Ćpałeś - nie jedź

To jest tak oczywiste, że wydawałoby się, że nie trzeba tego powtarzać, ale chyba jednak trzeba. Po narkotykach nie wsiadaj za kółko. Kropka.  

Jazda po narkotykach Shutterstock.com

Narkotyki bierzemy w Polsce głównie dla celów rekreacyjnych - po prostu żeby się dobrze bawić. Ale jest pewna grupa dragów, po które sięgają ludzie, którzy chcą w ten sposób pokonać senność. To stymulanty, takie jak kokaina czy - częściej, bo jest tańsza - amfetamina. 

Pół biedy, jeśli jest to DJ, który chce dociągnąć do końca imprezy czy kierownik projektu doganiający deadlajny. Oni mogą zaszkodzić tylko sobie. Gorzej, gdy oszukać senność chcą kierowcy, maszyniści czy operatorzy innych dużych, ruchomych urządzeń. Pod wpływem stymulantów mogą podejmować ryzykowne decyzje, a gdy ich w końcu odetnie (organizm wszak czasami się poddaje), spowodować katastrofę na drodze. Gdy główne objawy ustępują, zazwyczaj pojawia się wyraźne zmęczenie, obniżenie nastroju i wycofanie. To również nie najlepszy stan do prowadzenia pojazdu.
 
Grupą, która najczęściej powoduje wypadki po zażyciu stymulantów są osoby w wieku 25 – 39 lat. Drugą w kolejności są kierowcy w wieku 18 – 25 lat.

Jak to działa?

Niewielkie dawki stymulantów rzeczywiście pomagają odgonić senność, problem w tym, że oprócz tego dodają trochę za dużo punktów do pewności siebie, a kierowca zbyt pewny siebie skłonny jest bardziej do ryzykownych zachowań typu „ja nie zdążę?". Jest też bardziej skłonny do agresywnych zachowań.

ZOBACZ TEŻ: Jak zachować spokój w korku?

Wyższe dawki stymulantów powodują z kolei silne uczucie wewnętrznego niepokoju, podniecenie, uniemożliwiając skuteczne skupienie uwagi. Z kolei substancje typu „ecstasy” czy mefedron wywołują euforię i rozkojarzenie. Potrafią na przykład sprawić, że całkowicie koncentrujesz się na muzyce, albo na widoku z boku. A kierowca musi cały czas patrzeć przed siebie i być skupiony na tym, co jest przed samochodem. 

Trudno powiedzieć, kiedy trzeźwiejesz

Z alkoholem mamy do czynienia od setek lat i potrafimy dosyć precyzyjnie ocenić, kiedy przestaje działać. Doskonale zdajemy sobie również sprawę, że po wieczornej popijawie następnego dnia będziemy mieli kaca i że wtedy nasza sprawność psychofizyczna jest znacznie gorsza niż normalnie.

Z narkotykami jest podobnie, tylko nie mamy jeszcze jako społeczeństwo przyswojonych wzorców. A przecież nawet gdy główny efekt działania stymulantów mija, skutki uboczne, w postaci wyczerpania organizmu, utrzymują się przez długi czas i mogą doprowadzić do wypadku, i później. nie być rozpoznawane jako właściwe przyczyny wypadku. 

Jak długo można wykryć amfetaminę we krwi?

W zależności od częstotliwości używania stymulantów oraz ich metabolizowania, utrzymują się one w organizmie przez różny okres. Wśród okazjonalnych użytkowników amfetamina wykrywalna jest w testach do ok. 3 dni od jej użycia, a kokaina do ok. tygodnia. Częste używanie stymulantów wydłuża w znacznym stopniu ich obecność w organizmie, przez co ich wykrycie we krwi, w moczu lub ślinie jest możliwe po upływie czasu dłuższego niż tydzień.  

Objawy wskazujące na spożycie stymulantów przez kierowcę:

  • rozszerzenie źrenic, 
  • niepokój i wyraźne pobudzenie, 
  • zauważalne drgawki mięśni 
  • gadatliwość, 
  • zmiana w tonie głosu 
  • nieskładne wypowiedzi. 

Takie zachowania kierowcy są wskazówką dla policji do skierowania podejrzanej osoby na dalsze badania laboratoryjne, mające na celu wykrycie narkotyku. 

Bez chemii na drodze

W odpowiedzi na doniesienia  o wypadkach drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem środków odurzających rusza finansowana przez Ministerstwo Zdrowia kampania informacyjno-perswazyjna „BEZ CHEMII NA DRODZE”. 

Kampania skierowana jest do wszystkich uczestników ruchu drogowego: nie tylko kierowców i rowerzystów, ale też pasażerów, pieszych oraz rodziców i opiekunów. Jej celem ma być dostarczenie wiedzy o ryzykownych zachowaniach, zagrożeniach i sposobach ich rozpoznania, a także prawnych i finansowych konsekwencjach związanych z jazdą po środkach odurzających i alkoholu. Jednym z narzędzi kampanii jest portal: bezchemiinadrodze.pl 

Inicjatorem i sponsorem kampanii jest Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii w ramach Narodowego Programu Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia). Kampanię realizuje Fundacja poza Schematami.

ZOBACZ TEŻ: Ile wypadków powodują komórki?

Źródło: zdrowie.pap.pl

REKLAMA