg. Z pewnością jednak i ta reduta kiedyś padnie. Pytanie tylko, czy nadal będziemy jeszcze wtedy ludźmi.

1. Centrum Słuchu w Kajetanach

W Kajetanach pod Warszawą mieści się założony i kierowany przez profesora Henryka Skarżyńskiego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu – ośrodek, w którym dokonuje się najwięcej na świecie operacji wszczepienia implantów ślimakowych oraz jedyny na świecie ośrodek, w którym za pomocą implantów leczy się częściowe ubytki słuchu przy zachowaniu naturalnego słyszenia.

Często bowiem się zdarza, że pacjent słyszy jeszcze całkiem nieźle niskie dźwięki, ale średnie i wysokie częstotliwości, czyli częstotliwości ludzkiej mowy są dla niego niesłyszalne. Nowatorska metoda profesora Skarżyńskiego jest szczególnie przydatna u dzieci, które dzięki temu mogą się rozwijać bez przeszkód.

Ale implanty przywracają słuch nie tylko maluchom. Korzystają z nich również dorośli, co więcej – i to jest kolejna dobra wiadomość – za darmo. Implanty ślimakowe są bowiem fundowane przez państwo.

Jeśli więc Ty sam lub ktoś z Twoich bliskich ma problemy ze słuchem, a tradycyjne aparaty nie przynoszą poprawy, zgłoś się do instytutu, a być może zespół tamtejszych lekarzy i inżynierów otworzy Ci drzwi do świata dźwięków. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.ifps.org.pl.

2. Chipy RFID

Chipy RFID to m.in. te sprytne naklejki na kartonach, które sprawiają, że bramki w sklepie piszczą, gdy ktoś usiłuje wynieść towar, za który nie zapłacił. Pozwalają one na zakodowanie dowolnych informacji, które łatwo jest odczytać zdalnie – wystarczy zbliżyć je do czytnika, podobnie jak płatnicze karty zbliżeniowe.

Chipy RFID znajdują zastosowanie także w medycynie. W USA wszczepia się je np. pacjentom nieprzytomnym, dzięki czemu lekarze po zeskanowaniu danych mają od razu dostęp do dokumentacji i maleje ryzyko pomyłki.

Trwają też prace nad wszczepianymi chipami monitorującymi podstawowe funkcje organizmu, które same podnoszą alarm, np. w razie wykrycia komórek rakowych.

3. Analogowe protezy

Drewniana ręka. W XX wieku większość protez była toporna, jakby je wykonał producent manekinów. Jednak niektóre były majstersztykiem mechaniki.

Na przykład ta stworzona w 1948 roku przez Hangera miała wszystkie palce ruchome i blokowane, pasywnie ruchomy kciuk z nacięciem na pióro i opuszki palców wykończone gumą, co zapewniało pewny chwyt po ustaleniu pozycji.

Szklane oko. Najstarsza proteza oka, o jakiej słyszeliśmy, pochodzi sprzed 5 tysięcy lat. Odkryto ją w oczodole szkieletu kobiety znalezionego w Iranie.

Proteza była wykonana z lekkiego materiału powleczonego złotem, z wygrawerowanym kółkiem symbolizującym źrenicę. Później długo robiono protezę ze szkła, a obecnie „pasywne” sztuczne oczy powstają z tworzyw sztucznych. 

Możliwości dzisiejszej medycyny

1. Ucho - implanty ślimakowe

Systemy implantów ślimakowych to dziś jedyne stosowane na szeroką skalę zamienniki utraconego zmysłu. Rozwiązaniem dla ludzi, którym zwykłe aparaty słuchowe już nie pomagają, są implanty ślimakowe.

Urządzenia te składają się z dwóch części: wewnętrznej, która jest wszczepiana pod skórę, i zewnętrznego procesora mowy. Procesor zbiera dźwięki z otoczenia, zamienia je na sygnał cyfrowy i przekazuje drogą radiową do wewnętrznego odbiornika, który za pomocą cienkiej elektrody drażni odpowiednio nerw słuchowy.

W rezultacie pacjent, który wcześniej nie słyszał nic, nagle odkrywa świat dźwięków. Cud!

2. Oko - bioniczne oko

Niedługo dzięki bionicznym oczom widzieć będą mogli nawet Ci, którym najsilniejsze nawet okulary nie pomagają. Nawet w porównaniu z tanimi kamerami HD nasze oko jest w gruncie rzeczy dość prymitywnym urządzeniem.

Rozróżniamy niewielkie spektrum kolorów, nie widzimy w nocy, nie mamy „zooma”. Już niedługo będziemy mogli zastąpić te niedoskonałe biologiczne z kamery wersją 2.0 z obiektywem Carl Zeiss.

Firma SecondSight stworzyła pierwszy komercyjny system sztucznego oka. Argus II składa się kamery zamontowanej na okularach, nadajnika odbiornika z 60 mikroskopijnymi elektrodami, wszczepionego koło siatkówki.

Obraz z kamery jest upraszczany, a impulsy elektryczne wywołują wrażenie  obrazu. Na razie Argus II potrafi przekazać tylko proste kształty, ale trwają już prace nad jego następcą.

3. Czaszka - tytanowe płytki

Tytanowe płytki w głowie mogą utrudniać obrazowanie medyczne. Dziś, gdy trzeba zrekonstruować fragment kości czaszki, najczęściej stosuje się płytki tytanowe. Niestety, ludzie mają bardzo różną geometrię głowy, a obróbka tytanu jest droga i czasochłonna.

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA