REKLAMA

Nadmiar cukru: czy jest szkodliwy?

Cukier jest tak uzależniający, jak metaamfetamina, tańszy niż frytki i to przez niego mamy do czynienia z globalną epidemią otyłości! Prawda to?

cukier fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Uzasadnienie

REKLAMA

Prasa od lat już straszy cukrem. Doskonale wiemy, jak niszczy zdrowie: podnosi ciśnienie krwi, niszczy wątrobę, zęby, powoduje choroby serca i cukrzycę typu 2. Musi być naprawdę pyszny, skoro szczury laboratoryjne wolały go od kokainy, nawet jeśli wcześniej były już uzależnione od tego narkotyku.

Nadmiar cukru - fakty

W przypadku cukru rzeczywiście nie ma żartów. "Zbyt wiele cukru w diecie oznacza za dużo kalorii, co prowadzi do przyrostu wagi" – tłumaczy prof. Flynn. – To z kolei sprawia, że stajemy się bardziej podatni na zagrażające życiu choroby serca, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów". Ale są też dobre wiadomości. Nie ma dowodów na to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z cukru w diecie.

Nie powinniśmy się martwić cukrami zawartymi w nabiale, owocach i warzywach, ale zdecydowanie warto ograniczać spożycie cukrów dodawanych do produktów spożywczych, jak również cukrów zawartych w miodzie, syropach i sokach owocowych, znanych jako "wolne cukry".

Nadmiar cukru - fakty

Werdykt

Słodka ułuda. Nadmiar cukru może popsuć ci wzrok, serce i obwód w pasie. Tak, cukier jest niebezpieczny, a herbata i kawa bez cukru mają wyraźniejszy smak. 

Stopień zagrożenia: 9/10

MH 06/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA