Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy słuchasz muzyki?

Nie potrafisz żyć bez muzyki? Nic dziwnego. Muzyka ma bardzo korzystny wpływ na Twój organizm m.in pomaga zmniejszyć ciśnienie czy redukuje objawy depresji. Sprawdź jak na muzykę reagują różne części Twojego ciała oraz czego warto słuchać, aby odnieść oczekiwane korzyści.

facet słuchający muzyki EpicStockMedia, shutterstock.com
fot. EpicStockMedia, 2015, shutterstock.com

1. Głowa

Gdy tylko pierwsze dźwięki gitary Jacka White’a z The White Stripes docierają do ośrodka słuchowego w Twojej korze mózgowej – wybudzasz się z letargu. Dźwięki, które Ci się podobają, powodują wydzielanie dopaminy; co więcej, pobudzają też ośrodek motoryczny.

To dlatego przy dźwiękach muzyki łatwiej Ci dźwignąć jeszcze ten jeden raz sztangę, gdy jeszcze przed chwilą wydawało Ci się, że nie podniesiesz jej już ani razu.

2. Mięśnie

Nogi same rwą się do tańca? Jako że beat zmienia rytm fal mózgowych, mięśnie również się napinają, sprawiając, że zaczynasz się rytmicznie co najmniej kołysać albo przytupywać nogą.

Miozyny, odpowiadające za kurczenie się mięśni, wchodzą do akcji i zmuszają Cię do tańca. Nawet jeśli nie jesteś urodzonym Travoltą, warto się pokiwać na parkiecie.

Lekarze z New York City Hospital for Special Surgery wyliczyli, że dwie godziny tańca tygodniowo poprawiają ogólną sprawność o ok.15%.

3. Włosy

Gdy Twój ulubiony kawałek dociera do momentu kulminacyjnego, po plecach przechodzą Ci ciarki, a włosy na całym ciele stają dęba. To wpływ wyrzutu adrenaliny. Ta reakcja „uciekaj lub walcz” jest nieco nieadekwatna, bo przecież nic Ci nie grozi.

Nie zamierzasz się bić ani nigdzie biec? Posłuchaj czegoś uspokajającego. Jak wykazały badania lekarzy z Cleveland Clinic (USA), słuchanie muzyki relaksującej może zmniejszyć objawy depresji o 25%.

4. Serce

Ściana dźwięku Slipknota potrafi podnieść tętno, ponieważ Twoje ciało stara się dopasować swój rytm do rytmu muzyki. Naczynia krwionośne się rozszerzają, żeby zdołać przepuścić przez siebie więcej krwi.

Chcesz zmniejszyć ciśnienie? Posłuchaj IX Symfonii Beethovena. W czwartej części (Adagio Molto E Cantabile) tempo zwalnia i zwolni też Twoje tętno. Badacze z Oxford University wyliczyli, że słuchanie relaksującej muzyki przez 5 godzin dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca o 15%.

5. Penis

Każdy DJ to potwierdzi, że jeśli chcesz z dziewczyną przejść powoli od pozycji wertykalnej do horyzontalnej, to trzeba zwolnić muzykę. Wolny rytm i budzące skojarzenia teksty pobudzają receptory przyjemności w mózgu – podobnie jak wtedy, gdy jesteś podniecony.

W ankiecie Yahoo internauci uznali, że najlepszą pościelówą jest „Sexual Healing” Marvina Gaye’a. Drugie miejsce zajęło U2 z „With Or Without You”, a trzecie „My First, My Last, My Everything” Barry’ego White’a.

MH 02/11

REKLAMA