Co zrobić, gdy się spieczesz na słońcu

Każde oparzenie słoneczne jest groźne. Uczeni podejrzewają, że większość przypadków groźnych nowotworów skóry to odległe skutki poparzeń sprzed lat. Jednak perspektywa kilkudziesięciu lat jest zbyt odległa, by się  przejmować, gdy skóra piecze jak cholera a zdjęcie koszulki sprawia ból. Zobacz, jak złagodzić skutki zbyt długiego przebywania na słońcu.

Jak złagodzić poparzenie słoneczne Getty Images

Nie ma już chyba w Polsce człowieka, który nie wiedziałby, że przed wyjściem na plażę trzeba się posmarować kremem z filtrem UV, a jednak wystarczy na tę plażę wyjść, by zobaczyć dziesiątki facetów spieczonych na czerwono.

Przypomnijmy więc najpierw zasady: po pierwsze dobierz odpowiedni krem do swojej karnacji. Jeśli masz ciemną jak mieszkaniec południa Europy - wystarczy SPF 12. Im jaśniejszą masz skórę, tym filtr musi być silniejszy - blondyni i rudzi o skórze białej jakby pracowali w młynie nie powinni stosować nic poniżej SPF 45. Więcej sposobów na ochronę przed słońcem znajdziesz tutaj.

Latem skóra jest zresztą narażona nie tylko na słońce. Tutaj możesz sprawdzić, jak chronić swoją skórę na wakacjach przed innymi zagrożeniami.

Druga zasada: nakładaj krem z filtrem mniej więcej 30 minut przed wyjściem na plażę, nie dopiero po rozłożeniu kocyka. I powtarzaj czynność mniej więcej co 2 godziny, nawet jeśli stosujesz krem wodoodporny. Nie zapomnij też o uszach i karku - te miejsca są najbardziej narażone na promienie słoneczne. Unikaj też wystawiania się na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego w okolicach południa. Bierz przykład z mieszkańców Południa, którzy wtedy uciekają do cienia.  

Tyle profilaktyki. Ale to tylko teoria. A w praktyce... No cóż. Zapominamy o zasadach, zwłaszcza na wakacjach. Na wszelki wypadek więc, gdybyś zapomniał się posmarować, podpowiadamy, co robić, gdy podstępne słońce jednak Cię usmaży.

Jak złagodzić poparzenie słoneczne Getty Images

1. Wypij coś zimnego

Przede wszystkim musisz uzupełnić poziom wody. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe, bo uszkodzona promieniami skóra musi się odbudować. Gdy będzie odwodniona, proces odbudowy będzie trwał dłużej, bo organizmowi będzie trudniej dostarczyć składniki odżywcze. Nawodniona powinna się zregenerować mniej więcej w ciągu tygodnia. 

Zimny napój ma też tę zaletę, że obniży temperaturę ciała. Uwaga! Ten zimny napój nie powinien zawierać alkoholu, bo ten Cię dodatkowo odwodni. Więcej zasad bezpiecznego opalania - tutaj.

Jak złagodzić poparzenie słoneczne Getty Images

2. Zwalcz stan zapalny

Skoro skóra Cię boli, weź tabletki przeciwbólowe. Ale nie dowolne – wybierz takie pigułki, które oprócz działania przeciwbólowego mają też działanie przeciwzapalne. Polecamy ibuprofen. Przeciwzapalne działanie tabletek sprawi, że skóra będzie nieco mniej czerwona, a przeciwbólowe – no nie będziemy się powtarzać.. Pamiętaj tylko, że najgorzej będzie w nocy, więc sprawdź dawkowanie, żeby zostało Ci coś na wieczór. Nie przekraczaj dawki maksymalnej, bo możesz sobie bardzo zaszkodzić. I zwróć uwagę co jeszcze bierzesz, bo interakcje między lekami mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Jak złagodzić poparzenie słoneczne Getty Images

3. Schłodź skórę

Rozpaloną skórę warto schłodzić, to przyniesie natychmiastową ulgę. Chłodny (byle nie lodowaty!) prysznic, ściereczka nasączona zimną wodą, rozpylanie mgiełki wodnej z butelki do spryskiwania kwiatków. To wszystko zadziała. Ale dr Joshua Zeichner, szef Cosmetic and Clinical Research in Dermatology w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku zaleca okłady z zimnego odtłuszczonego mleka.  

Jego zdaniem białko zawarte w mleku tworzy na skórze warstwę ochronną I łagodzi podrażnienie. Dermatolog radzi mleko odtłuszczone, gdyż w nim jest relatywnie najwięcej białka. Jak to zrobić? Zmieszaj w misce mleko z kostkami lodu, zanurz w roztworze ściereczkę i przykładaj w najbardziej rozpalone miejsca na ok 10 minut.

Jak złagodzić poparzenie słoneczne Getty Images

4. Nawodnij od zewnątrz

Poparzoną skórą musisz się też zaopiekować od zewnątrz. Przede wszystkim unikaj czegokolwiek, co zawiera tłuszcz, gdyż tłuszcz utrudnia odprowadzanie ciepła. Zamiast tego stosuj preparaty z aloesem – złagodzą pieczenie i świąd, ale nie podrażnią. Kremy na oparzenia zawierające przeciwbólowe benzokainę lub lidokainę stosuj ostrożnie – najpierw na niewielkim fragmencie skóry, gdyż, jak przestrzega Maerican Academy of Dermatology – te składniki mogą powodować podrażnienia. 

5. Unikaj słońca

Przez kilka następnych dni unikaj słońca. Nie każemy Ci zamykać się w piwnicy, ale koszula z długim rękawem, czapka z daszkiem, chusta na szyję to niezbędne wyposażenie, gdy wychodzisz na słońce. A godziny między 10 a 14 najlepiej spędź jednak w cieniu.

6. Zostaw pęcherze

Wiemy, jak bardzo kusi, żeby zacząć zrywać pęcherze i odrywać spalony naskórek płatami, ale lepiej tego nie rób. Daj skórze czas na odbudowanie i nie pogarszaj sytuacji. Jeśli zaś masz gorączkę powyżej 38,4 lub silne dreszcze, lub nudności i zawroty głowy  – lepiej idź do lekarza. Skoro warto dmuchać na zimne, to tym bardziej na gorące.

REKLAMA