1. Sprawdź poziom
Ponad milion Polaków choruje na cukrzycę, nie mając o tym pojęcia. Dlatego nawet jeśli jesteś młody, silny i szczupły, raz do roku sprawdzaj sobie poziom cukru. Wystarczy zwykłe badanie poziomu glukozy na czczo. Kosztuje kilka zł i zajmie Ci nie więcej niż godzinę z dojazdem. Prawidłowy poziom to 70-99 mg/dl.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy alkohol może chronić przed cukrzycą?
2. Dlaczego warto
Bo nieleczona cukrzyca podstępnie uszkadza wiele narządów: od oczu po naczynia krwionośne i nerki. Uwaga! Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń wzwodu jest właśnie cukrzyca.
3. Dwa rodzaje
Są dwa rodzaje cukrzycy. Typu pierwszego, zwana młodzieńczą, wymagająca podawania insuliny, oraz typu drugiego, gdy podawanie insuliny zazwyczaj nie jest konieczne. Przynajmniej na początku.
ZOBACZ: Jak obniżyć poziom cholesterolu dzięki naturze.
4. Zmiany, zmiany
Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie cukrzycę typu 2, będziesz musiał zmienić tryb życia. Zmiana diety, więcej ruchu i częstsze kontrole poziomu cukru glukometrem – to niska cena za dobrą kondycję aż do starości.
5. Gdy wysiada trzustka
Czasami jednak okazuje się, że modyfikacja trybu życia nie wystarczy, bo trzustka nie jest już w stanie produkować insuliny. Wówczas trzeba ją dostarczać z zewnątrz. Ale nie bój się, dzisiaj jest to wiele prostsze niż kiedyś. Nie musisz już nosić igieł i strzykawek. Do wstrzyknięcia dawki insuliny stosuje się tak zwane peny, które są znacznie wygodniejsze w użyciu. Możesz też (jeśli masz mniej niż 26 lat) postarać się o refundowaną pompę insulinową. To urządzenie podaje insulinę stale i po odpowiednim skonfigurowaniu możesz o nim zapomnieć. Obsługi wymaga raz na trzy dni.
6. Obliczenia
Jednym z najżmudniejszych zadań stojących przed chorymi na cukrzycę jest stała kontrola. Ilość insuliny, którą sobie podajesz, musi być odpowiednia do tego, co zjadłeś. Do niedawna trzeba to było robić ręcznie. Dziś są specjalne aplikacje, np. Instant mySugr, które liczą to za Ciebie. Mają też mnóstwo innych funkcji, które bardzo ułatwiają życie. A telefon przecież zawsze masz przy sobie.
7. Możesz wszystko
Jeśli nie zlekceważysz problemu, cukrzyca nie ogranicza praktycznie w niczym. Można skakać ze spadochronem, pływać, uprawiać sport nawet wyczynowo, bawić się do rana, podróżować… Dosłownie robić wszystko. Jedyny warunek: utrzymujesz poziom cukru tak, by nie był ani za niski, ani za wysoki. To wymaga wysiłku i konsekwencji, bo trzeba żyć z zegarkiem, glukometrem i penem w ręku, ale dzięki technologii dziś tzw. wyrównanie cukrzycy jest o niebo łatwiejsze niż 10 lat temu.
Cukrzyca w liczbach
- 30 000 osób w Polsce umiera co roku z powodu cukrzycy. Cukrzyca to seryjny zabójca - zwłaszcza facetów.
- 10% Polaków nigdy nie sprawdzało poziomu cukru.
- 15% diabetyków, a więc prawie pół miliona Polaków z cukrzycą, to ludzie szczupli.
- 3,5 tysiąca chorych na cukrzycę w Polsce ma już tak niesprawne nerki, że muszą korzystać z dializy.
- 12 lat krócej żyją przeciętnie diabetycy. Przeciętnie. Ci, którzy lekceważą chorobę, dużo krócej.