[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Nadmiar cukru: czy jest szkodliwy?

Cukier jest tak uzależniający, jak metaamfetamina, tańszy niż frytki i to przez niego mamy do czynienia z globalną epidemią otyłości! Prawda to?

cukier fot. Shutterstock
Uzasadnienie

Prasa od lat już straszy cukrem. Doskonale wiemy, jak niszczy zdrowie: podnosi ciśnienie krwi, niszczy wątrobę, zęby, powoduje choroby serca i cukrzycę typu 2. Musi być naprawdę pyszny, skoro szczury laboratoryjne wolały go od kokainy, nawet jeśli wcześniej były już uzależnione od tego narkotyku.

Nadmiar cukru - fakty

W przypadku cukru rzeczywiście nie ma żartów. "Zbyt wiele cukru w diecie oznacza za dużo kalorii, co prowadzi do przyrostu wagi" – tłumaczy prof. Flynn. – To z kolei sprawia, że stajemy się bardziej podatni na zagrażające życiu choroby serca, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów". Ale są też dobre wiadomości. Nie ma dowodów na to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z cukru w diecie.

Nie powinniśmy się martwić cukrami zawartymi w nabiale, owocach i warzywach, ale zdecydowanie warto ograniczać spożycie cukrów dodawanych do produktów spożywczych, jak również cukrów zawartych w miodzie, syropach i sokach owocowych, znanych jako "wolne cukry".

Dorośli nie powinni spożywać więcej niż 30 gramów wolnych cukrów dziennie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by tzw. wolne cukry, czyli te dodane przez producenta, kucharza albo przez Ciebie, stanowiły nie więcej niż 10% zapotrzebowania energetycznego, co dla mężczyzny oznacza około 50 g cukru dziennie. 

Werdykt

Słodka ułuda. Nadmiar cukru może popsuć ci wzrok, serce i obwód w pasie. Tak, cukier jest niebezpieczny, a herbata i kawa bez cukru mają wyraźniejszy smak. 

Stopień zagrożenia: 9/10

MH 06/2016

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij