Autoseksualny, czyli jaki?

Jesteś pewien, że znasz swoją orientację seksualną? A jak wielką frajdę sprawia Ci masturbacja? Seksuolodzy coraz częściej mówią, że autoseksualność to odrębna orientacja i trzeba ją uwzględnić w klasyfikacji.

autoseksulany mężczyzna Shutterstock.com

  1. Autoseksualizm a orientacja
  2. Czy autoseksualizm to narcyzm
  3. Spektrum autoseksualizmu
  4. Seks i życie miłosne osób autoseksualnych
  5. Czy autoseksualizm to najnudniejsza orientacja
  6. Czy jesteś autoseksualny

Autoseksualizm a orientacja

Kiedy 34-letni Span Chen był na studiach, zauważył, że seks z kobietami nie sprawia mu takiej przyjemności, jak masturbacja. „Po prostu nie czułem się z nimi tak dobrze, jak chciałem się czuć” – wspomina chiński przedsiębiorca, który prowadzi Karate Blog (thekarateblog.com).
Nie chodziło tylko o to, że Chen lepiej wiedział, jak doprowadzi się do rozkoszy, on odkrył również, że pociąga go własne ciało. „Czasami szedłem do toalety tylko dlatego, żeby spojrzeć w lustro i po prostu byłem pod wrażeniem tego, jaki jestem przystojny i seksowny” — mówi. Po przeprowadzeniu dogłębnych poszukiwań w Internecie dowiedział się o autoseksualności: orientacji seksualnej, w której osoba czuje większy pociąg do siebie niż do innych ludzi.

„Osoby autoseksualne wolą masturbację od seksu partnerskiego, chociaż nie przeszkadza im to również angażować się w seks partnerski, ze względu na uczucia, czy potrzebę bliskości. Czerpią nawet z tego przyjemność, ale generalnie nie jest to takie dobre, jak seks solo” – tłumaczy dr Lori Beth Bisbey, psycholożka specjalizująca się w problematyce płci i seksualności (drloribethbisbey.com).

SPRAWDŹ TEŻ: Masturbacja na 17 sposobów. Zdziwiony?

Czy autoseksualizm to narcyzm

Autoseksualizm jest uważany za orientację, a nie zaburzenie psychiczne, takie jak narcyzm, dodaje psychoterapeuta i seksuolog dr Lee Phillips. „Ludzie często zakładają, że osoby autoseksualne muszą być absolutnie skoncentrowane na sobie i narcystyczne – to nieprawda” – wyjaśnia. „Osoby autoseksualne w takim samym stopniu, jak wszyscy inni ludzie mogą wykazywać empatię i troszczyć się o dobro innych”.

Dr Bisbey wyjaśnia, że osoby autoseksualne mogą, podobnie jak Chen, czuć się podniecone, patrząc na siebie lub występując w roli głównej we własnych fantazjach seksualnych. Charakterystyczną fantazją jest rozbieranie się przed podziwiającym ich tłumem. Częsty jest u nich zupełny brak fantazji erotycznych dotyczących innych ludzi.

„Mimo, że osoba autoseksualna może uprawiać seks z innymi ludźm, to rzadko, jeśli w ogóle, czuje pociąg seksualny do innych” – mówi współpracująca z MH seksuolog Shamyra Howard. Nie oznacza to jednak, że seks, czy pieszczoty z osobą, z która są w związku nie sprawia im przyjemności.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego mężczyźni nie proszą o pomoc?

Spektrum autoseksualizmu

Bywa, że osoby autoseksualne myślą o sobie, że w ogóle nie potrzebują seksu. Że są aseksualne, z tego powodu, że nie odczuwają pożądania wobec innych ludzi. Jednak rzadko kiedy spotykamy 100% autoseksualistów. Przeważnie jednak w jakimś minimalnym stopniu odczuwają pociąg do innych. Autoseksualność można postrzegać jako spektrum, na którym wszyscy się jakoś lokujemy, z tym, że niektórzy bliżej jednego końca. Badania przeprowadzone przez Justina Lehmillera z Kinsey Institute, wykazały, że 97% ludzi co najmniej raz było głównym bohaterem swoich fantazji erotycznych.

Jest też wielu ludzi, którzy wybierają masturbację zamiast seksu partnerskiego, mimo że nie są w żadnym stopniu autoseksualni, jednak sami potrafią zadowolić się lepiej, niż będąc z drugą osobą. „Może to powodować problemy w związkach, ponieważ przyzwyczajają ciało do tego, aby reagowało tylko na specyficzne bodźce” – mówi Howard.

Jednak, niezależnie od tego, czy Twoje ciało Cię zachwyca i podnieca, czy patrzysz na siebie w lustrze bez entuzjazmu, to utrzymywanie relacji seksualnych ze sobą jest całkowicie normalne, nawet jeśli jesteś w związku, a rozmawianie na ten temat z partnerem/partnerką może pomóc Ci poczuć się bardziej swobodnie. Kiedy ludzie wchodzą w związek, często temat masturbacji jest wstydliwie pomijany. Może stać się zachowaniem, z którym się ukrywamy, co może wpłynąć na seksualną dynamikę związku. Masturbacja i solowe doświadczenia seksualne nie muszą być tajemnicą ani tematem tabu w związku”.

Seks i życie miłosne osób autoseksualnych

Niektórzy zakładają, że osoby autoseksualne nie mogą znaleźć partnerów lub mają problemy z intymnością, ale w rzeczywistości preferencja dla aktywności solo nie musi być przeszkodą. Głównym mitem na temat autoseksualności jest to, że jeśli ktoś nie czuje się kochany ani akceptowany, odrzuca związki i wybiera siebie. Chociaż może to być prawdą w niektórych przypadkach, nie jest to regułą. Dla Chen bycie autoseksualistą jest przyjemnym doświadczeniem, a nie problemem do rozwiązania. „W związku z inną osobą musiałbym się dostosowywać, poświęcać” – wyjaśnia. „Po co przez to przechodzić? Wiem, jak chcę być kochany i traktowany. Więc kto bardziej mnie pokocha, niż ja sam? Mój związek ze sobą jest prawie idealny.”

SPRAWDŹ TEŻ: Kobiece libido - oddzielamy fakty od mitów.

Czy autoseksualizm to najnudniejsza orientacja

Tylko dlatego, że ktoś jest autoseksualny, nie oznacza, że ​​jego życie seksualne jest ubogie. Taka osoba może lubić eksperymenty z różnymi zabawkami i gadżetami erotycznymi lub oglądać porno, w których ludzie się masturbują, a może nawet filmy instruktażowe dotyczące masturbacji. Niektórzy włączają pragnienia autoseksualne do seksu partnerskiego, masturbując się przed partnerem (często wtedy, gdy partner również się dotyka). Inni lubią nagrywać swoja masturbację, lub uprawiać seks przed lustrem.

„Partner osoby autoseksualnej może być sfrustrowany lub zazdrosny, ponieważ jego partner czerpie zbyt wielką przyjemność z własnego ciała” – mówi Phillips. Jednak to, że ktoś jest autoseksualny, nie oznacza, że ​​nie będzie mu sprawiać przyjemności zadowolenie partnera. Osoba autoseksualna może nawet zainspirować partnera/partnerkę do czerpania przyjemności z siebie i nawiązania lepszego kontaktu z własnym ciałem.

Czy jesteś autoseksualny

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś autoseksualny, zadaj sobie pytanie, do kogo czujesz pociąg i jak często. Ponadto możesz zastanowić się nad swoimi fantazjami seksualnymi i zadać sobie pytanie: Czy są one bardziej satysfakcjonujące, gdy dotyczą innych ludzi, czy nie? Czy czerpiesz więcej satysfakcji z samej aktywności seksualnej, czy z obecności podniecającej partnerki?

Inną oznaką, że możesz być autoseksualny, jest to, że masz trudności z podnieceniem przy drugiej osobie, ale nigdy podczas masturbacji (choć oczywiście może się to zdarzyć z innych powodów) . Jednak wiele osób tylko do pewnego stopnia autoseksualnych nadal może podniecić się bliskością partnerki, jednocześnie fantazjując o sobie podczas seksu partnerskiego. Mogą również pociągać ich osoby, które zapewniają im podziw, mówią im, jak bardzo ich pragną lub jak bardzo są dla nich atrakcyjni.

SPRAWDŹ TEŻ: Masturmedytacja? A co to takiego?

REKLAMA